Termin sadzenia cebul tulipanów

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
Marlena_a
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 1 lut 2018, o 14:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tulipany cz.5

Post »

Kochani, przespałam termin wykopywania tulipanów :(
Rosną w różnych miejscach a chciałam zebrać je w jedno miejsce.
Czy można je teraz wykopać i załóżmy pod koniec września posadzić na nowe miejsce?
Czy może jednak zostawić to na drugi rok?
Kajakarnia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 4 wrz 2021, o 16:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Problem z cebulkami tulipanów

Post »

Dzień dobry,
Mam problem, ponieważ posiadam dużą ilość cebuli tulipanów, niestety mają one bardzo grubą łupinę, która często jest spróchniała. Po oskrobaniu nadmiaru cebulka tulipana jest mała. Szkoda mi tych cebulek, dlatego staram się je uratować, ale nie wiem czy to ma sens. Czy jest nadzieja, że takie cebule tulipanów zakwitną w następnym roku? Bo nie wiem, czy moja praca nie pójdzie na marne...
Awatar użytkownika
FikuMiku
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 606
Od: 19 maja 2020, o 08:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Tulipany cz.5

Post »

Pokaż zdjęcia, kładąc cebulki obok czegoś, z czym będziemy mogli porównać wielkość cebulek. Małe cebule można potraktować jak przedszkolaki - urosną w ziemi przez rok i zakwitną za dwa. A między nimi posadzić kilka większych, żeby nie było samych liści.
Życie jest do chrzanu, co oznacza, że poza wyciskaniem łez może okazać się całkiem smaczne. Fiku Miku Ogrodniku cz. 1
Tylko co ludzkie potrafi być prawdziwie obce.Reszta to lasy mieszane, krecia robota i wiatr. Pelargonioza Fiku Miku cz.1
Kajakarnia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 4 wrz 2021, o 16:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tulipany cz.5

Post »

Tutaj znajduje się zdjęcie:
https://imageshack.com/user/Kajakarnia
I jeszcze mam pytanie, czy ,,gołe" cebulki można włożyć do ziemi?
Awatar użytkownika
FikuMiku
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 606
Od: 19 maja 2020, o 08:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Tulipany cz.5

Post »

Nie są takie tragiczne. Ja obieram cebulki, pocierając palcami o łuski. I do ziemi idą tylko te twarde, jędrne, zdrowe, rozebrane z niepotrzebnych kożuszków, które chętnie schodzą.
Życie jest do chrzanu, co oznacza, że poza wyciskaniem łez może okazać się całkiem smaczne. Fiku Miku Ogrodniku cz. 1
Tylko co ludzkie potrafi być prawdziwie obce.Reszta to lasy mieszane, krecia robota i wiatr. Pelargonioza Fiku Miku cz.1
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Problem z cebulkami tulipanów

Post »

Kajakarnia pisze:Dzień dobry,
Mam problem, ponieważ posiadam dużą ilość cebuli tulipanów, niestety mają one bardzo grubą łupinę, która często jest spróchniała. Po oskrobaniu nadmiaru cebulka tulipana jest mała. Szkoda mi tych cebulek, dlatego staram się je uratować, ale nie wiem czy to ma sens. Czy jest nadzieja, że takie cebule tulipanów zakwitną w następnym roku? Bo nie wiem, czy moja praca nie pójdzie na marne...
Ja mam co roku bardzo dużo takich małych cebulek przybyszowych. Sortuję je i wysadzam w warzywniku zakopane w skrzynkach. Na rabatę wysadzam je dopiero w drugim roku, bo w pierwszym wytworzą tylko liście, więc nie ma sensu sadzić je w widocznym miejscu. A w warzywniku spokojnie sobie rosną. I łatwo się je potem wykopuje, bo wystarczy tylko podważyć szpadlem skrzynkę. Kiedyś sadziłam bezpośrednio do gruntu i wykopywanie było problematyczne. Zawsze jakieś cebulki zostawały w glebie.
Ebabka pisze::wit
Znowu posadzę tulipany, chociaż po wiosennej porażce zniechęciłam się niewyobrażalnie :( Miała być wąska rabata obwódka w jasnej różowo białej tonacji z dodatkiem ciemniejszych akcentów. Cebulki kupiłam u znanego sprzedawcy a zakwitły tak:

Obrazek
Niestety też tak kiedyś miałam. Teraz zamawiam cebulki tylko u dwóch rzetelnych sprzedawców i jest okej. Tamte pomieszane natomiast zaznaczałam nitką przewiązaną na samym dole łodygi. Inny kolor nitki dla każdej odmiany. Gdy części nadziemne zaschły wykopałam, posortowałam, niechciane odmiany rozdałam, resztę posadziłam z powrotem jesienią, tyle że już według schematu kolorystycznego.
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
Awatar użytkownika
adawi
200p
200p
Posty: 339
Od: 19 kwie 2012, o 22:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Tulipany cz.5

Post »

Kajakarnia pisze:Tutaj znajduje się zdjęcie:
https://imageshack.com/user/Kajakarnia
I jeszcze mam pytanie, czy ,,gołe" cebulki można włożyć do ziemi?

