Aeracja,wertykulacja.(Odnowa - renowacja trawnika)

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
vitoldo
500p
500p
Posty: 923
Od: 6 cze 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Co zrobić z tym trawnikiem?

Post »

Ja stosuję do trawy mocznik (46% azotu) jako nawóz-starter. W pierwszej fazie wzrostu trawie chodzi prawie wyłącznie o azot.
Trzeba przestrzegać ściśle tabeli z zaleceń producenta. Najlepiej nie dawać dawki maksymalnej bo nawozem o takiej zawartości azotu można spalić trawę. Jeśli trawa jest młoda, to dawka powinna być nieco mniejsza. Najlepiej zamiast jednej dawki dać 2 dawki po pół a w międzyczasie bardzo obficie obficie podlewać trawnik. Wtedy trawa ruszy szybko bez ryzyka przenawożenia. Gdy trawa już skonsumuje starter ja zaczynam dawać jej nawozy Florovit z żelazem.
To mój ogród jest dla mnie, a nie ja dla mojego ogrodu
szymon189
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 11 kwie 2020, o 17:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co zrobić z tym trawnikiem?

Post »

Tutaj zdjęcia z dzisiaj które wykonałem: https://drive.google.com/open?id=125vML ... 4DvMdg_F1Q
Widać, że trawa jest płytko.
Czyli najpierw wertykulacja, potem aeracja, nawóz i podlewanie?
Awatar użytkownika
vitoldo
500p
500p
Posty: 923
Od: 6 cze 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Co zrobić z tym trawnikiem?

Post »

Ze zdjęć gleba wydaje mi się gliniasta czyli ciężka, nieprzepuszczalna. Przed rozpoczęciem wertykulacji i innych zabiegów poczytaj o piaskowaniu. Przydałoby się ją trochę rozluźnić.
To mój ogród jest dla mnie, a nie ja dla mojego ogrodu
MG77MG
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 4 paź 2016, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rejentówka

Post »

Cześć,
kupiłem wczoraj wertykulator Lider 1700 KCW1738B i dzisiaj przystąpiłem do działania. Pierwszy raz w życiu korzystałem z takiego urządzenia i prośba do doświadczonych forumowiczów czy na podstawie zdjęć możecie stwierdzić czy to ma tak wyglądac bo trochę jestem przerażony tym pobojowiskiem.
Trawnik ma 5 lat, działka leśna, piach. Jak zakładałem trawnik dałem ok 15 cm czarnej ziemi i rosło super. Postanowiłem go odświeżyć i tak to wygląda. Nie bardzo wiedziałem jakiej regulacji wysokości użyć i zacząłem od min. Tak na tym ustawieniu wygląda pas ze zdjęcia nr 1. Potem podwyższyłem bo się trochę przestraszyłem i dociągnąłem całą resztę.
Generalnie uzbierałem całą masę trawy, suchej, zwykłej no i ziemi. I to mnie martwi czy tak to ma być. Podlałem na koniec obficie i zrobiło się póki co błocko. Jutro mam zamiar dosiać na całej powierzchni.
Pytanie do Was czy wszystko jest ok i dobrze robię. Pozdrawiam.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Julcik
50p
50p
Posty: 81
Od: 19 sie 2019, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Aeracja,wertykulacja.(Odnowa - renowacja trawnika)

Post »

Pożyczyłam wertykulator od teścia i zasuwałam dzisiaj. Trawnik nigdy nie uprawiany, nie zasiany, chcę go zwertykulować i rzucić trawę na tereny suche i piaszczyste. Jak wyrośnie, to dodam nawóz do trawy z mchem (kupiłam 15kg). Wklejam zdjęcie fragmentu gdzie zawsze było mięciutko pod stopami od mchu :) Przejechałam dwa razy i jutro chyba przejadę trzeci.
Także nie wiem co na to doświadczeni ogrodnicy, ale moim zdaniem nie ma się co siłować. Więc wertykulacja, sianie i regularne podlewanie!


Obrazek
dsk121
500p
500p
Posty: 590
Od: 5 sie 2016, o 10:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wwa

Re: Aeracja,wertykulacja.(Odnowa - renowacja trawnika)

Post »

@Julcik

Ja wczoraj wertykulowałem i miałem to samo, z ok 150m trawnika zebrałem 10 worków 50l siana.

