Dalie wymagania,problemy - cz.4

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
magritte80
100p
100p
Posty: 141
Od: 24 lis 2006, o 19:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Nisko, Tychy

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Ja nie stosuję chemii w ogrodzie, najwyżej pułapki piwne na ślimaki w daliach...

Ale faktycznie ze 3 dalie miały 2 cm kikuty całe ogryzione przez ślimaki, więc nałożyłam obcięte butelki po mineralnej, żeby miały szanse podrosnąć na kilkanaście cm... Potem zdejmę i zobaczę czy dadzą sobie radę.... A jestem na urlopie i mąż mi wysłał zdjęcie, że dalia tak urosła, że sama zrzuciła butelkę, także moja Art Deco, uratowana.... ;:63
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Na dalie już nie liczę że jakiś kwiat wyskoczy ale zastanawiam się nad bulwami. Nie chcialabym ich stracić. Czy myslicie, że nadal podlewane będą żyły na tyle że jesienią będzie się je dało wyjąć i przezimować na rok kolejny?
Awatar użytkownika
BarbaraR
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3227
Od: 30 lis 2011, o 12:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Szczerze mówiąc, to wątpię, żeby bulwa przeżyła w glebie, jeśli roślina nie będzie mieć liści. No bo co niby miałoby te bulwę odżywiać? Spróbuj zrobić coś, by roślinki mogły przetrwać, chociaż nie zakwitną. Chociażby obsyp karpy wapnem palonym, co utrudni ślimakom dostęp do rośliny, albo przesadź bulwy do doniczek i podhoduj na ganku, na tarasie czy gdzieś, aby mogły podrosnąć. Większe krzaczki dadzą sobie już radę w gruncie. Możesz też spróbować zrobić sadzonki...
Pozdrawiam
Barbara
magritte80
100p
100p
Posty: 141
Od: 24 lis 2006, o 19:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Nisko, Tychy

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Foxowa, spróbuj założyć plastikowe butelki w centrum dalii, bulwy mają dużo energii i zawsze chcą przeżyć. Ja miałam jedynie kikut 2 cm na Art Deco, a teraz jest super roślinka 15-20 cm. No z kwiatami faktycznie nie wiadomo co będzie, czy zakwitnie... Ale z czymś zielonym dalia powinna przeżyć...

Butelki starałam się nie zdejmować przez pierwsze tygodnie. A jak już będą większe to dadzą radę do jesieni... No ten rok jest ciężki, najpierw deszcze i zimne noce, a potem inwazja ślimaków...
magritte80
100p
100p
Posty: 141
Od: 24 lis 2006, o 19:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Nisko, Tychy

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Jest przepiękna, ciężko określić kolor, ale może ktoś ma taką...

Miała być albo Wiga, albo Colour Spectacle... Jak widać nie można się pomylić w identyfikacji tych obu, bo jest zupełnie inna...


Obrazek



Obrazek
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Kilka próbuje puścić liscie ale jak na taką ilość to słabo... miałam cały karton, a kwiat ... jeden.
Obrazek
karolamba
200p
200p
Posty: 292
Od: 30 sty 2019, o 09:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dębnica Kaszubska

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Fatalny dziś dzień dla moich dalii. W nocy wichura położyła większość wysokich dalii, przy sprzątaniu szkód zobaczyłam takie oto paskudztwo na kilku daliach czy to zgnilizna bakteryjna? Wygląda jakby coś drążyło tunele w daliach i w tych miejscach brązowieją.Liście u styku z łodygą brązowieją i zamierają od dołu.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Lydia Suckow już prawie cała zaatakowana,liście żółte,zakwitła jednym małym kwiatem
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
BarbaraR
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3227
Od: 30 lis 2011, o 12:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Trochę wygląda jak mozaika dalii, ale żeby aż tak bardzo się rozprzestrzeniła...? Może to tylko brak magnezu - spróbuj może soli emskiej - oprysk 1 łyżka soli emskiej na 4 litry wody, albo mała łyżeczka pod każdy krzaczek. Szybciej zadziała oprysk. Można powtórzyć za kilka dni. Jeśli nie pomoże to roślinki do wyrzucenia - mozaika daliowa jest nie do wyleczenia i jest szybko przenoszona przez szkodniki ssące się na inne rośliny, można też przenieść sekatorem. Te brązowe plamki mogą być wynikiem nadmiaru wilgoci ...
Pozdrawiam
Barbara
karolamba
200p
200p
Posty: 292
Od: 30 sty 2019, o 09:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dębnica Kaszubska

