Canna - Paciorecznik cz.8

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
Zablokowany
Awatar użytkownika
-Iwona-
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 4022
Od: 4 lut 2011, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Canna - Paciorecznik cz.8

Post »

Halinko tym się nie przejmuj, tylko wypatruj wirusa na wiosnę, bo to jest największym zagrożeniem i na to nie ma lekarstwa.
Co do przędziorka to najlepiej w upalne suche lato robić im prysznic po liściach i pod spodem, to zapobiega. Powodzenia.

Strasznie ponura pogoda. Życzę Wszystkim dużo słoneczka. ;:3 ;:3 ;:3
Awatar użytkownika
Andzia1967
200p
200p
Posty: 305
Od: 1 kwie 2013, o 12:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Canna - Paciorecznik cz.8

Post »

Dzień dobry wszystkim w Nowym Roku ;:3 ;:3 ;:3
Przeglądając ten wątek zakochałam się w tych cudownych kwiatach i zamówiłam sobie 3 paczuszki nasionek -razem będę miała 9 sztuk. Chciałabym zacząć przygodę z uprawą tych wspaniałych kwiatów ,a motywuje mnie oglądanie waszych wspaniałych okazów. Jestem pod wielkim wrażeniem .Marzy mi się kilka okazów w donicach na mojej działeczce letniskowej .Ponieważ nie chciałabym popełnić błędów i zniechęcić się do ich uprawy ( i też mała ilość nasionek ), miałabym do Was pytania ;:3
1.Czy przed ścieraniem nasionka papierem ściernym trzeba wymoczyć nasionko w wodzie na całą noc ?
2.W jaki sposób układamy przetarte nasionko na wilgotnym waciku ?Czy białą częścią do dołu czyli do powierzchni wacika ?
3.Jak duże ma być to starcie -czy wystarczy tylko jakaś część nasionka ?
4.Czy wystarczy tylko trzymać wilgotność na wacikach czy można odrobinę podlać powierzchnię pojemniczka lub spodka wodą ?
I jeszcze jedno jakby ktoś mógł mi polecić jakąś stronkę gdzie są sprawdzone nasionka tych waszych pięknych odmian np. Cleopatra lub inne byłabym wdzięczna. Pozdrawiam serdecznie Ania
Awatar użytkownika
Kacper1999
200p
200p
Posty: 226
Od: 19 lut 2018, o 22:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Canna - Paciorecznik cz.8

Post »

Witaj Andzia1967!
Ekspertem nie jestem, ale postaram się odpowiedzieć bazując na moim doświadczeniu :)
1. Ja nie moczę. Trę, potem moczę w wodzie lub układam na mokrych wacikach.
2. Ja nasiona układam losowo, nie zwracam uwagi, którą stroną.
3. Trzeć delikatnie, by za bardzo nie uszkodzić wnętrza nasienia, małe potarcie starczy, aż się pojawi biała część nasionka.
4. Ja wlewam więcej wody, trzymam w ciepłym miejscu.
5. Cleopatra jak i wiele innych odmian niestety nie zawiązują nasion, dlatego nie są dostępne. Warto wspomnieć, że canny siane z nasion nie powtarzają cech matki, mogą wyjść zupełnie inne.
Pozdrawiam! ;:138
Awatar użytkownika
Andzia1967
200p
200p
Posty: 305
Od: 1 kwie 2013, o 12:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Canna - Paciorecznik cz.8

Post »

Kacper1999 bardzo dziękuje za informacje- tak zrobię .Z moimi nasionkami to szału nie ma , ale tak sobie pomyślałam, że może warto byłoby tych 9 nasionek podzielić na 2 części i jedną część spróbować wysiać tą metodą ścierania, a drugą metodą z sparzeniem nasionka wrząca wodą. Doczytałam w poprzedniej części tego wątku że też tak można zrobić czyli najpierw włożyć na jakiś czas do zamrażalki a potem sparzyć i zalać wodą i można wtedy bezpośrednio do doniczek. Jestem ciekawa jakie mieliście doświadczenia z tymi dwoma metodami i która skuteczniejsza. Pozdrawiam cieplutko Ania
Awatar użytkownika
-Iwona-
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 4022
Od: 4 lut 2011, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Canna - Paciorecznik cz.8

Post »

Aniu witaj. Jak napisał Kacper nasion nie moczymy, delikatnie ścieramy z jednej strony i dajemy na watkę w ciepłe miejsce,
niektórzy dają też bezpośrednio do doniczki, bez uprzedniego skiełkowania. Nie mam tegorocznej fotki a zeszłoroczna jest tutaj.
Przy tak małej ilości nie widzę problemu w ścieraniu i nie widzę potrzeby aby je parzyć, ten sposób zostawiłabym gdybym miała nadmiar nasion.
Mnie raz tym sposobem się udało a dwa razy nic z tego nie wyszło, ja wolę pewną metodę delikatnego ścierania.
Musisz wiedzieć też, że nie wszystkie nasionka kiełkują. Pozdrawiam.
Oj kusicie, kusicie, muszę i ja kilka pościerać. :wit
Kochani powodzenia w nowym sezonie ;:196 i dużo, dużo słoneczka. ;:3 ;:3 ;:3

