Facelia błękitna (Phacelia tanacaetifolia)

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
niedobry
200p
200p
Posty: 460
Od: 26 kwie 2008, o 14:35
Lokalizacja: pomorze

Facelia błękitna (Phacelia tanacetifolia)

Post »

witam po raz kolejny....moi drodzy powiedzcie mi jak najlepiej i kiedy siać facelię...czy do gruntu i jakie sprzyjaja jej warunki...jaki miesiąc najlepszy na siew ...żeby służyła pszczółkom za pożytek...stratyfikowac czy nie? mam kilogram nasion na jaki areał starczy wie ktoś z praktyki?
Awatar użytkownika
Liriope
200p
200p
Posty: 212
Od: 30 wrz 2008, o 14:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Post »

nasion faceli sie nie stratyfikuje, wysiac na wiosne wprost do gruntu.

"Wschodzi po 8-miu, a zakwita po 50-ciu dniach od wysiewu (kwitnie przez 5 tygodni). Ze względu na krótki okres wegetacji (90 dni) można ją wysiewać w różnych terminach.
Dla celów wyłącznie pszczelarskich można ją siać rzadziej: na glebach żyznych i odchwaszczonych wystarczą 3-4 kg nasion, na mniej żyznych 6-8 kg, a na glebach słabych 10-12 kg./ha Facelia to również doskonały, zielony nawóz, bowiem jak wykazały badania przyorane rośliny mają wartość obornika."
Źródło: M Lipieński „Pożytki pszczele”

Facelia zachwaszcza pole.
Awatar użytkownika
muminek
200p
200p
Posty: 462
Od: 26 mar 2008, o 15:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Post »

Wysiewam facelię na wiosnę-zazwyczaj w kwietniu na kawałku ziemi,której w danym roku nie użytkuję w ogrodzie. W tym roku kwitnienie facelii zbiegło się z kwitnieniem akacji,ale pszczół było bardzo dużo,bo facelia była podlewana a dzięki temu lepiej miodowała. Nie ścinałam jej dopóki nie przekwitła,później posiałam seradelę,ale wzeszło też bardzo dużo nasion facelii,która się rozsiała-obecnie znów kwitnie.
Gdzieś przeczytałam o tym,że facelię można wysiać już w połowie marca i kwitnie na początku maja. Po 15.06 należy ją przekopać i posiać grykę,która będzie miodowała w połowie sierpnia.
Awatar użytkownika
adamza07
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1643
Od: 10 mar 2007, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Jezierzycy k.Wołowa

Post »

Termin wysiewu zależy od tego jaki miód chcesz uzyskać.Jeśli jednogatunkowy to siejesz tak aby kwitnienie wypadło w "luce pożytkowej" np. pomiędzy kwitnieniem akacji a lipy.Wielogatunkowy, to tak aby wzbogacić pożytek z wybranej rośliny.
Z powierzchni jaką uzyskasz wysiewając 1 kg. nasion trudno będzie uzyskać miód jednogatunkowy.
Siejąc rzadziej,jak radzi Liriope przedłużasz okres kwitnienia.
Zaletą kwitnienia w luce pożytkowej będzie ograniczenie nastroju rojowego.

Facelia jest rośliną fitosanitarną.Uaktywnia uśpione mątwiki korzeniowe nie dostarczając im pożywienia.Mątwiki pozbawione pokarmu giną.
"Człowiek żyje po to,aby kochać. Jeśli nie kocha - to nie żyje." Vinet
ogrody,kompozycje roślin
Awatar użytkownika
muminek
200p
200p
Posty: 462
Od: 26 mar 2008, o 15:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Post »

Zgadzam się-z 1kg nie uzyska się miodu jednogatunkowego.Dodatkowo zauważę,że ciężko trafić w lukę pożytkową-u mnie w tym roku praktycznie nie było przerwy między kwitnieniem akacji i lipy (zależy to od odmiany lipy, bo każda może kwitnąć w troszkę innym terminie).
Awatar użytkownika
adamza07
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1643
Od: 10 mar 2007, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Jezierzycy k.Wołowa

Post »

muminek pisze:Zgadzam się-z 1kg nie uzyska się miodu jednogatunkowego.Dodatkowo zauważę,że ciężko trafić w lukę pożytkową-u mnie w tym roku praktycznie nie było przerwy między kwitnieniem akacji i lipy (zależy to od odmiany lipy, bo każda może kwitnąć w troszkę innym terminie).
Normalnie pomiędzy kwitnieniem akacji a lipy drobnolistnej jest około trzy-cztery tygodnie przerwy.W moim rejonie kwitnienie akacji bardzo często pokrywa się z nawrotem chłodów.Trudno jest opanować silne rodziny,które w niepogodę siedziały bez pracy.Zabezpieczeniem jest facelia.Tego roku było posiane1,2 ha.Miodu nie zebrały,susza ,ale utrzymały się w nastroju roboczym.Naniosły też mnóstwo faceliowego pyłku.Za to na lipie spisały się wybornie.
"Człowiek żyje po to,aby kochać. Jeśli nie kocha - to nie żyje." Vinet
ogrody,kompozycje roślin
Awatar użytkownika
muminek
200p
200p
Posty: 462
Od: 26 mar 2008, o 15:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Post »

