Werbena żyłkowana( Verbena rigida)

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
Nawrotka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 8 paź 2021, o 22:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Werbena żyłkowana( Verbena rigida)

Post »

Hej.
Macie w swoich ogrodach werbenę żyłkowaną? Ja jestem w niej nieziemsko zakochana i chciałabym ją rozsiać po niemal całym ogrodzie. Jednak jak patagońska nie trudno dostać w nasionach, tak żyłkowanej nie widziałam nigdzie. Wiecie może jak zbierać nasiona, kiedy i jak wysiewać?
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11484
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Werbena żyłkowana( Verbena rigida)

Post »

Mam w ogrodzie werbenę rigidę od kilku lat. Daje ładny samosiew, ale kwitnie później, niż siewki, które w marcu wysiewam w domu. Nasiona zbieram po pierwszym przymrozku. Ucinam całe nasienniki i tak suszę. Po kilku dniach potrząsam i nasiona same wylatują na kartkę. :)
Mało mam zdjęć samej werbeny, raczej robiłam zdjęcia fragmentów rabat.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Nawrotka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 8 paź 2021, o 22:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Werbena żyłkowana( Verbena rigida)

Post »

Jest piękna!
Dziękuję za wytyczne, tak właśnie zrobię. Mam w ogrodzie jedna sztukę i myślałam ze juz powinnam widzieć siewki (jak widzę patagońskiej). Czyli zbierać nasiona teraz, w marcu wysiać pod osłoną i potem w maju do gruntu? W jakiej temperaturze wschodzą nasionka? Bardzo mnie cieszy ze ze wschodami nie ma problemu :):) Aż ciężko uwierzyć że tak piękna a tak mało popularna w ogrodach :)
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11484
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Werbena żyłkowana( Verbena rigida)

Post »

Samosiejki pokażą się dopiero wiosną, u mnie pojawiają się po połowie maja.
W marcu sieję na parapet w domu, wschodzą długo, około 3 tygodnie. Jak mają 3-4 cm wynoszę na okno do chłodnego garażu. Nie przepadają za mokrym podłożem. Lepiej przesuszyć, niż przelać. Oczywiście trzeba hartować, jak wszystkie siewki. Sadzę na rabaty jak już nie prognozują przymrozków, czasem w kwietniu, czasem w maju.
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Werbena żyłkowana( Verbena rigida)

Post »

Ja kupiłam na wiosnę sadzonkę w sklepie online i teraz mam wlasne nasiona, tylko nie wiem, czy one wymagają stratyfikaji tak jak nasiona werbeny patagońskiej. Ta druga na przykład kiełkuje u mnie zdeydowanie lepiej wysiana późną jesienią bezpośrednio do gruntu.
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
Awatar użytkownika
BarbaraR
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3227
Od: 30 lis 2011, o 12:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Werbena żyłkowana( Verbena rigida)

Post »

Trzeba przechłodzić nasiona w temperaturze +4 do -4 stopnie przez ok. miesiąc, a następnie przenieść do temperatury 20 stopni

Patrz: Baza kiełkowania nasion

https://tomclothier.hort.net/page02.html
Pozdrawiam
Barbara
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”