Canna - z nasion

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
Awatar użytkownika
Dyshia
1000p
1000p
Posty: 1192
Od: 17 lut 2010, o 12:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kanna-paciorecznik - cz.3

Post »

Ja :) zrobiłam tak:
- spiłowałam w jednym miejscu skorupkę nasiona, aż nie pokazał się biały środek
- ułożyłam po kilka nasionek pomiedzy dwoma wilgotnymi wacikami i wszystkie takie "zestawy" na talerzyku
- wsadziłam talerzyk do woreczka i postawiłam w ciepłym miejscu (przy piecu od CO), wietrzyłam raz dziennie
- po 3 dniach chyba miałam pierwsze kiełki ;:138
Awatar użytkownika
drozd
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4181
Od: 13 lut 2009, o 21:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Kanna-paciorecznik - cz.3

Post »

Proszę podaje 'przepis'na życzenie:

http://i54.tinypic.com/zl6551.jpg

Zetrzeć papierem ściernym,kamieniem szlifierskim, lub pilnikiem nasionko aż pokaże się biały środek. Zabieg ten jest konieczny gdyż kiełek nie jest w stanie przebić tak twardej skorupy. Jest to najpewniejszy sposób przygotowania nasion do siewu. Można też zlewać wrzątkiem podczas takiego zabiegu skorupa pęka. Ten sposób to raczej przy przygotowaniu dużej ilości nasion. Nie polecam go do kilku czy kilkunastu nasionach.
Starte nasiona można bezpośrednio posadzić do ziemi, można też rozłożyć na mokrej wacie w jakimś pojemniku (podstawka na kwiaty) i przykryć, by utrzymać wysoką wilgotność( przykrywam kawałkiem szyby przez którą widać co się dzieje) Tylko zacznie wyrastać kiełek a w zasadzie korzeń trzeba delikatnie posadzić do ziemi. Ten sposób jest bardziej ekonomiczny,bo wiadomo nie zawsze wszystkie nasiona wschodzą. Sadzić najlepiej do doniczek 9x9 które w zupełności wystarczą młodym roślinom do chwili wysadzenia do gruntu Postępować jak przy każdych siewkach. Światło i ciepło - najważniejsze czynniki. Nawożenie niekonieczne.


Każdy ma swoje sposoby wysiewu. Ja zawsze sieję bezpośrednio do ziemi. Ma to swoje plusy i minusy.

Plus ...
kiełkujące nasionko nie jest naruszane a szczególnie kiełek nie jest narażony na uszkodzenie podczas sadzenia w doniczki.

Minus...
nie wszystkie nasiona wschodzą i ziemia nie jest w pełni wykorzystana a i zajmuje miejsce.

Jeżeli ktoś zdecyduje się na kiełkowanie nasion na wacie to sadzić podkiełkowane nasiona do ziemi z jak najmniejszym kiełkiem.
Pozdrawiamy. Krystyna i Janusz
Awatar użytkownika
baxiowa
1000p
1000p
Posty: 1192
Od: 19 sty 2014, o 22:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Canna - z nasion

Post »

Czy może ktoś pokazać lub napisać co komu wyszło z wysianych nasionek? :wit
Oddam sprzedam wymienię http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=11&t=79960" onclick="window.open(this.href);return false;
asia124
200p
200p
Posty: 302
Od: 31 lip 2013, o 03:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zamość/Hrubieszów

Re: Canna - z nasion

Post »

W tym roku po raz pierwszy wysiałam nasiona canny. Postąpiłam z nimi zgodnie z instrukcją, po jakimś tygodniu były pierwsze wschody. Ogólnie na 10 nasion wzeszło mi chyba 8. Jak były już spore wysadziłam je do gruntu. Ach moja radość była nie do opisania. Do następnego ranka. Przez noc psy je wykopały i przerobiły na miał. Koniec radości.
Pozdrawiam Asia :)
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=36&t=86554" onclick="window.open(this.href);return false; - moje doniczkowe
Awatar użytkownika
baxiowa
1000p
1000p
Posty: 1192
Od: 19 sty 2014, o 22:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Canna - z nasion

Post »

Oj szkoda bo bardzo mnie ciekawi ten eksperyment. :)
Oddam sprzedam wymienię http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=11&t=79960" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
-Iwona-
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 4017
Od: 4 lut 2011, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Canna - z nasion

Post »

Awatar użytkownika
baxiowa
1000p
1000p
Posty: 1192
Od: 19 sty 2014, o 22:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Canna - z nasion

Post »

Śliczne są te Twoje siewki a ile pokazało się takich samych jak mateczna roślina?
Oddam sprzedam wymienię http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=11&t=79960" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
-Iwona-
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 4017
Od: 4 lut 2011, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Canna - z nasion

Post »

W tym roku żadna, bardzo rzadko wychodzą takie jak roślina mateczna.
Awatar użytkownika
Fafka
500p
500p
Posty: 602
Od: 3 cze 2010, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Kłącza

