Dalie przechowywanie karp- dlaczego zgniły ?

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
Awatar użytkownika
rys11
200p
200p
Posty: 316
Od: 11 wrz 2012, o 12:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Dalie - foto 2015

Post »

Witam miłośników dalii.

W dniu 04 listopada moje wszystkie karpy dalii znalazły się w piwnicy w bloku.To 27 skrzynek w których znajdują się 93 odmiany karp dalii, kilka jest podwójnych! Jestem dobrej myśli że w tych nowych warunkach kapy dalii przetrzymają do sezonu 2016!

Obrazek
Serdecznie pozdrawiam.Ryszard:)
Zanetaz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 17 paź 2021, o 13:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dalie przechowywanie karp- dlaczego zgniły ?

Post »

Prośba o odpowiedź.
Nie wiedziałam w jaki sposób przezimować karpy dalii i postanowiłam wreszcie o tym poczytać i... przeraziłam się. Po raz pierwszy mam dalie i poczytałam już po wykopywaniu karp, że powinny mieć zostawioną część nadziemną, oraz że nie powinny być rozdzielone. Ja wykopałam już wszystkie karpy w taki sam sposób. Czasami się jakaś karpa oderwała, a części nadziemnej nie zostawiałam bo ona mi się łamała.
Czy dobrze rozumiem, że z nich już nic nie będzie jeśli nie zostawiłam części nadziemnej 5 - 10 cm?
Awatar użytkownika
kaarol
200p
200p
Posty: 243
Od: 8 lut 2014, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nad Bugiem

Re: Dalie przechowywanie karp- dlaczego zgniły ?

Post »

Karpy przechowają się i odrosną na wiosnę nawet bez kawałków łodyg, z oczek na bulwach przy łodydze, czy w środku karpy. Lepiej dzielić na wiosnę, kiedy widać kiełkujące oczka. Poszczególne bulwy mają lekkie zgrubienie w miejscu, gdzie wyrastają z karpy i tam są oczka na pędy w przyszłym sezonie. Jeśli odetniemy bulwę bez tego zgrubienia, wtedy nic nam nie wyrośnie. Tu widać jak dzielić https://www.youtube.com/watch?v=cPNUorANFnk a około 3 minuty, jak nie należy obcinać bulwy. Tak dzielą na handel, nam wystarczy podzielić na 2 lub 3 części.
Pozdrawiam

Karol
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Dalie przechowywanie karp- dlaczego zgniły ?

Post »

Czy karłowe dalie, które mają niewielkie bulwki warto przechowywać? Czy w przyszłym sezonie będą to dobrze kwitnące rośliny?
Awatar użytkownika
kaarol
200p
200p
Posty: 243
Od: 8 lut 2014, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nad Bugiem

Re: Dalie przechowywanie karp- dlaczego zgniły ?

Post »

Karłowe, z nasion, bardzo dobrze przechowują się, szybko kwitną. Małe bulwy trzeba zabezpieczyć przed wyschnięciem.
Pozdrawiam

Karol
Awatar użytkownika
BarbaraR
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3227
Od: 30 lis 2011, o 12:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dalie przechowywanie karp- dlaczego zgniły ?

Post »

Warto pamiętać, że są też inne sposoby na przechowywanie dalii. Choćby taki, jak na zdjęciach poniżej:

https://dahlia.org/wp-content/uploads/2 ... tubers.jpg

https://dahlia.org/wp-content/uploads/2 ... _boxed.jpg

Żeby w ten sposób przechować karpy trzeba je dokładnie umyć, osuszyć, podzielić na pojedyncze bulwki z oczkiem, następnie odkazić jakimś środkiem grzybobójczym, ale, dla uniknięcia kosztów, można pomoczyć przez 30 minut w roztworze nadmanganianu potasu, znów poczekać, aż przeschną, oznaczyć odmiany. Ostatnią czynnością jest zapakowanie w folię spożywczą systemem jak na zdjęciach. Zawinięte wiązki bulw należy przechowywać w temperaturze 5-6 stopni C w pudłach z tektury lub innych pojemnikach. Bulwy przechowane w ten sposób pozostają bardzo jędrne, a straty w gniciu czy zasychaniu bulw są minimalne.