Siewka. :D

Obrazek
Awatar użytkownika
Andzia1967
200p
200p
Posty: 305
Od: 1 kwie 2013, o 12:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Canna - Paciorecznik cz.8

Post »

Przepiękna siewka ;:138 . Bardzo dziękuje za cenne uwagi - zrobię tak jak piszesz .Wszystkie zetrę ;:3 W sobotę lub piątek powinny przyjść nasionka więc w wolnej chwili wysadzę i jak będzie sukces w kiełkowaniu to pstryknę fotkę .Miłego wieczoru ;:108
DominikaT
100p
100p
Posty: 101
Od: 13 gru 2019, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Canna - Paciorecznik cz.8

Post »

Ja siałam w ubiegłym roku i wyczytałam, że można także moczyć nasiona. Tak też zrobiłam i z 6 nasionek które moczyłam chyba z 3 dni i wykiełkowało mi 4 nasiona. Rozrosły się bardzo, ale zakwitły tylko dwa i są to drobne czerwone kwiatki. Dokupiłam kłącza Cleopatry, ale niestety nie zawiązała nasion a jest z wirusem i chyba ją wyrzucę. Mam jeszcze inną i ta zawiązała nasiona i z tych będę w tym roku wysiewać.
Pozdrawiam
Dominika
Awatar użytkownika
Shalina
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1132
Od: 3 paź 2017, o 17:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Roztocze

Re: Canna - Paciorecznik cz.8

Post »

Witam. Moje pierwsze podejście do wysiewu 13 nasion cann. :heja Skiełkowane nasiona dzisiaj trafiły do koreczków torfowch. :D

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek
Przepraszam za słabe zdjęcia. :wink: Dlatego zawsze lepiej wstawiać mniejszy format. :wink: Iwona
Pozdrawiam Halina
Przydomowy ogród emerytki
Awatar użytkownika
Andzia1967
200p
200p
Posty: 305
Od: 1 kwie 2013, o 12:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Canna - Paciorecznik cz.8

Post »

Shalina rewelacja ;:138 ;:138 ;:138 Pięknie wykiełkowały. Mam pytanie czy przecierałaś z dwóch stron nasionka ?
Awatar użytkownika
Shalina
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1132
Od: 3 paź 2017, o 17:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Roztocze

Re: Canna - Paciorecznik cz.8

Post »

Aniu starałam się ścierać z dwóch stron. Jedno z największym kiełkiem straciłam przy wkładaniu do koreczka, :cry: Teraz następne dziewięć się moczy, ale do koreczków włożę po jednej dobie na wilgotnych wacikach, aby ich nie uszkodzić. :D
Pozdrawiam Halina
Przydomowy ogród emerytki
Awatar użytkownika
Andzia1967
200p
200p
Posty: 305
Od: 1 kwie 2013, o 12:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Canna - Paciorecznik cz.8

Post »

Halinko - te Twoje nasionka są do podziwiania, nie mogę się napatrzeć ;:138 ten jeden to nieduża strata choć zawsze żal ściska serce .Moje nasionka przyjdą niestety dopiero w poniedziałek może przy dobrych wiatrach w sobotę. Już się tak nie mogę doczekać kiedy zacznę przygodę z cannami ,że dziś poszłam nawet do Castoramy i kupiłam krążki torfowe i papier ścierny a przy okazji żaróweczkę do lampki taką specjalną , żeby w razie czego doświetlać. Pozdrawiam cieplutko
Awatar użytkownika
Shalina
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1132
Od: 3 paź 2017, o 17:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Roztocze

Re: Canna - Paciorecznik cz.8

Post »

Aniu też się nakręciłam w tym sezonie na canny, Zakupiłam już trochę kłączy, teraz żeby tylko dobrze przezimowały :D i Dostałam trochę nasion od ludzi o dobrym sercu i zaczynam teraz eksperymentować :tan Z jakim skutkiem? zobaczymy latem.
Pozdrawiam cieplutko i powodzenia ;:167 ;:196
Pozdrawiam Halina
Przydomowy ogród emerytki
Awatar użytkownika
Andzia1967
200p
200p
Posty: 305
Od: 1 kwie 2013, o 12:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Canna - Paciorecznik cz.8

Post »

Obiecałam się pochwalić. W sobotę czyli 5 dni temu wysiałam 9 sztuk canny z nasionek - dwa dni się moczyły, a potem ciach na kaloryfer i proszę bardzo oto efekty ;:3 ;:3 ;:3 .Na 9 nasionek 6 już wzeszło-dziś 5 przesadziłam do krążków torfowych. Jedno nasionko wykiełkowane jeszcze było za malutkie więc niech sobie jeszcze posiedzi w wacikach. Przyszły tez do mnie w poniedziałek inne odmiany cann -30 sztuk nasionek- wszystkie już siedzą w wacikach i czekam na pierwsze efekty ;:3 ;:3 ;:3

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek
Zablokowany

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”