Lilie-uprawa cz.7

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Iryseq
200p
200p
Posty: 422
Od: 15 maja 2011, o 13:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Południowa Polska

Lilie-uprawa cz.7

Post »

Poprzedni wątek znajdziemy tutaj./Iwona

Kochani pierwszy raz mam lilie i trzymam w lodowce. Doradźcie kiedy sadzic i czy przymrozki im nie zaszkodzą... Oraz kiedy kwitną lilie?
Awatar użytkownika
Kroma
100p
100p
Posty: 128
Od: 16 mar 2012, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowsze

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

Ja w tym roku też debiutuję z liliami, wybrałam na chybił- trafił w jednym z marketów takie numerki:

Obrazek

Teraz mam dylemat co dalej ? Na opakowaniu jest napisane żeby sadzić w kwietniu, tutaj czytam, że Wy już sadzicie. Jutro już nie dam rady, ale za tydzień mogłyby pójść do ziemi. Jak radzicie, czekać czy sadzić ?
vimen
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2781
Od: 11 sty 2015, o 16:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

Czekać. Zapowiadają mrozy więc lepiej poczekać. Wsadzić cebule do lodówki i niech sobie tam śpią dalej.
Wygląda na to, że w poniedziałek dostanę jedną przesyłkę, a drugą pewnie w poniedziałek wyślą, bo dostałam info, ze kompletują. A jeszcze będzie trzecia z Lil... ;:224 Pojemnik na warzywa w lodówce nie pomieści - nie ma szans... chyba będą musiały zamieszkać w bagażniku. A jak przyjdą te mrozy - a ponoć ma być do -10 - to nie wiem gdzie je wtedy przeniosę... ;:223
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

Moje lilie, 20 cebul niskich odmian lilii azjatyckich, właśnie posadziłam do gruntu. Trzymałam je przez dwa tygodnie w lodówce ale i tak zaczęły wypuszczać pędy, poza tym bałam się że spleśnieją. Tak więc są już w gruncie, ziemia już jest całkowicie rozmarznięta - przynajmniej u mnie w Warszawie. Przykryłam je włókniną na wypadek dużych spadek temperatur i niech się dzieje wola nieba.
Pozdrawiam
Agneska
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

Póki ziemia na to pozwala to ja bym posadziła na tej głębokości na której mają być a może i parę cm głębiej Jeśli są przymrozki to zmrożą tylko wierzchnią warstwę gleby a lilia korzystając z odmrożonej i cieplejszej ziemi zacznie pomału budzić się do życia. Ja corocznie w czasie zimy rozsadzałam swoje małe lilie które ukazują się na powierzchni. Zakupione staram nie trzymać w domu aby je nie rozhartować na całego tylko o ile ziemia pozwoli wbić łopatę idą do ziemi. Wg mnie minimum te 10 cm ziemi nad cebulą jest lepsze niż lodówka.
Tomekwie
50p
50p
Posty: 86
Od: 23 sty 2015, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

Witam
Eliza 52 ---- Proszę nie mylić lilii lankon z lilium lankongense . Ta pierwsza jest "trąbkowa" , a druga "turbanowa" i ma o wiele mniejsze cebule .
Pozdrawiam Tomek
Awatar użytkownika
Eliza52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2861
Od: 7 wrz 2014, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

A Tomekwie niech przeczyta cały temat dopiero wtedy się wtrąca do wątku ;:oj Cały czas mowa o dwóch liliach znawco
Pozdrawiam Ela
Awatar użytkownika
InesS
200p
200p
Posty: 403
Od: 18 sty 2013, o 12:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Suwałki

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

Tomeknie wie ..
Wydaje mi się, Lankon nie jest lilią trąbkową.... ale może się myłę... ;:219

Eliza52 czy cebulki już posaszone?
Posadziłam 18 donic po chryzantemach po kilka cebulek lilii. Tak się teraz zastanawiam, czy będą miały wystarczającą ilość ziemi, by w nich zakwitnąć??
Między innymi LO Miyabi. Lubię takie długokwiatowe.
Czy ktoś ma zdjęcia Lilium Ivory Trumpet? Jest piękna i jestem ciekawa jakie osiąga rozmiary?
Może u kogoś kwitła Lankongense? Też zamówiłam cebulki i z pewnością będą maleńkie.
Cebulki Nepalense dostałam kiedyś wielkości paznokcia.
Pozdrawiam
Agnieszka
W Liliowej Dolinie Rospudy
Awatar użytkownika
Kroma
100p
100p
Posty: 128
Od: 16 mar 2012, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowsze

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

A ta lodówka to konieczna ? Położyłam je w nieogrzewanym garażu. Do czwartku i tak muszą czekać, bo dopiero wtedy będę na wsi.
U mnie też ziemia niezmarznięta, ale poczekam jak radzicie, będę do nich zaglądać, jeżeli puszczą pędy to pójdą do ziemi.
vimen
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2781
Od: 11 sty 2015, o 16:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

Może być nieogrzewany garaż. Lodówki to wyjście dla nas blokersów... Póki nie zaczynają mocno rosnąć lepiej je przetrzymać. Aczkolwiek dzisiaj patrzyłam i już zapowiadane mrozy nie sa tak duże - zmalały do nocnych przymrozkow. Z orientalnymi bym jednak nie ryzykowała sadzenia do gruntu.
Awatar użytkownika
Eliza52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2861
Od: 7 wrz 2014, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

Kroma lodówka nie musi być ;:185 , jak masz takie miejsce gdzie jest 2-7 stopni to mogą sobie leżeć. Odsłoń woreczki, nasyp trochę ziemi i niech czekają do sadzenia ;:108
Agnieszka Ivory Trumpet - oznacza lilia kość słoniowa trąbkowa, znajdziesz ją na angielskich stronach ogrodowych.
Te donice po chryzantemach są za płytkie. Lilia musi mieć nad sobą przynajmniej 12 cm ziemi, a pod korzeniami ze 4 cm.
Ja sadzę w donicach, które mają wysokość od 20- 29 cm. Ale Ty sadzisz chyba z tymi donicami do ziemi ?, bo jeśli nie to szkoda kwiatów, będzie im źle ;:185
Lankongense też mam pierwszy raz, ale widziałam u koleżanki. Lilia przypomina martagona i jest niska, u koleżanki miała może ze 120 cm
Lilia Lankon jest mieszańcem lilii wielkanocnej l. longiflorum i chińskiego turbanowego gatunku l. lankongense
Pozdrawiam Ela
vimen
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2781
Od: 11 sty 2015, o 16:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

O właśnie Elu - a jaka średnica donic? Takich wolno stojących. Chcę tak orientalne posadzić, bo niestety w gruncie mi przemarzają i rzadko kiedy doczekuję ich kwitnienia.
Awatar użytkownika
Eliza52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2861
Od: 7 wrz 2014, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

Kasiu, ja swoje orientalne sadzę do donic o wymiarach -okrągłe: średnica 30 wysokość od 23 do 25cm, kwadratowe: 35x35-wysokość od 25 do 29 cm. Plastikowe, kosztują w granicach od 6 zł do 14 zł. Fachowcy mówią, że w donicy 10 litrowej można posadzić 2 lilie. Ja daję im trochę więcej miejsca, bo nie przesadzam co roku.
Pozdrawiam Ela
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”