Astry- uprawa

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Astry- uprawa

Post »

Faworyt, pewnie gleba jest zbyt ciężka. Z mojego doświadczenia astry najlepiej rosną na przepuszczalnej piaszczystej glebie, natomiast nie tolerują gliny i generalnie gleb ciężkich, gromadzących dużo wody. Ja swoje wysiewam tam, gdzie mam największy piach, oczywiście dodaję trochę kompostu i popiołu drzewnego. Dopiero gdy siewki są duże, przesadzam na miejsce docelowe. Takie starsze radzą sobie lepiej z niekorzystnymi warunkami uprawy.
W tym roku wysiałam cztery odmiany, niestety bordowy igiełkowy nie wykiełkował wcale. Pozostałe trzy widać razem na pierwszej fotce. Ogólnie jestem zadowolona z astrów w tym sezonie, ale oczywiście tylko dlatego że pogoda sprzyjała i cały sierpień oraz pierwsza połowa września były stosunkowo suche. Teraz pada regularnie od dwóch tygodni i niestety marnie wyglądają. Z astrami niestety tak jest, że trzeba utrafić z pogodą. Nie każde lato im sprzyja.
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
Awatar użytkownika
Faworyt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3750
Od: 2 gru 2014, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Astry- uprawa

Post »

Oglądając wczoraj zdjęcia sprzed 6-7 lat łanów zdrowych,wysokich roślin astrów aż zatęskniłem za takimi widokami.No niestety raczej nie będzie to do powtórzenia.Pomimo corocznej zmiany miejsca gdzie są sadzone choroby z roku na rok pożerają coraz więcej sadzonek.W tym roku to była garstka dosłownie.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Serdecznie pozdrawiam.
MK
Żadną sztuką jest trwać i oczekiwać,lecz dawać nad miarę. Bruno/ Ew. wg. Św. Mateusza 25, (31-46).
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5746
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Astry- uprawa

Post »

Piękne astry .
nie do powtórzenia przez choroby grzybowe , przez to ,że rosną często w tym samym miejscu , czy przez to ,że "sorry ale mamy taki klimat ?"
no a SOR ?
Awatar użytkownika
Faworyt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3750
Od: 2 gru 2014, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Astry- uprawa

Post »

Przez choroby grzybowe,przestrzegam nie sadzenia astrów przez kilka lat w tym samym miejscu a śor?Nie znam skutecznego do tej pory.
Serdecznie pozdrawiam.
MK
Żadną sztuką jest trwać i oczekiwać,lecz dawać nad miarę. Bruno/ Ew. wg. Św. Mateusza 25, (31-46).
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Astry- uprawa

Post »

Są preparaty grzybowe na choroby liści typu rdza i różne plamistości, niestety astry najczęściej łapią infekcje grzybowe korzeni, typu wertycylioza, a na nią niestety nie istnieje żaden preparat. Poza tym astry są podatne na choroby bakteryjne i wirusowe i tutaj też nie pomogą żadne środki ochrony roślin.
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
Awatar użytkownika
Faworyt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3750
Od: 2 gru 2014, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Astry- uprawa

Post »

Dokładnie tak,główne utrapienie to choroby odglebowe,dlatego zalecany jest okres karencji co do sadzenia w tym samym miejscu.Ale i to już nie zdaje egzaminu.Za wschodnią granicą pryskają i podlewają swoimi samoróbkami,ale to temat nieaktualny.
Serdecznie pozdrawiam.
MK
Żadną sztuką jest trwać i oczekiwać,lecz dawać nad miarę. Bruno/ Ew. wg. Św. Mateusza 25, (31-46).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”