Kurkuma,ostryż (Curcuma)

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
nicktosia
100p
100p
Posty: 168
Od: 9 sie 2014, o 21:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Kurkuma

Post »

O takim sposobie też czytałam, nie wiedziałam który wybrać. Teraz już pewnie nie ma co robić zamieszania i wkładać ją z powrotem do doniczki.. Czy Twój sposób doprowadził do kwitnienia w kolejnych sezonach?
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Kurkuma

Post »

Będzie ci kwitnąć przez wiele lat. Jeżeli kłącze się rozrośnie to możesz mieć więcej kwiatostanów niż jeden.
Awatar użytkownika
nicktosia
100p
100p
Posty: 168
Od: 9 sie 2014, o 21:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Kurkuma

Post »

Byłoby fantastycznie! Narobiłeś mi nadziei :wink:
Muszę jeszcze więcej doczytać w różnych źródłach o warunkach uprawy.
Awatar użytkownika
anida
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2018
Od: 26 sie 2015, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Augustów, strefa 5b

Re: Kurkuma

Post »

Na 3 stronie tego wątku jest link do artykułu o kurkumie.
Pozdrawiam Anida

Nie należy mylić prawdy z opinią większości.
Awatar użytkownika
nicktosia
100p
100p
Posty: 168
Od: 9 sie 2014, o 21:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Kurkuma

Post »

Dzięki, przeczytałam. Zastanawiam się, czy jako fungicyd może posłużyć nadmanganian potasu? Odkażałam w nim kiedyś cebule tulipanów i poradziły sobie potem nie najgorzej.
Trochę mnie martwią podane w tym artykule zalecenia zimowania kłączy.. Ale już chyba zostawię moje tak jak są i zobaczę wiosną, czy się obudzą.
iwonaceae
200p
200p
Posty: 330
Od: 20 lip 2018, o 00:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ipswich, UK

Re: Kurkuma

Post »

Drako pisze:Próbowałaś przerywać wiosną spoczynek moczeniem w ciepłej wodzie?
Przepraszam Drako, dopiero teraz zauważyłam Twoją odpowiedź. Rozumiem, że chodzi o moczenie bulw kurkumy. Niestety, musiałabym zaczekać, aż straci liście i wejdzie w stan uśpienia. Teraz rośnie jak szalona. Wspoczynek przechodzi latem (jak już przesadzę ją do gruntu), po czym jesienią znowu rusza. Może spróbuję ją wykopać późnym latem, zanim wypuści pierwsze liście i przetrzymać na sucho do wiosny?
Pozdrawiam,
Iwona
iwonaceae
200p
200p
Posty: 330
Od: 20 lip 2018, o 00:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ipswich, UK

Re: Kurkuma

Post »

Udało mi się zastopować moją kurkumę. Jesienią nie wnosiłam jej do domu, jak to zwykle robiłam, tylko wstawiłam do szopy i zapomniałam o niej. Aż do dziś, kiedy to postanowiłam przesadzić ją do większej doniczki. I doczekałam się całkiem sporego zbioru ;:138 :
Obrazek
Zostawiłam 3 największe kurkumy do posadzenia na przyszły sezon, a resztę przerobiłam na pastę i zamroziłam :heja
Pozdrawiam,
Iwona
chuligan
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 20 lip 2020, o 10:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Kontakt:

Re: Kurkuma

Post »

Ale super. Zazdroszczę takich zbiorów. Chyba sam zainteresuję się uprawą tej roślinki. Uwielbiam dodawać kurkumę do różnego typu dań. Ostatnio też znalazłem fajny przepis właśnie na pastę z kurkumy do zup i nie tylko, którą przygotowuje się na bazie oleju kokosowego.
Od czego powinienem zacząć jej uprawę? Doradźcie coś.
Fajnie byłoby mieć własną kurkumę tym bardziej, że jest ona mega dobra dla zdrowia.
iwonaceae
200p
200p
Posty: 330
Od: 20 lip 2018, o 00:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ipswich, UK

Re: Kurkuma

Post »

Moja kurkuma rośnie w ogrodzie w donicy. Przez kilka lat wstawiałam ją do domu na zimę, ale wtedy odrazu ruszała ze wzrostem (pewno było jej za ciepło), więc teraz już zimuję ją w szopie i dopiero wiosną wynoszę na zewnątrz.
Teraz już przygotowuje się do zimowego spoczynku, więc nie wygląda zbyt okazale:
Obrazek
Jeśli chodzi o podłoże to używam domowego kompostu i chyba jej to bardzo odpowiada. Poza tym to za bardzo nad nią nie skaczę. Jedynie jak jest silne słońce to może jej popalić liście, więc staram się ją ustawić w takim miejscu, żeby w południe inne rośliny ją lekko zasłaniały.
Pozdrawiam,
Iwona
marioz129
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 15 lut 2021, o 17:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Kurkuma

Post »

Witajcie,
Znalazłem dzisiaj w sklepie korzeń kurkumy. Czy jeśli go wsadzę w ziemie to jest szansa, że sie przyjmie i będzie rósł?
Zapraszam do zapoznania się z regulaminem forum
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Kurkuma

Post »

Oczywiście, po trzech tygodniach powinien pojawić się jeden lub kilka kiełków. Jest tylko jedno ale. Większość kurkumy sprzedawanej w sklepach spożywczych jest poddawana konserwacji parą wodną o temperaturze prawie sto stopni. Z tej kurkumy nic nie będzie.
Endriu5
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 17 mar 2021, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kurkuma

Post »

Dzień dobry,

Kupiłem korzeń kurkumy i wrzuciłem go do doniczki. Pojawił się kiełek, korzeń ?ruszył?. Pytanie ? ile miejsca musi mieć taki korzeń, aby swobodnie się rozrastał? Póki co znajduje się w niewielkiej doniczce, bo zrobiłem to na próbę.
Regulamin
Awatar użytkownika
figaszaste
100p
100p
Posty: 101
Od: 11 kwie 2010, o 22:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Kurkuma

Post »

Obrazek

Curcuma posadzona wiosną,lubi płytkie lecz szerokie doniczki,najlepsze są w kształcie miski.Ta moja wydała 2 odrosty,lecz kwiatu nie widać.

Za duże zdjęcie, zmniejszyłam. Iwona

jola
pamiętajcie o ogrodach,przecież z tamtąd przyszliście.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”