Dalie przechowywanie karp- dlaczego zgniły ?

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Dalie zgniły dlaczego ?

Post »

Ja podobnie jak Gabrysia, z tym, że worek nie jest zamknięty.
Waleria
guru302
500p
500p
Posty: 583
Od: 14 lip 2012, o 23:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Biskupca woj. Warmińsko - Mazurskie

Re: Dalie zgniły dlaczego ?

Post »

Tez worka nie zamykam . Ale jeśli juz to dziury robię w worku , żeby był dostęp powietrza .
pozdrawiam serdecznie Gabrysia
Cebule
50p
50p
Posty: 94
Od: 23 kwie 2013, o 19:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dalie zgniły dlaczego ?

Post »

Ja nauczona poprzednimi doświadczeniami także mam je owinięte w gazecie i do tego worek foliowy,jednak z dziurkami aby był odstęp powietrza,to moim zdaniem kluczowa sprawa.
regulamin forum
glohal
500p
500p
Posty: 520
Od: 20 lip 2010, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dalie zgniły dlaczego ?

Post »

A tak z ciekawości zapytam - dlaczego owijacie je w gazety? Ja nigdy dalii nie przechowywałam, w tym roku miałam jednak b.ładne kwiaty i chcę spróbować. Po wykopaniu karpy trzymałam przez jakiś czas w szklarni, Gdy wyschły włożyłam do piwnicy - w bloku - do dużej miski i przysypałam suchą ziemią po pelargoniach z balkonu. Mam nadzieję, że doczekają wiosny :D
Awatar użytkownika
BarbaraR
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3227
Od: 30 lis 2011, o 12:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dalie zgniły dlaczego ?

Post »

W wątku "Dalie Stanisława" znajdziecie dość dużo na poruszany temat (można zacząć mniej więcej od strony 49) .Tu jest link:
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... &start=672

Bardzo ważny jest sposób przechowywania bulw - za najbardziej optymalny jest uznawany sposób, ktory szczegółowo jest pokazany tu:

http://www.kwetki.ru/spisok/dahlia_keep1.htm
na dole strony pod tekstem

Pozdrawiam
Barbara
Pozdrawiam
Barbara
Awatar użytkownika
elam1
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 21 kwie 2013, o 07:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dalie zgniły dlaczego ?

Post »

I ten sposób naprawdę działa? nie pogniją w tej folii? Chodzi mi o tę rosyjska stronkę.
Awatar użytkownika
baxiowa
1000p
1000p
Posty: 1192
Od: 19 sty 2014, o 22:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Dalie zgniły dlaczego ?

Post »

Zaskoczyliście mnie totalnie o worku foliowym nawet bym nie pomyślała bo od razu nasuwa się myśl ze brak powietrza i gnicie. :D
Oddam sprzedam wymienię http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=11&t=79960" onclick="window.open(this.href);return false;
Mariola54
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4858
Od: 11 wrz 2006, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: Dalie zgniły dlaczego ?

Post »

baxiowa pisze:Zaskoczyliście mnie totalnie o worku foliowym nawet bym nie pomyślała bo od razu nasuwa się myśl ze brak powietrza i gnicie. :D
Ja biorę reklamówkę z Biedronki.
Na dno sypię trochę trocin,
następnie wkładam karpę dali
i na wierzch znowu trociny.
Worka nie zawiązuję tylko taki otwarty
wstawiam do dużego kartonu.
Zimą raz na miesiąc trochę karpy zraszam.
Robię już tak 20 lat :;230 .
Aniu prędzej mi karpa zaschnie
aniżeli zgnije.
Jeden warunek: karpa musi przeschnąć
przed zapakowaniem do worka.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Dalie zgniły dlaczego ?

Post »

Ja również z powodzeniem przechowywałam tak jak opisuje Mariola, z tym, że nie używałam trocin tylko wysypaną i przesuszoną ziemię ze skrzynek z kwiatami.Zawsze jakieś trzeba było już wyrzucić, a ziemia leciutka, torfowa.Zimą od czasu do czasu spryskiwałam lekko z wierzchu i karpy wiosną nie były zbyt mocno wysuszone.Nigdy mi nie gniły i nie chorowały, przechowywałam tak również krokosmie.
Awatar użytkownika
baxiowa
1000p
1000p
Posty: 1192
Od: 19 sty 2014, o 22:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Dalie zgniły dlaczego ?

Post »

Mi M zrobił skrzynie z desek sporo tam się zmieści ale i tak nadal pozbywam się karp chcę zostawić jak najmniej. :roll:
Oddam sprzedam wymienię http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=11&t=79960" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
orlik z lasu
100p
100p
Posty: 167
Od: 21 sty 2015, o 19:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Dalie zgniły dlaczego ?

Post »

U mnie dalie nie mają szczególnych zabiegów w przechowywaniu. Wykopuję, lekko otrzepuję z ziemi, a dokładnie tyle ile mi spadnie w drodze z ogrodu do piwnicy.
W piwnicy przechowuję w skrzynkach, bez żadnej trociny, piasku etc. A tej zimy były zapakowane w worki po ziemniakach. Jeden warunek, żeby nie dotykały podłogi z piwnicy, bo może ciągnąć wilgoć i gnić, oraz daleko od wszelkich miejsc, gdzie są jakieś rury.
I stawiam na jakimś podwyższeniu. Absolutnie nie podlewam w trakcie zimy. I tak sobie czekają do wiosny.
Dziś otrzymałam dwie nowe odmiany. Nazwy nie podali, ale ma być o dużych białych kwiatach (kaktusowa odmiana) i o kwiatach wiśniowo - czarnych :D .
Już mnie nosi i mam ochotę już sadzić.
Awatar użytkownika
rys11
200p
200p
Posty: 316
Od: 11 wrz 2012, o 12:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Dalie - foto 2015

Post »

Witaj Miłko!
Masz całkowitą rację, parę kilometrów od Ciebie i jaka różnica.U mnie praktycznie już po sezonie! Bo dalia bez kwiatów jest nic nie warta! . A u Cibie przepięknie kwitną Twoje śliczne dalie, widocznie te fale przymrozków zatrzymały domy sąsiadów!
Serdecznie pozdrawiam:))
Serdecznie pozdrawiam.Ryszard:)
Awatar użytkownika
baxiowa
1000p
1000p
Posty: 1192
Od: 19 sty 2014, o 22:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Dalie - foto 2015

Post »

U mnie już po sezonie dziś wykopałam dalie bo nic z nich nie zostało tylko troszkę zielonego przy samej ziemi. :roll:
Oddam sprzedam wymienię http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=11&t=79960" onclick="window.open(this.href);return false;
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”