Facelia błękitna (Phacelia tanacaetifolia)

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
kanap
200p
200p
Posty: 346
Od: 13 paź 2015, o 13:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Facelia błękitna (Phacelia tanacaetifolia)

Post »

Zrobię wiec w rzędy co 20cm. Mam zamiar siać facelię dwa razy najpierw teraz koło 15 kwietnia, przekopać pod koniec lipca i na początku sierpnia zasiać drugi raz.
Awatar użytkownika
Pawel42
500p
500p
Posty: 522
Od: 6 maja 2014, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: WARSZAWA
Kontakt:

Re: Facelia błękitna (Phacelia tanacaetifolia)

Post »

Witajcie.Facelię sieję co roku.W tym dosłownie dzisiaj wysiałem,bardzo ją lubię choć siana w dużej donicy u mnie się nieco pokłada za to uroda kwiatów i ich ilość powoduje że ma niezaprzeczalny urok.U mnie ładnie wschodzi i stoi na parapecie na balkonie zachodnim. ;:333
Paweł
Wiele tracimy wskutek tego że przedwcześnie uznajemy coś za stracone /Johann Wolfgang von Goethe/
freak
100p
100p
Posty: 109
Od: 2 lip 2008, o 23:57
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Facelia błękitna (Phacelia tanacaetifolia)

Post »

Wysiałem facelie błękitną jakieś 16 dni temu (25g na 20m2). Przysypałem je warstwą ziemi kilka centymetrów (nadmiar ziemi z dołków przy sadzeniu drzewek owocowych). Jak dotąd nie widzę żadnych wschodów. Jak długo kiełkuje facelia? Czy jest jeszcze szansa ze coś z tego będzie?
czlowiek87
50p
50p
Posty: 50
Od: 25 sty 2017, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Facelia błękitna (Phacelia tanacaetifolia)

Post »

Mam pytanie odnośnie terminu siewu bazy pożytkowej dla pszczół w postaci facelii błękitnej lub gryki. Obecnie już na dniach zasiewam kilka arów rzepaku jarego. Liczę, że z końcem lipca będzie on skoszony. Czy facelia błękitna lub gryka wysiana pod koniec lipca lub z początkiem sierpnia zdąży zakwitnąć na pożytek jesienny?
Raindrop
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 6 cze 2019, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Co to jest?

Post »

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zakwitło mi to coś z miksu nasion. Google nie pomógł, więc może tutaj znajdę pomoc. Dodam, że kwiaty bardzo ładnie i intensywnie pachną.
Awatar użytkownika
jola1313
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5412
Od: 21 sty 2012, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Suwałk

Re: Co to jest?

Post »

Facelia.Miododajna roślina.Jednoroczna.
rafalpl85
100p
100p
Posty: 102
Od: 12 paź 2020, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Facelia błękitna (Phacelia tanacaetifolia)

Post »

Witam chce wysiać facelie by przyciągnąć trzmiele. Wiem że najpopularniejsza jest błękitna. Czy są inne odmiany które bardziej przyciągają trzmiele czy też nie ma to żadnego znaczenia?.
Awatar użytkownika
Anna N
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 2725
Od: 30 cze 2011, o 00:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Facelia błękitna (Phacelia tanacaetifolia)

Post »

Miałam facelię dzwonkowatą, która również jest miododajną rośliną
ale niestety nie zaobserwowałam czy trzmiele były nią bardzo zainteresowane.

Facelia dzwonkowata jest niską jednoroczną rośliną.
Może być traktowana jako roślina ozdobna.

Obrazek
Pozdrawiam Anna
dariadarla
50p
50p
Posty: 53
Od: 9 mar 2021, o 11:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Facelia błękitna (Phacelia tanacaetifolia)

Post »

rafalpl85 pisze:Witam chce wysiać facelie by przyciągnąć trzmiele. Wiem że najpopularniejsza jest błękitna. Czy są inne odmiany które bardziej przyciągają trzmiele czy też nie ma to żadnego znaczenia?.
Wydaje mi się, że nie ma to znaczenia. Ja mam fioletową odmianę facelii i lecą na nią bez problemu :) Praktycznie samoobsługowa, tylko florahumus daję, żeby trzymała się dobrze :)
rafalpl85
100p
100p
Posty: 102
Od: 12 paź 2020, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Facelia błękitna (Phacelia tanacaetifolia)

Post »

A jaka nazwa tej fioletowej??
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Facelia błękitna (Phacelia tanacaetifolia)

Post »

Facelia błękitna jest większą rośliną i da więcej pożytku w postaci nektaru i pyłku, natomiast facelia dzwonkowata jest dosyć niska, kwiaty też ma drobne, przez co jej nektarodajność też jest niższa. No i nie toleruje podmokłej gleby oraz deszczowej pogody. Oba czynniki znacznie hamują jej kwitnienie a niestety w naszych warunkach klimatycznych ciężko przewidzieć jakie będzie lato. Tak więc ja wybrałabym facelię błękitną, która tak naprawdę wcale nie jest błękitna, tylko jasnofioletowa.
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
Thisisover
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 13 mar 2023, o 20:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Facelia błękitna (Phacelia tanacaetifolia)

Post »

Facelia to jedna z najpopularniejszych roślin wykorzystywanych w uprawie roślin oraz ochronie gleby. Właściwości facelii są niezwykle cenne dla wielu gatunków roślin oraz organizmów, dlatego stała się ona bardzo popularna w ostatnich latach. W Polsce uprawiana jest jako roślina ozdobna, miododajna, a także jako roślina przyjazna dla środowiska, ponieważ dzięki swoim właściwościom glebochronnym może być stosowana do walki z erozją gleby. Facelia wytwarza intensywnie niebieskofioletowe kwiaty, które przyciągają owady zapylające, takie jak pszczoły, co czyni ją cenną rośliną miododajną.

Treść dopuszczona po zmoderowaniu/Karo
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”