Aeracja,wertykulacja.(Odnowa - renowacja trawnika)

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
glodnyrules
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 5 maja 2022, o 09:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: torfowanie

Post »

hej, dzięki za odp.
po jakim czasie można chodzić(nie użytkować) po zasianej trawie?
Jelizawieta
200p
200p
Posty: 202
Od: 23 sty 2021, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wyspa Uznam

Re: torfowanie

Post »

Dzień dobry.
Po pierwszym koszeniu.
Pozdrawiam, Jelizawieta
Matikus123
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 11 maja 2022, o 13:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Kontakt:

Re: torfowanie

Post »

Dzięki, też się nad tym zastanawiałem
Michal91
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 17 maja 2022, o 00:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aeracja,wertykulacja.(Odnowa - renowacja trawnika)

Post »

Witam serdecznie
Zwracam się z zapytaniem ponieważ chyba trochę przespałem okres wertykulacji trawnika, mam miejscami nieco zniszczony i zrobiło się "klepisko" chciałem przelecieć wertykulatorem i aeratorem lecz zastanawiam się czy w maju jeszcze to się powinno robić czy sobie odpuścić, mam plan to zrobić w najbliższy weekend aczkolwiek prognoza pogody nie rozpieszcza i mają być burze + opady, moje pytanie brzmi czy nastawiać się jeszcze na wertykulację trawnika czy odpuścić sobie i zrobić to dopiero jesienią aby przygotować trawnik na następny rok?
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Aeracja,wertykulacja.(Odnowa - renowacja trawnika)

Post »

Jeśli u Ciebie jest susza taka jak u nas to zdecydowanie sobie odpuść wertykulację aż do jesieni. Aerację trawnika (prawdziwym aeratorem a nie tym śmiesznym 2w1 elektryczkiem) można robić praktycznie kiedy chcesz pod warunkiem, że ziemia nie jest zbyt wilgotna.
Aeracja trawnika:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Aeracja_(trawnik%C3%B3w)
Michal91
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 17 maja 2022, o 00:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aeracja,wertykulacja.(Odnowa - renowacja trawnika)

Post »

Ok dziękuję za odpowiedź :)
Ostatnio były cieplejsze dni, mało padało, teraz ma być kilka dni deszczowych i zastanawiałem się żeby po nich właśnie przeprowadzić wertykulację. W takim razie co mogę zrobić w tym momencie (jeszcze w maju) aby móc się cieszyć w tym roku ładnym trawnikiem? przyznam że jestem laikiem w tym temacie ale zaczynam się wkręcać w rozwój mojego ogrodu więc wpadają mi do głowy różne pomysły ;)
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Aeracja,wertykulacja.(Odnowa - renowacja trawnika)

Post »

Nie wiem dokładnie jak wygląda Twój trawnik, ale przeważnie najlepsza recepta na ładny trawnik to nawóz, woda, słońce, koszenie i opryski na chwasty dwuliścienne. Oprócz tego to jak masz u siebie "gołe" place to dosiej trawy i to na pewno poprawi wygląd trawnika.
Michal91
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 17 maja 2022, o 00:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aeracja,wertykulacja.(Odnowa - renowacja trawnika)

Post »

leszeg pisze:Nie wiem dokładnie jak wygląda Twój trawnik, ale przeważnie najlepsza recepta na ładny trawnik to nawóz, woda, słońce, koszenie i opryski na chwasty dwuliścienne. Oprócz tego to jak masz u siebie "gołe" place to dosiej trawy i to na pewno poprawi wygląd trawnika.
Dziękuję za radę, w takim razie wstrzymam się z wertykulacją do jesieni a teraz będę tylko nawoził i podlewał trawnik. Obszar mojego trawnika to mniej więcej 20m x 30m wygląda miejscami jak na załączonych obrazkach, możecie mi polecić jakieś preparaty? jaki nawóz dobrać i ile go kupić na taką powierzchnię? odnośnie trawy to samo pytanie czy kupić sportową? duża część trawnika jest odsłonięta i narażona w upalne dni na cały dzień nasłonecznienia czytałem że są również trawy na takie suche miejsca.