Ja na zdjęciach widzę cebulki porażone pleśnią.. dalsze ich hodowanie to rmnażanie choroby.. Niestety , ostatnie lata przyniosły zatrzęsienie chorób grzybowych wśród tulipanów- w połączeniu z wycofaniem ze sprzedaży właściwie wszystkich znanych środków przeciwgrzybowych do zaprawiania cebul sytuacja bedzie sie tylko pogarszać.
takie zarażone cebule powinno się spalać...
Pozdrawiam
Wiesia
Awatar użytkownika
Ebabka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2831
Od: 25 maja 2006, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlasie

Re: Tulipany cz.5

Post »

:wit
Dziękuję za wszystkie rady, szczególnie zaznaczanie nitką przypadło do serca, kordonka i muliny mam mnóstwo, kolory się znajdą :wink:
Ciekawe tylko,na których pojawią się wiosną kwiaty, a które okażą się jednoroczne. Trzeba jednak wybierać i sortować cebulki, bo na wielu urośnie tylko czuprynka liści.
Pozdrawiam Eugenia
Awatar użytkownika
Marmarelka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 543
Od: 29 gru 2013, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Tulipany cz.5

Post »

Cześć, przepraszam Was za może naiwne pytanie, ale dopiero zaczęłam rozważać i interesować się tulipanami -
teraz są duże przeceny w wielu sklepach - czy jest sens kupować teraz i zasadzić na jesień? Jest coś na co
powinnam zwrócić uwagę i uważać?
Awatar użytkownika
jarha
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2547
Od: 17 lip 2014, o 23:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: skraj Jury Krakowsko-Częstchowskiej

Re: Tulipany cz.5

Post »

Marysiu, myślę, że kupione teraz na wyprzedaży cebulki trzeba szybko posadzić do ziemi, inaczej do jesieni zeschną. Pewności nie mam, bo nigdy tak nie kupowałam, ale tak mi sie wydaje. Może się ktoś odezwie, kto ma większe doświadczenie.
Pozdrawiam, Halszka
Mój ogród niepokazowy Cz.2
Awatar użytkownika
marta64
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2816
Od: 8 kwie 2018, o 19:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Tulipany cz.5

Post »

Jeśli cebulki z chłodni, to natychmiast posadzone do ziemi , mogą jeszcze pięknie kwitnąć ;:333 . Do jesieni nie dotrwają.
Jeśli leżały w sklepie od jesieni, już mogą być wyschnięte i nic z nich nie wyrośnie. Jak cebulki żywe, a cena żadna, to ja bym brała eksperymentalnie, za jakiś czas, pod dobrą opieką, będą cieszyć oczy. Mam takie krokusy ;:215 , a teraz przywiozłam cebulki tulipanów, które córcia chomikowała przez zimę w kuchennej szafce, wypuszczają już liście w doniczkach.
Pozdrawiam! Marta
Ogród pod wierzbą 3
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6618
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Tulipany cz.5

Post »

Marmarelka pisze:Cześć, przepraszam Was za może naiwne pytanie, ale dopiero zaczęłam rozważać i interesować się tulipanami -
teraz są duże przeceny w wielu sklepach - czy jest sens kupować teraz i zasadzić na jesień? Jest coś na co
powinnam zwrócić uwagę i uważać?
Przede wszystkim warto wiedzieć, że tulipany mają cebule jednoroczne. Cebula mateczna posadzona jesienią ginie podczas wiosennego wzrostu części nadziemnej rośliny. Z pąków znajdujących się pomiędzy łuskami tworzą się cebule przybyszowe. Czy posadzone teraz cebule zdążą się ukorzenić i wytworzyć dużą cebulę zastępczą-na dwoje babka wróżyła ale jest szansa,że posadzone jak najszybciej w tym roku zakwitną.
Awatar użytkownika
spalonyzasilacz
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 6 maja 2022, o 10:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Termin sadzenia cebul tulipanów

Post »

Czy tulipany które jeszcze nie do końca przekwitły można przesadzić w inne miejsce, żeby tam "dokonały swojego żywota"? Mam je w miejscu gdzie potrzebuję teraz miejsce na co innego i nie mogę czekać do czerwca lipca aż "umrą".
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”