Poprosze o pomoc czy w takie placki dosiewać trawy czy sie może rozkrzewi sama...
dsk121 pisze:Moja pierwsza wertykulacja, te placki zarosną same czy trzeba dosiewac trawę?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Aeracja,wertykulacja.(Odnowa - renowacja trawnika)

Post »

Książkowo po wertykulacji powinno się dosiać nasiona w pustych placach (przykryć ziemią, podlewać itp) by przyspieszyć powrót trawnika do lepszej kondycji. Jest oczywiście możliwość, że masz akurat takie gatunki traw, które rozrastają się przez kłącza, ale ja bym nie liczył na szybki efekt w takim przypadku szczególnie w czasie suszy, która będzie miała ogromny wpływ na wygląd naszych trawników.
Wookie29
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 17 maja 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Renowacja trawnika przy nowych blokach

Post »

Witam! Dopiero zaczynam swoją przygodę z ogrodnictwem, dlatego chciałbym prosić o rady jak dla laika. Kupiliśmy mieszkanie na parterze z ogrodem 88 m2, trawnik poczatkowo wydawał się całkiem ładny (w momencie gdy trawa była bardzo długa). Jednak po skoszeniu okazało się, że jest gorzej niż źle :/ trawa zupełnie sucha po koszeniu, przerzedzona, ziemia wydaje się być kiepskiej jakości. Czy to co widać na zdjęciu może stanowić bazę do dosiewania czy może trzeba zakładać trawnik od nowa? Bardzo zależy mi na poprawie wyglądu trawnika więc będę wdzięczny za wszelkie sugestie ;)
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
ed04
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1011
Od: 5 mar 2017, o 14:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Renowacja trawnika przy nowych blokach

Post »

Witam. Moim zdaniem trawnika już z tego nie będzie. Ja bym to zerwał położył warstwę ziemi i na tym zasiał nową. Musisz pamiętać że jak chcesz mieć ładny trawnik to oprócz nawożenia niezbędne jest jego podlewanie w suche miesiące co przy mieszkaniu w bloku może być kosztowne.
Jak dbać o trawnik (wertykulacja itd) to już osobny temat.
Awatar użytkownika
wiridiana
500p
500p
Posty: 529
Od: 1 maja 2017, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wołomin

Re: Renowacja trawnika przy nowych blokach

Post »

Można nieco zmniejszyć koszty przez założenie osobnego licznika na kran do ogrodu. Wtedy przynajmniej koszty za kanalizację odpadają, a to dość spora kwota.

Ewentualnie można próbować zbierać deszczówkę żaglem jakimś, ale to raczej mało estetyczne i praktyczne.

Widzę po trawniku przyblokowym mojej Mamy, że nawet ziemia nie jest równo ubita tylko są góry i doliny, na to sypnięta mieszanka trawy i już.
szymon189
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 11 kwie 2020, o 17:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Rozpoczęcie pracy z trawnikiem na wiosnę

Post »

Planuje ok 10 kwietnia wykonać najpierw wertykulacje trawnika, a zaraz po nim w tym samym dniu aeracje. Gdyby w tym dniu spadł deszcz to zastanawiam się nad użyciem saletry czy czegoś innego? Czytałem że warto do siać trawę. Kiedy to wykonać? Aeracje i wertykulacje warto zrobić gdy trawa będzie sucha?
Urządzenie to Aerator wertykulator 2 w 1 MacAllister 1800 W
Obrazek

Obrazek

Obrazek
junior2
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 8 lis 2016, o 22:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin

wertykulacja a przymrozki

Post »

Witam,
we wtorek chciałbym zacząć wertykulacje, aeracje i nawożenie w moim ogrodzie.W dzień ma byc 8 stopni ale przez kolejne 3 noce mają być przymrozki do -3 i możliwe opady śniegu. Czy to nie zaszkodzi trawnikowi??
Achtenbob
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 12 maja 2021, o 22:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Renowacja trawnika

Post »

Cześć, potrzebuje porad jak poprawnie założyć trawnik.

W załączniku przesyłam zdjęcia tego co aktualnie znajduje się u mnie za domem.

Jesienią układałem kostkę pod pergole oraz kształtowałem teren, niestety z braku czasu zakładanie trawnika zostawiłem na wiosnę. Aktualnie jest to co widać na zdjęciu. Ziemia to głównie glina, przynajmniej tak mi się wydaje. Po deszczach miejscami stoi woda.

Jakie kroki podjąć aby przygotować teren pod trawę z siewu? Jak przygotować ziemie? Pozbyć się chwastów?

Pozdrawiam
Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”