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Odpowiadając bezpośrednio nie cytujemy. Iwona

Może to głupie pytanie ale czy sól emska to sól epsom?(bo taką mam używam do kąpieli) ta dalia już mi w zeszłym roku podpadała,ale na koniec sezonu gdzie szalały choroby grzybowe, odgrzybiłam po sezonie i miesiąc temu opryskałam profilaktycznie na grzyba i na insekty preparatem 2w1. Od kilku dni u nas popołudniami ciągle pada więc nie zaglądałam do nich często, wczoraj musiałam i takie niespodzianki. Załamać się idzie bo to akurat zeszłoroczne zakupione okazy.
Awatar użytkownika
BarbaraR
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3227
Od: 30 lis 2011, o 12:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Chodziło mi właśnie o sól epspm, inaczej sól gorzka, siarczan magnezu.
Pozdrawiam
Barbara
karolamba
200p
200p
Posty: 292
Od: 30 sty 2019, o 09:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dębnica Kaszubska

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Basiu bardzo dziękuję :D
Awatar użytkownika
jarha
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2547
Od: 17 lip 2014, o 23:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: skraj Jury Krakowsko-Częstchowskiej

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

:wit To mój pierwszy post w temacie dalii. Kiedyś miałam ich sporo, ale zaniechałam ich uprawy ponieważ mieszkam w miejscu, gdzie pod koniec września już się trafiają pierwsze przymrozki i wtedy też moje dalie kończyły swój żywot.
Dwa lata temu zostałam obdarowana trochę "na siłę" dwiema dużymi karpami. Przechowałam je w piwnicy i wsadziłam wiosną do gruntu. Zanim sie zorientowałam, ślimaki obżarły młode pędy i trzeba było czekać na nowe. Przez to dalie zakwitły późno, jedna pod koniec sierpnia, druga w połowie września kilkoma kwiatkami.

Obrazek

Obrazek

Kwitły krótko bo tradycyjnie załatwiły je pierwsze przymrozki.
W tym roku podzielilam karpy, bo rozrosły się bardzo i wsadzilam część do gruntu, część do dwoch dużych donic. Chroniłam przed ślimakami, zasilałam nawozem do roślin kwitnących, porosły spore krzaczory ale niestety do tej pory nie ma ani jednego kwiatka. Na jednej widzę kilka malutkich pączków, te w doniczkach nawet pąków nie mają.
Co robię nie tak? A może to takie późne odmiany ;:7
Pozdrawiam, Halszka
Mój ogród niepokazowy Cz.2
magritte80
100p
100p
Posty: 141
Od: 24 lis 2006, o 19:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Nisko, Tychy

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Ten rok jest mega trudny. Najpierw zimna i deszczowa wiosna... Obfitująca w mnóstwo ślimaków. A potem w sierpniu u mnie nie wszystkie dalie zdążyły zakwitnąć. Także nawet nie widziałam jakie które mają kolor :;230 To jest bardzo trudny rok, także nie przejmuj się i za rok spróbuj znowu. Piękne masz dalie.

Nie słyszałam, aby jedne dalie były wcześniejsze od innych jeśli chodzi o kwitnienie, ale ja też nie mam takiego dużego doświadczenia. Może coś zależy od stanowiska i nawodnienia... U mnie najsilniejsza jest Gladiator jak sama nazwa wskazuje. Kwiaty ogromne, częste, łamana przez psy do gleby i ciągle walczy pięknie ;:134
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”