U nas akurat pierwsza kwitnie szerokolistna,ale rzeczywiście rok był suchy.. U nas facelia kwitła na kawałeczku ziemi,więc mogliśmy ją podlewać :) Też jestem bardzo zadowolona z pracy pszczół w tym roku-nie marudziły i non stop szukały pokarmu. Na własne potrzeby miodek więc był :)
niedobry
200p
200p
Posty: 460
Od: 26 kwie 2008, o 14:35
Lokalizacja: pomorze

Post »

dziękuję serdecznie za wyczerpujące odpowiedzi jeżeli chodzi o gatunkowość miodku to facelie traktować zamierzam tak uzupełniająco w miejscu gdzie pszczółki mają działac jest las mieszany z przewagą iglastego, sad ,winnica, borówki maliny, jezyny warzywnik spory ponadto od groma lipy jednolistnej (dłuuga aleja) i sporo akacji aha oraz niewielkie wrzosowisko ok. 1 ha...takze i tak ostatecznie wszysto się pomiesza...wiadomo okres pożytowy dla większości tych roslin jest oczywiscie różny ale miodzik dla mnie nie musi być gatunkowy bo na własny użytek... a jak złąpię więcej pojęcia o pszółkach to zaczne przykłądac sie do gatunkowosći miodku
Buckfastapis
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 4 lip 2010, o 13:15
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Facelia

Post »

A ja "odświeżę" troszkę temat i się przedstawię ;) Jestem Marcin mam 17 lat i zajmuje się pszczołami od 3 lat, i mam też kawałek ziemi na której posiałem facelię i gorczycę ale jest to mały kawałek (1kg nasion facelii wysiałem) i chciałbym zebrać nasion by w przyszłym roku zasiać więcej , nasiona kupiłem w sklepie ogrodniczym za bagatela 26 zł kg ;0 , dlatego postanowiłem zebrać nasiona.... ręcznie... ale nie wiem jak... gorczyce sieję 2 rok i wiem jak postępować z gorczycą ale z facelią? skosić gdy ma kwiaty i wysuszyć w postaci snopków i potem wrzucić do maszyny ,która oddziela nasiona od plew i łodygi i późnij na wiatraki , ale kiedy? siałem facelię 9 kwietnia i rośnie na ziemi 1-klasa, czy to ma znaczenie?? tata nawoził polifonistką 500kg/ha i saletrzakiem 300kg/ha... tyle wiem i później zasiałem ten kg , ładnie kwitnie już 3 tydzień.... proszę o poradę i wskazówki ;)
Awatar użytkownika
muminek
200p
200p
Posty: 462
Od: 26 mar 2008, o 15:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Re: Facelia

Post »

Marcinie,to musisz mieć piękną facelię-bardzo bujną,skoro na dobrej ziemi rośnie.Napiszę,jak to u nas się robiło ze zbiorem nasion.Przede wszystkim facelia rzeczywiście dość długo kwitnie..My zbieraliśmy ręcznie przekwitnięte i wyschnięte kwiatostany,które dodatkowo dosuszało się na strychu.Później "rozdrabnialiśmy" je i oczyszczliśmy z jak największej ilości resztek kwiatowych.Nigdy nie uzyska się nasion tak czystych jak ze sklepu,ale mimo tego bardzo ładnie wschodzą.Poza tym facelia sama się wysiewa-może nie w dużej ilości,ale zawsze coś zostanie w ziemi.
Buckfastapis
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 4 lip 2010, o 13:15
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Facelia

Post »

muminek pisze:Marcinie,to musisz mieć piękną facelię-bardzo bujną,skoro na dobrej ziemi rośnie.Napiszę,jak to u nas się robiło ze zbiorem nasion.Przede wszystkim facelia rzeczywiście dość długo kwitnie.
Tak , bardzo ładnie kwitnie i jest duża , za duża bo wiele roślinek się poprzewracało przez te deszcze z powodu wielkości( jeszcze nie kwitła ,ale szybko zazieleniły się puste miejsca w których było widać same korzenie)

Dziękuję za pomoc i poradę na pewno ją wykorzystam ;)
mmgg
200p
200p
Posty: 436
Od: 16 mar 2010, o 09:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mielec
Kontakt:

Re: Facelia

Post »

A mógłby ktoś wstawić zdjęcie facelii? Myślałem aby sobie ją w tym roku posiać gdzieś, ale nigdy jej nie widziałem i nie wiem czy warto:)? Natomiast bardzo lubie masy pszczółek przylatujących do moich gazanii:)
Awatar użytkownika
adamza07
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1643
Od: 10 mar 2007, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Jezierzycy k.Wołowa

Re: Facelia

Post »

Proszę bardzo,facelia błękitna.

Na rabaty nadaje się facelia skupiona (Phacelia congesta) i bardzo efektowna facelia dzwonkowata (Phacelia campanularia)
"Człowiek żyje po to,aby kochać. Jeśli nie kocha - to nie żyje." Vinet
ogrody,kompozycje roślin
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”