Dalie wymagania,problemy - cz.4

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Narine
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 30 paź 2007, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Możesz użyć nawozów interwencyjnych rozpuszczalnych w wodzie - do podlewania lub oprysku po liściach. Musi być przewaga potasu. Ja używałam z powodzeniem nawozu do pomidorów z Substrala. Dużo osób poleca Kristalon.
Trochę z tym biegania :wink:
karolamba
200p
200p
Posty: 292
Od: 30 sty 2019, o 09:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dębnica Kaszubska

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Bardzo dziękuje nawóz do pomidorów mam więc zaraz podlewam :)
Awatar użytkownika
Niquess
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 18 gru 2018, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Obrazek
Witan, bardzo proszę o pomoc, co się dzieje z moimi daliami? Nie mogę zidentyfikować choroby i nie mam pojęcia co robić
vimen
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2781
Od: 11 sty 2015, o 16:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Wygląda na mączniaka, albo jakiegoś grzyba - spróbuj czymś na grzyba.

Mój Vuurfogel się chyba już skończył - to kolejny sezon kiedy środek pokazuje. Chyba muszę wywalić?
Obrazek

Kit Kat też pokazuje środek, ale to tak ogromny kwiat i krzak wyrósł na prawie 2 metry, ze dam mu jeszcze szansę w przyszłym roku...
Obrazek
Awatar użytkownika
takasobie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9812
Od: 1 mar 2009, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Kiedyś widząc zbyt otwarty kwiat, ucinałam od razu. Ucięłam z pięć kwiatów,a ostatni październikowy już był pełny. Nie wiem dlaczego, ale udało się.
Miłka
Aktualny wątek: Taki - sobie ogród cz.6
vimen
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2781
Od: 11 sty 2015, o 16:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Było niedawno na temat bliźniaków, to u mnie się teraz dla odmiany trojaczki trafiły na Bahama Apricot... ciekawe jak kwiat będzie wyglądać :D
Obrazek
karolamba
200p
200p
Posty: 292
Od: 30 sty 2019, o 09:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dębnica Kaszubska

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Minął miesiąc i dalia Mingus Alex na którą czekam niestety pąków jak nie zawiązała tak nie zawiązuje. Podlewałam za radą Narine nawozem do pomidorów, pomogło całej reszcie, ale nie Alexowi :roll: Dalia wzeszła bardzo szybko, ale od 3 miesięcy jakby stała w miejscu. Jest niska ma ok 50 cm, wierzchołków na których powinny być pąki jest sporo,ale nic się nie zawiązuje. Może to być jakaś choroba? Oprócz nawozu do pomidorów dawałam jeszcze koński obornik w dołki i później Florowit.
vimen
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2781
Od: 11 sty 2015, o 16:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Zdarza się. Ale to wcale nie znaczy, że w przyszłym roku nie zakwitnie.
Awatar użytkownika
Narine
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 30 paź 2007, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

karolamba u mnie w tym roku też jest kilka takich delikwentek. Pędy ładne, ale bez śladu pąków. Tak bywa. Może miejsce jej nie podpasowało? Może sąsiadki "podjadły" jej "karmę" :wink: A może ma taki kapryśny rok i tyle.
Liczę naiwnie na ładny październik - mogłyby wtedy zdążyć ;:224

vimen Pamiętam odpowiedź Pana Stanisława na temat wyradzania się kwiatów ---> "Na kompost!" :wink:
Uczę się skutecznie eliminacji. Wczoraj wykopałam dwie z nowych. Miały już po kilkanaście kwiatów i każdy wyrodzony. Nie czekam. Szkoda miejsca.
karolamba
200p
200p
Posty: 292
Od: 30 sty 2019, o 09:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dębnica Kaszubska

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Narine u mnie jeden taki Mingus Alex chyba wie, że tak na niego czekam i zaglądam codziennie. Cały czas trzyma mnie w niepewności. Stanowisko ma wydaje mi się super, nic go nie zasłania, blisko zraszacza, dużo słońca. Kaprysi po prostu :D Reszta sztuk 5 pąki ma bardzo duże i lada dzień powinna kwitnąć.
Co do wyradzania kwiatów u mnie w tym roku Mingus Toni ani jednego kwiatu bez żółtego oczka nie pokazał, w zeszłym roku pół na pół i nie mam litości w tym roku dla niego. Szkoda miejsca święta racja, jest tyle piękności ;:173 A jak kwiaty są pół na pół to dajecie jeszcze szansę? Bo na kilku krzakach raz wyrodzony raz normalny i tak na przemian.
vimen
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2781
Od: 11 sty 2015, o 16:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Vuurfogel wszystkie kwiaty pokazuje z defektem i to już kolejny rok, więc idzie na kompost. Ale Kit Kat dostałam w zeszłym roku jako sadzonkę, ten rok jest ciężki, więc tej dam jeszcze szansę. Miejsca jeszcze troszkę mam - trochę trawnika jeszcze mogę zagarnąć, wiec mogę sobie pozwolić na danie jej szansy.
karolamba
200p
200p
Posty: 292
Od: 30 sty 2019, o 09:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dębnica Kaszubska

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

U mnie od dwóch tygodni szaleje jakiś grzyb czy mączniak, liście podobne jak na zdjęciu Niquess powyżej. Pryskałam, ale nic nie daje. Na kilku też są dziwne przebarwienia, ale czy to mozajka nie mam pewności bo nigdy nie miałam. Czy u was też tak szaleją choroby na liściach? Czy pryskacie zapobiegawczo latem? Czy tylko interwencyjnie?
vimen
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2781
Od: 11 sty 2015, o 16:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Jeszcze nigdy nie pryskałam roślin. Karpy nadmanganianem potasu to i owszem.
O tej porze roku i przy tych deszczach pryskanie nie ma już sensu. Plamy pewnie są wynikiem nadmiernej wilgoci i niskich temperatur.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”