Post »

karolina7787 pisze:Bawienie się z nasionami kanny jest stratą czasu. na pewno chcesz uzyskać ładne roślinki. Lepsza jest rozmnażanie wegetatywne z kłączy. Powtarzam kłączy. Pozdrawiam
Co za herezja. ;:222

Gdyby ludzie nie "bawili się" w wysiew nasion nie mieli by szans na otrzymanie nowych odmian.
W tym roku miałam nasiona tylko jednej odmiany 'Aphrodite'. I z tej jednej odmiany uzyskałam trzy rośliny, każda inna i każda piękna. Jedna o zielonych liściach i kremowym kwiecie, jedna o ciemnym liściu i ciemno różowym kwiecie i trzecia z liściem zielonym z lekkim bordowym muśnięciem brzegów z kwiatkiem różowo łososiowym. Chwilowo nie mam zdjęć, bo upały przyspieszyły przekwitnięcie kwiatów, ale jak pojawią się następne, to nie omieszkam ich uwiecznić w albumie.
Ponadto ostatnio często problemem są wirusowe choroby kann zakupionych w postaci kłączy. Natomiast rośliny uzyskane z nasion są zdrowe. I to przemawia za wysiewem.
A więc bawmy się nasionami kann, bo warto. :heja
Pozdrawiam. Jola.
Awatar użytkownika
baxiowa
1000p
1000p
Posty: 1192
Od: 19 sty 2014, o 22:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Canna - z nasion

Post »

Jolu to jest ciekawe co piszesz jak tylko będziesz mogła dać zdjęcia to chętnie zobaczę Twoje okazy. ;:138
Oddam sprzedam wymienię http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=11&t=79960" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Fafka
500p
500p
Posty: 602
Od: 3 cze 2010, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Canna - Paciorecznik cz.7

Post »

Ponieważ dostałam na PW zapytanie o wysiew nasion, pomyślałam, że dobrze byłoby się podzielić moimi spostrzeżeniami publicznie. Może się komuś to przyda.
Generalnie rośliny siejemy wiosną i wtedy nie wymagają wielkiego zachodu - dzień się wydłuża, robi się ciepło, można rzec: same rosną.
Jednak, gdy człowiek jest niecierpliwy :lol: i do tego nie może pogodzić się z myślą, że nie obejrzy kannowych piękności aż do przyszłego lata, a w domu ma wolny południowy parapet i... lubi wyzwania :tan , to można pokusić się o wysiew jesienny.
Żeby dużo nie gadać, pokażę mój eksperyment z przełomu 2011/2012.
Nasiona odmiany 'Picasso' wysiane jesienią 2011 po zbiorach:

tak wyglądały moje siewki 16 listopada 2011r
Obrazek

W lutym
Obrazek

i w maju
Obrazek

Przypominam, że nasiona trzeba przed wysiewem spiłować pilnikiem, aż do pojawienia się małej białawej plamki. Wysiewałam w standardowe podłoże, trzymałam w temperaturze pokojowej na południowym parapecie.

Na ostatnim zdjęciu widać, że coś brzydkiego dzieje się z liśćmi (obsychają brzegi). Przywlekłam sobie wirusa kupując kanny, gdzie się dało i w efekcie wywaliłam całą ówczesną kolekcję. Teraz tak sobie skromniutko odbudowuję stan posiadania.

Przyznam się, że choć w tym roku nie wysiewam (nie mam nasion po prostu), to na parapecie stoją sobie trzy donice z kannami, bo ja tam się z nimi nigdy nie rozstaję na całą zimę i zawsze jakieś niewielkie kłącza przemycę do domu ;:65 :D
Pozdrawiam. Jola.
Awatar użytkownika
aluin
50p
50p
Posty: 88
Od: 4 paź 2015, o 17:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Canna - Paciorecznik cz.7

Post »

Fafka
Czegoś tu nie rozumie.Wysiałaś w 2011 po zbiorze.Zatem latem.
Fotka jest z listopada.Do listopada urosły Ci takie ,że w lutym zakwitły?
Możesz dokładniej to opisać kiedy wysiałaś,kiedy wzeszły itp?
Na majowej fotce z 2012 jest canna ,która ma niespełna rok?
...a po nocy przychodzi dzień Pozdrawiam Hania
Awatar użytkownika
Fafka
500p
500p
Posty: 602
Od: 3 cze 2010, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Canna - Paciorecznik cz.7

Post »

Haniu, wszystko dobrze zrozumiałaś. Wysiane po zbiorze nasion 2011 (tylko nie latem, ale trochę później, musiałabym poszperać na forum, żeby sprawdzić dokładnie kiedy, bo już o tym pisałam), zakwitło zimą , a w maju 2012 to już kwitło całą parą. A w ubiegłym sezonie siałam później, jakoś na przedwiośniu tego roku, to późno kwitły, ale jeszcze w tym samym roku. A jedna powtórzyła już w domu, w październiku.

Obrazek

Nie ma lepszego poprawiacza nastroju w jesienne bure dni, jak kwitnąca kanna na parapecie. :D
Pozdrawiam. Jola.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”