Tak miejscami wygląda mój trawnik:
Obrazek Obrazek
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Aeracja,wertykulacja.(Odnowa - renowacja trawnika)

Post »

Po zdjęciu widać, że koniecznie trzeba zrobić oprysk na dwuliścienne (np. Fernando, Starane, Mniszek itp), dosiewkę trawy, a z nawozem to nie wiem bo nie widzę tam wiele trawy, więc ciężko coś stwierdzić na tą chwilę, ale nie przesadzałbym w tym momencie z azotem (żadnej saletry itp), bo jednak za chwilę będzie lato i trawa się po prostu wypali. Jeśli chodzi o rodzaj trawy to ja jednak bym nie wybierał sportowej, która składa się głównie z życicy (rajgras angielski), a ta sobie słabo radzi z upałem i suszą. Ja od kilku lat sieję GRAMINEX GAZON (to nie jest reklama) i jestem bardzo zadowolony. U teścia też tą mieszankę posiali i efekt jest również bardzo zadowalający. Jak masz większy budżet to bierz droższe/lepsze, ale ja bym unikał mieszanek, które mają 60-90% życicy w składzie.
Michal91
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 17 maja 2022, o 00:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aeracja,wertykulacja.(Odnowa - renowacja trawnika)

Post »

Czyli mogę jeszcze dosiać trawy tak?

Myślałem też o tych nasionach trawy - https://rolmarket.pl/product-pol-7798-- ... -5-kg.html
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Aeracja,wertykulacja.(Odnowa - renowacja trawnika)

Post »

Skład jest ok, ale co to za mieszanka to nie jestem w stanie powiedzieć, bo nie ma podanych odmian. Jeśli chodzi o dosiewkę, to moim zdaniem siać trawę można praktycznie zawsze tylko nie zawsze są sprzyjające warunki na wschody nasion i późniejszą wegetację słabo zakorzenionej trawy w trakcie suszy.
grinch
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 23 wrz 2007, o 09:48

Re: Aeracja,wertykulacja.(Odnowa - renowacja trawnika)

Post »

Cześć wszystkim, poniżej opiszę wam swoją sytuację być może ktoś będzie wstanie mi pomóc :lol:

A więc trawnik jeżeli tak to można nazwać ma około 2 sezonów, w między czasie była kończąca się budowa, wykańczanie siebie i domu oraz wszystkego dookoła :heja

Działka ma wymiary 30x70 = około 21 arów, w tym jakieś 10 arów to trawa.

1. Nasiona które były siane = https://allegro.pl/oferta/trawa-zageszc ... 1754650333

2. Nawóz = https://allegro.pl/oferta/yaramila-comp ... MTNmMTI%3D

3. Kosiarka = spalinowa z napędem.

Przez okres tych dwóch lat pomiędzy pracami domowy, było tylko koszenie trawy regularne nawożenie i podlewanie przy czym w tym roku nie było to tak pilnowane jak w ubiegłym. Żadnych oprysków ani nic z tych rzeczy nie było wykonywane.


Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek

Jakie pracę powinno się wykonać na wiosnę, oraz w jakiej kolejności Waszym zdaniem to najlepiej zrobić ? :roll:

Wstępnie myślałem o ścięciu, wertykulacji, wykonaniu oprysku, dosiewkach, nawożeniu oraz podlewaniu - tylko nie wiem czy w takiej kolejności...

Jednocześnie chciałem wspomnieć, iż nawożenie yaramila nie spełniło moich oczekiwań, efekt był góra na 2-3 tygodnie przy laniu wody prawie cały czas, później efektu brak... do tego koszty który nie były małe. Ostatnio słyszałem bardzo pochlebną opinię na temat tego nawozu : https://allegro.pl/oferta/nawoz-mistrzo ... 2082751541

Proszę o porady oraz jakiekolwiek sugestię z czym i w jaki sposób startować na wiosnę. Z góry dziękuje za każdą podpowiedź ;:215
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Aeracja,wertykulacja.(Odnowa - renowacja trawnika)

Post »

grinch pisze:Wstępnie myślałem o ścięciu, wertykulacji, wykonaniu oprysku, dosiewkach, nawożeniu oraz podlewaniu - tylko nie wiem czy w takiej kolejności..
Pomysł masz dobry, więc moja sugestia odnośnie kolejności prac:
- oprysk na dwuliścienne, bo jest tego sporo
- koszenie
- wertykulacja
- dosiewka
- piaskowanie
- nawóz
- podlewanie
- na wiosnę ponowny oprysk

A tak z innej beczki, masz suczkę czy tak nierówno nawóz był wysypany?
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”