Lewkonia

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
gorzka
100p
100p
Posty: 174
Od: 7 sty 2011, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Lewkonia

Post »

właśnie posiałam lewkonie, ale na opakowaniu brak informacji na temat przykrycia nasion ziemią, jakaś rada? przykryć czy tylko przyklepać? taki sam mam problem z szałwią. pzdr gocha
pozdrawiam Gocha
magdalenka
100p
100p
Posty: 110
Od: 5 lis 2010, o 10:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Lewkonia

Post »

Ja swoje nasiona wcisnęłam w ziemię i pięknie skiełkowały.
Pozdrawiam
Magdalenka
Awatar użytkownika
Justka
500p
500p
Posty: 822
Od: 26 lip 2010, o 18:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Swiętokrzyskie

Re: Lewkonia

Post »

Oj widzę, że i ja muszę po niedzieli wysiać lewkonię, żeby miała czas urosnąć. Czy lewkonię też się uszczykuje?
Każdy ma taki świat, jaki widzą jego oczy.
Jose Saramago
Awatar użytkownika
Tulipan998
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4607
Od: 31 paź 2008, o 09:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie - Sokołów Małopolski ok. 25 km. od Rzeszowa , Strefa klimatyczna 6a
Kontakt:

Re: Lewkonia

Post »

Justko - Starszym odmianom należy uszczykiwać wierzchołki pędów, żeby się rozkrzewiły, nowsze odmiany rozgałęziają się same , mozna i je też uszczyknąć ale nie jest to konieczne :wink: . Możesz to zrobić na 3 - 4 parą listków :wink: . Siewki z jasniejszymi liścieniami to odmiany pełne a z ciemniejszymi odmiany o kwiatach pojedyńczych :wink: .
|| Mój spis linków || Zagłosuj na nasze forum || Pozdrawiam , Artur ||
|| Prawdziwe piękno jest odblaskiem duszy. ~ Michel Quoist ||
Awatar użytkownika
gorzka
100p
100p
Posty: 174
Od: 7 sty 2011, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Lewkonia

Post »

jak wasze tegoroczne lewkonie, czy mają już właściwe listki? moje wysiane 14 stycznia jeszcze nie mają i na razie nie widze, żeby się na nie zanosiło :(
pozdrawiam Gocha
Awatar użytkownika
Justka
500p
500p
Posty: 822
Od: 26 lip 2010, o 18:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Swiętokrzyskie

Re: Lewkonia

Post »

Ja z lewkonia się jeszcze wstrzymałam i nasionak jeszcze w torebeczce :lol:

Ale już chyba pora na nie. Zobaczymy Gosiu czy siane miesiąc po Tobie będą zdecydowanie później kwitły.
Każdy ma taki świat, jaki widzą jego oczy.
Jose Saramago
Awatar użytkownika
gorzka
100p
100p
Posty: 174
Od: 7 sty 2011, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Lewkonia

Post »

Myśle że nie jestem dobrym punktem odniesienia bo robię to pierwszy raz w życiu :)
pozdrawiam Gocha
magdalenka
100p
100p
Posty: 110
Od: 5 lis 2010, o 10:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Lewkonia

Post »

Moje lewkonie, wysiane zgodnie z informacją o wysiewie z opakowania w styczniu. Mają też tylko liścienie i tez nie widać listków właściwych. Chyba jednak za wcześnie je wysiałam. Na opakowaniu było napisane, że można wysiewać od grudnia.
Czy to znaczy, ze moje siewki są skazane na obumarcie? Nie mam możliwości doświetlania, a one się już bardzo powyciągały...

To kiedy mam wysiać nową partię? Chciałabym cieszyć się z kwiatów, a one podobno mają długi okres wegetacji...
Pozdrawiam
Magdalenka
Awatar użytkownika
gorzka
100p
100p
Posty: 174
Od: 7 sty 2011, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Lewkonia

Post »

a możesz zrobić zdjęcie swoich siewek ciekawe czy podobne są do moich :)
pozdrawiam Gocha
magdalenka
100p
100p
Posty: 110
Od: 5 lis 2010, o 10:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Lewkonia

Post »

Postaram się zrobić to dziś wieczorem, ale nie wiem czy mi się uda, bo jeszcze nie wklejałam zdjęć na forum...
Pozdrawiam
Magdalenka
Awatar użytkownika
gorzka
100p
100p
Posty: 174
Od: 7 sty 2011, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Lewkonia

Post »

spoko nie jest to trudne jak skorzystasz z opcji pod ramką. Ja też postaram zrobić to będzie jakieś porownanie
pozdrawiam Gocha
Awatar użytkownika
Justka
500p
500p
Posty: 822
Od: 26 lip 2010, o 18:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Swiętokrzyskie

Re: Lewkonia

Post »

Może przyda się taka informacja o uprawie lewkoni ;:132

Rośliny lewkonii o kwiatach pełnych są sterylne, gdyż ich pręciki i słupek zostały przekształcone w dodatkowe płatki. Dlatego nasiona pozyskuje się z roślin o kwiatach pojedynczych.
Z nasion takich rozwijają się rośliny o kwiatach pojedynczych i pełnych, mniej więcej po 50% (u niektórych odmian udział ten jest zróżnicowany). Rośliny, które będą miały pełne kwiaty, rozpoznaje się już po wschodach. Okazy takie mają liścienie jasnozielone, a te, na których rozwiną się kwiaty pojedyncze ? ciemnozielone. Jasnozieloną barwę liścieni warunkuje alel c, który nazwano czynnikiem sygnalizacyjnym (wskaźnikiem pełności), gdyż jest on sprzężony z genem pełności kwiatów.

W fazie młodocianej (juwenilnej) lewkonii wyróżniono 4 stadia:

?w pierwszym, które w szklarni o temperaturze 18?21°C i w wilgotności względnej powietrza 95?100% trwa 7?14 dni, wydłuża się korzonek zarodkowy i wrasta w podłoże, a następnie uwalniają się liścienie z łupiny nasiennej;
?w drugim pojawiają się pierwsze liście właściwe (w temperaturze 15?17°C trwa to 8 dni ? w tym czasie szklarnię powinno się wietrzyć i dbać, aby wilgotność podłoża nie była zbyt duża);
?w trzecim rozwinięte są pierwsze liście właściwe i około 80% siewek nadaje się do sadzenia na zagony ? przez 8 dni siewki powinno się uprawiać w temperaturze 4?8°C, lekko cieniując i stwarzając 7-godzinny dzień (takie traktowanie sprzyja indukcji pąków kwiatowych oraz obfitemu kwitnieniu);
?w czwartym, które w temperaturze 12?15°C trwa 7?8 dni, wszystkie, zahartowane już, rośliny stają się przydatne do sadzenia na plantacji. Faza młodociana ? do stadium 2?4 par liści właściwych ? jest u odmian wcześnie kwitnących lewkonii krótsza niż u odmian późnych.
Każdy ma taki świat, jaki widzą jego oczy.
Jose Saramago
Awatar użytkownika
gorzka
100p
100p
Posty: 174
Od: 7 sty 2011, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Lewkonia

Post »

no to ja jestem w fazie drugiej przed pojawieniem sie liści właściwych ale proces ten trwa znacznie dłużej niż 8 dni no ale pokój to nie szklarnia
pozdrawiam Gocha
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”