Innym sposobem jest zabezpieczanie podzielonych i odkażonych bulwek płynną parafiną (woskiem). Zanurza się bulwki w ciepłej, rozpuszczonej parafinie (ale nie gorącej!) i pozostawia na chwilę, aż parafina stężeje. Następnie układamy je w pudłach (najlepiej tekturowych) i zabezpieczamy piaskiem lub trocinami Przechowujemy w temp. 5-6 stopni.
Woskowanie lub zanurzanie bulw w roztopionej parafinie jest dość pracochłonne, ale jest to jedna ze skuteczniejszych metod chroniących bulwy przed gniciem i wysychaniem.Ponadto zabezpieczenie bulw parafiną eliminuje wszystkie patogeny, które mogły na nich pozostać.
Wiosną delikatnie zdrapujemy cienką warstwę wosku i bulwa jest gotowa do sadzenia - jędrna i zdrowa. Można też zastosować zanurzanie bulwek w papce z glinki - jest to jeszcze jeden, tani sposób na zabezpieczenie bulw.

Powyższe sposoby przechowywania bulw są jednak dość pracochłonne, a więc trudne do zastosowania, jeśli posiadamy duże ilości karp.
Dla posiadaczy większej liczby odmian sposób tradycyjny jest właściwie jedynym z możliwych:

https://www.youtube.com/watch?v=YahP58y5hA8&t=3s
Pozdrawiam
Barbara
kurakao
200p
200p
Posty: 286
Od: 13 maja 2015, o 12:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Dalie przechowywanie karp- dlaczego zgniły ?

Post »

Obejrzałem filmik tylko nie wiem czy dobrze zrozumiałem.
Karpy myjemy, usuwamy korzenie suszymy, pryskamy fungicydem (jakim). Zasypujemy suchymi trocinami i do piwnicy?
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Dalie przechowywanie karp- dlaczego zgniły ?

Post »

Dokładnie tak. Ja nigdy nie pryskałam swoich fungicydem i nigdy nie zdarzyło mi się, żeby dalie złapały jakieś choroby grzybowe,, a mam ponad 60 karp. Co innego szkodniki. Wciornastki potrafią być zmorą. Więc jeśli już pryskać to jakimś insektycydem.
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
Awatar użytkownika
pull
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2333
Od: 13 kwie 2012, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Dalie przechowywanie karp- dlaczego zgniły ?

Post »

U mnie, w tym roku. jedna karpa przezimowała w gruncie.
Pęd pojawił się w sierpniu, a pełnia kwitnienia pod koniec października.


Obrazek

Obrazek
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2817
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Dalie przechowywanie karp- dlaczego zgniły ?

Post »

Wyprodukowała jakieś nowe bulwy?
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Awatar użytkownika
pull
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2333
Od: 13 kwie 2012, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Dalie przechowywanie karp- dlaczego zgniły ?

Post »

Trudno powiedzieć, bo nie była wykopana na jesień.
Ale chyba nie. Jedynie mogła powiększyć karpę bez przyrostów.
Maremma
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 21 kwie 2014, o 12:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Galeria.Identyfikacja.Dalie Stanisława cz.7

Post »

Niestety część moich karp zmarzła - są miękkie, a po rozkrojeniu ciemne w środku. Czekam na możliwość sprawdzenia drugiej połowy zbiorów przechowywanych w innym miejscu.

Czy jeśli karpy są miękkie i pokryte w niewielkiej części białą pleśnią to jest szansa, że coś z nich będzie?

Na szczęście w razie czego zamówienie na nowy sezon zrobione :tan
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Dalie przechowywanie karp- dlaczego zgniły ?

Post »

Musisz przejrzeć każdą karpę i sprawdzić czy jest chociaż jedna zdrowa bulwka z szyjką i koroną i ją oddzielić od reszty karpy. Ważne jest żeby miała zdrową i nienaruszoną szyjkę oraz koronę, bo to z niej wyrastają nowe oczka, czyli pędy. Jeśli bulwa jest cała, ale bez szyjki i korony, to i tak nic z niej nie urośnie.
https://dahliasearch.com/wp-content/upl ... 24x693.png
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”