Canna - Paciorecznik cz.9

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
drozd
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4181
Od: 13 lut 2009, o 21:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Canna - Paciorecznik cz.9

Post »

Oj,oj. Krysiu. Miło mi .Czy dziś dżentelmeni istnieją? Naród jest tak skłócony, że często lepiej przemilczeć niż odezwać się. Przykre ale prawdziwe.
Rosalinda. Mam. Piękny subtelny kwiat na tle żywo zielonych liści. Polish Lady i Russian Red kończą moją mini kolekcję.
Pozdrawiamy. Krystyna i Janusz
Awatar użytkownika
-Iwona-
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 4017
Od: 4 lut 2011, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Canna - Paciorecznik cz.9

Post »

Januszku nadchodzi zima a z nią i więcej czasu na Forum, to dobry moment abyś założył nowy temat ogrodowy i pokazał Wszystkim jaki potrafisz stworzyć raj.
Wątek w którym będziemy mogli podziwiać i rozmawiać nie tylko o cannach, Ogromnie się cieszę, że wróciłeś do nas, czekamy na fotki, tutaj kann
a w ogrodowym chcemy podziwiać całość Twoich poczynać na nowym siedlisku. ;:196 Zapraszam. ;:168 Też mam ciemną Cleopatrę.
Krysiu jak posadzimy część w donicach to będą bardziej mobilne i mogą upiększyć różne miejsca w zależności od potrzeb.
Wiem, powiesz, że ciężkie, ale to można kogoś poprosić o pomoc w przeniesieniu. :wink: Fotki jak zawsze cudowne. ;:196
Awatar użytkownika
christinkrysia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8379
Od: 26 maja 2006, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostróda

Re: Canna - Paciorecznik cz.9

Post »

Iwonko Mobilność doniczek z pięknymi roślinami zawsze się przydaje a kanny praktycznie do wielu aranżacji pasują :)
Mam pytanko - interesuje mnie jak długo nasiona kanny zachowują zdolność kiełkowania ?

drozd  -Janusz witam i pozdrawiam 
Pytasz czy dziś dżentelmeni istnieją ?
Moja odpowiedź brzmi TAK ale ... te pokolenia są na wymarciu ...
Całe szczęście, że mogłam żyć w tamtych czasach .
Rosalinda ma wielu fanów bo jej urok zjednuje sobie zwolenników.
Polish Lady też cudna - miałam ja w ub sezonie ale ta odmiana i Hannah nie obudziły się po zimie choć kłącza jak wszystkie pozostałe były ładne i zdrowe. Tak czasem bywa ale zrobiło się miejsce na inne odmiany.
U mnie to jeden z ostatnich sezonów z większą ilością odmian bo trzeba zacząć się szanować a te rośliny wymagają sporego nakładu fizycznej pracy.
Dodatkowo marcowe wybudzanie kłączy z zimowego snu to dla mnie spory kłopot bo trzeba mieć odpowiednie pomieszczenie ... ja mieszkam w bloku.
Uprawa z nasion będzie świetną zabawą i przedłuży kontakt z paciorecznikami.

Póki co moje kanny w różnych odsłonach - zapraszam
Obrazek

Obrazek

Obrazek


Ciekawi mnie jakie kompozycje sa w Waszych ogrodach gdzie kanny występują w głównej roli.
Czekam na zdjęcia i pozdrawiam :wit
Awatar użytkownika
-Iwona-
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 4017
Od: 4 lut 2011, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Canna - Paciorecznik cz.9

Post »

Krysiu trudno ocenić zdolność kiełkowania, bo nawet te które teraz zebrałaś nie wszystkie wykiełkują na wiosnę,
(u mnie to 30-80%) tak samo nie wszystkie wykiełkują na następną wiosnę.
Próbować zawsze warto a nuż coś ciekawego nam wyrośnie, ale jeszcze za wcześnie na wysiewy, poczekaj na styczeń, luty.
Awatar użytkownika
-Iwona-
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 4017
Od: 4 lut 2011, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Canna - Paciorecznik cz.9

Post »

Koniec sezonu a listki jeszcze zielone, tylko przymrozek czubki polizał.
Dzisiejsza fotka. :D

Obrazek
DominikaT
100p
100p
Posty: 101
Od: 13 gru 2019, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Canna - Paciorecznik cz.9

Post »

Witam, zrobiłam próbę kilka dni temu. Nie chciałam ścierać papierem to wynalazłam nóż z ząbkami i wytarłam nasionko. Poszło szybko a efekt po 5 dniach ;:oj jestem mega zadowolona.

