Plektrantus coleoides Variegata(komarzyca)

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
jasiu_975
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 14 gru 2014, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łąka /k.Pszczyny

Re: Komarzyca - Plektrantus

Post »

Witam,
ja również w tym roku zrobiłem sadzonki i mniejsza połowa się przyjęła co mnie bardzo zdziwiło :) Bo jeszcze nigdy nie robiłem z niej sadzonek:)
Z kocanek też zrobiłem sadzonki :) Za pierwszym razem się nic nie przyjęło, ale za drugim już tak :D i ciągle je trzymam pod tunelem foliowym na podwórku :)
Szanuj przyjaciół bo to rodzina, którą wybierasz Ty sam...
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Komarzyca - Plektrantus

Post »

Po tunelem foliowym w styczniu? Zmarzną.
jasiu_975
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 14 gru 2014, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łąka /k.Pszczyny

Re: Komarzyca - Plektrantus

Post »

No tak :) Cały czat temperatura tam jest około 5 stopni na plusie :)
No były mrozy po -10 stopni, ale jak sprawdzałem to nic im nie było :) Jutro znowu tam zobaczę, bo sprawdzam ich stan co 4-5 dni :)
Szanuj przyjaciół bo to rodzina, którą wybierasz Ty sam...
magda1975
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3079
Od: 25 lip 2008, o 18:25
Lokalizacja: wola niemiecka

Re: Komarzyca - Plektrantus

Post »

Oczywiście że w tunelu zmarzną,zabierz je szybko do cieplejszego pomieszczenia jak chcesz jeszcze coś z nich mieć.
Aina75
50p
50p
Posty: 71
Od: 26 gru 2009, o 14:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Komarzyca - Plektrantus

Post »

Moje komarzyce nadal stoją na parapecie w pokoju i rosną, chociaż słońca ostatnio jest mało. Polewam jeden raz na 2 tygodnie. Po przekwitnieniu kwiatki ścięłam, więc zaczęły się rozkrzewiać.

Obrazek
magda1975
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3079
Od: 25 lip 2008, o 18:25
Lokalizacja: wola niemiecka

Re: Komarzyca - Plektrantus

Post »

Możesz teraz pobrać sadzonki i je ukorzenić.Będą jak znalazł w nadchodzącym już sezonie.
Awatar użytkownika
Krzysztof81
100p
100p
Posty: 133
Od: 19 sty 2014, o 18:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świdwin

Re: Komarzyca - Plektrantus

Post »

Komarzyce bardzo dobrze się przyjmują w torfie z dodatkiem perlitu lub piasku/żwirku. Jak mają ciepło to i ukorzeniacz jest zbędny - kiedyś na szybko je ukorzeniałem i ładnie się przyjęły. Sadzonki 2-węzłowe lub 3-węzłowe (jeśli są krótkie międzywęźla). Te już drewniejące długo się przyjmują, a czasem siedzą jakby czekały na zbawienie :wink: Z takich pędów nie polecam robić sadzonek. Szkoda czasu i miejsca :idea: Sadzonki ciemnej odmiany plectranthus Nico wystarczy robić na przełomie marca i kwietnia by doniczkować ok 10-15 kwietnia. Natomiast odmianę zielono-białą plectranthus Plectranthus należy zrobić wcześniej bo wolniej rośnie. Najlepiej 15-20 marca i po ok 2 tygodniach doniczkować by sadzić w maju na miejsce stałe.
magda1975
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3079
Od: 25 lip 2008, o 18:25
Lokalizacja: wola niemiecka

Re: Komarzyca - Plektrantus

Post »

Ja dziś zaszczepiłam 3 sadzonki komarzycy .Najpierw ukorzeniacz potem do ziemi.
ainat
100p
100p
Posty: 121
Od: 29 kwie 2011, o 22:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Komarzyca - Plektrantus

Post »

Plektranthusa Niko( takiego jak na zdjęciach Ainy 75),ukorzeniam w wodzie w listopadzie- grudniu.Pisałam o tym w tym wątku. Jak do tej pory ukorzeniają się wszystkie sadzonki.Ta odmiana jest zupełnie bez problemowa.Niszczy ja tylko mróz.Ogrodnik musi się bardzo starać, żeby ją wykończyć.
magda1975
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3079
Od: 25 lip 2008, o 18:25
Lokalizacja: wola niemiecka

Re: Komarzyca - Plektrantus

Post »

Takie sadzonki komarzycy pozyskiwane z matecznika miałam we wcześniejszych sezonach.
Obrazek
Aina75
50p
50p
Posty: 71
Od: 26 gru 2009, o 14:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Komarzyca - Plektrantus

Post »

Dzisiaj rozmnażałam mego plektrantusa Niko. Sadzonki brałam z tych oto roślin, ukorzenionych na jesieni.

Obrazek

Posadziłam do doniczek i dobrze podlałam.

Obrazek

Mam nadzieję, że się ukorzeni.
magda1975
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3079
Od: 25 lip 2008, o 18:25
Lokalizacja: wola niemiecka

Re: Komarzyca - Plektrantus

Post »

Oczywiście że tak,moje właśnie po drugim pikowaniu.
Sylwia_W
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 2 kwie 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Komarzyca - Plektrantus

Post »

Witajcie, jestem tu pierwszy raz, przeczytałam cały wątek od deski do deski, ale nie znalazłam odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie. Posiadam plektrantusa Nico, udało mi się przezimować zeszłoroczną macierzystą roślinę (młode sadzonki, które robiłam jesienią wszystkie mi zmarniały niestety). W chwili obecnej wypuszcza ona cieniusieńkie pędy z maleńkimi listeczkami. Zabrałam ją wczoraj z piwnicy do domu sadząc, że może ma za mało światła. Martwi mnie jednak jej bryła korzeniowa. Cała donica to jeden wielki zbity korzeń. Czy powinnam przesadzić komarzycę do większego pojemnika, czy można podzielić jej bryłę korzeniową na mniejsze kępy, czy może powinnam zostawić ją w spokoju w tym roku i na jesień spróbować pobrać szczypki wierzchołkowe i przechować je wg waszych podpowiedzi? Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”