Obrazek
Pozdrawiam
Dominika
Awatar użytkownika
-Iwona-
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 4017
Od: 4 lut 2011, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Canna - Paciorecznik cz.9

Post »

Dominika brawo. ;:63 Ja nie miałam tyle szczęścia w pierwszej próbie w tym roku. Dwa nasionka na których mi najbardziej zależało, nie wykiełkowały.
Jeszcze jest czas na siewki, mam nadzieję, że następne lepiej się spiszą w kolejnych próbach do końca lutego.
Nożem to można się skaleczyć, zdecydowanie wolę papier ścierny i kombinerki. Powodzenia.
DominikaT
100p
100p
Posty: 101
Od: 13 gru 2019, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Canna - Paciorecznik cz.9

Post »

No tak, to była tylko próba czy się sprawdzi. Powiem szczerze, ze myślałam ze nóż to nie będzie dobry pomysł, ale wzięłam taki z ząbkami jak do chleba tylko, ze mniejszy i trwało to kilka sekund. W sumie to chyba lepszy dla mnie sposób niż z papierem. Każdy ma swoje sposoby :wink:
Pozdrawiam
Dominika
Awatar użytkownika
-Iwona-
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 4017
Od: 4 lut 2011, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Canna - Paciorecznik cz.9

Post »

Kochani teraz czas siewek. Chwalcie się jak Wam rosną.
U mnie słabo kiełkują, ale następne już czekają do ścierania.

Obrazek
Awatar użytkownika
christinkrysia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8379
Od: 26 maja 2006, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostróda

Re: Canna - Paciorecznik cz.9

Post »

Witam hobbystów i pozdrawiam :wit
Moja ciekawość Waszych poczynań w temacie siania skusiła mnie do zajrzenia i co czytam ???
Nowy sposób na skaryfikację , Dominiko palce masz całe ?

Zajrzałam w różne miejsca gdzie spotykają się osoby uprawiające kanny z siewu i okazuje się, że u wielu z nich zerowe efekty siania. Dopiero przy kolejnych podejściach jakieś niewielkie ilości...
Ciekawe co w poprzednim sezonie miało wpływ na zmniejszenie zdolności kiełkowania i czy to ma miejsce wszędzie ;:131

Praktyki wielkiej nie mam bo to drugi sezon jeśli chodzi o uprawę z nasionek ale coś tak wzeszło :) Zrobię jeszcze ze 2 podejścia z nasionkami ale pod koniec lutego i w połowie marca. Chce porównać siewki i termin rozkwitania.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam
DominikaT
100p
100p
Posty: 101
Od: 13 gru 2019, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Canna - Paciorecznik cz.9

Post »

Krysiu palce całe i mnie taka forma odpowiada. Początkiem lutego starłam tak 20 nasion i byłam mega zadowolona bo wszystkie wykiełkowały. Teraz siedzą już w ziemi i 8 już wyrasta. A to moje siewki z pierwszego rzutu.

Obrazek
Pozdrawiam
Dominika
Awatar użytkownika
christinkrysia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8379
Od: 26 maja 2006, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostróda

Re: Canna - Paciorecznik cz.9

Post »

Doniniko zapowiadają się ciekawie :)
Jedna nawet jakiś kolorek ma na liściach a ja takie uwielbiam.
Nożem z ząbkami to po prostu starasz się lekko naciąć - czy tak ?
Kolega dostał ode mnie nasiona i poszedł najprostszym sposobem czyli - do zamrażarki, potem gorąca woda i miały popękać...
Coś tam popękało ale w czasie stania w wodzie łuska i niektórych zaczęła odchodzić, a inne zrobiły się miękkie ... zapach wody też nieciekawy :;230
I takim sposobem załatwił sobie wszystkie nasiona ;:174
DominikaT
100p
100p
Posty: 101
Od: 13 gru 2019, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Canna - Paciorecznik cz.9

Post »

Wzięłam nożyk, trzymałam ziarenko palcami i zaczęłam delikatnie wycinać rowek, jak nóż już się wbił w ziarenko to ścierałam tak długo aż pojawiło się białe. Później już standardowo na zwilżonej waciki. Ja próbuje z nasionami trzeci rok. Pierwszy był ok ale siewki tyko zwykłe czerwone. W ubiegłym roku miałam swoje nasiona i próbowałam z mrożeniem ale skutek słaby bo na ok 6 nasion tylko dwa wykiełkowały a ostatecznie przetrwała jedna sadzonka. W tym roku testuje taki sposób i mam 100% wykiełkowanych a i kolor i pojawił to jestem już szczęśliwa. ;:oj
Pozdrawiam
Dominika
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”