Mieczyki dzielimy się doświadczeniami cz.4

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
rotos
1000p
1000p
Posty: 1383
Od: 7 mar 2009, o 23:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie - Rewa

Mieczyki dzielimy się doświadczeniami cz.4

Post »

Spis tematów występujących na forum,
dot. uprawy mieczyków można znaleźć
- tutaj-

Zrobiłem właśnie pierwszy, zimowy przegląd bulw. Nie jest źle :). Zaledwie kilka musiałem usunąć.
Obrazek
Pozdrawiam
Adam
Anastazja80
500p
500p
Posty: 768
Od: 20 mar 2014, o 19:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kobyłka

Re: Mieczyki dzielimy się doświadczeniami cz.3

Post »

Czy macie może mieczyki Vedetta, kolor miodowy. Jestem ciekawa bo w zeszłym roku kupiłam Kings Lynn miały ładny fioletowo-różowy kolor ale odbiegały od tego co było na zdjęciu w sklepie. Teraz mam zamówioną odmianę Vedetta, może macie fotki tego mieczyka z własnego ogródka.
Pozdrawiam
Joanna Anastazja
TessGa
50p
50p
Posty: 87
Od: 27 maja 2007, o 18:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Wielkich Jezior Mazurskich

Re: Mieczyki dzielimy się doświadczeniami cz.3

Post »

Ja to kompletnie nie mam książkowych warunków do przechowywania mieczyków.
Piwnica w bloku i temp 15 - 18 st. w zależności od temp na zewnątrz. Mimo to od lat nie mam dużych strat. naokoło 100 szt odpad jest około 5-8 szt. Po wykopaniu i oczyszczeniu moczę przeciw grzybom i wciornastkom, suszę około 10 dni. Zimują w piwnicy w ażurowych skrzynkach przykryte starymi bawełnianymi prześcieradłami. Na dzień dzisiejszy jeszcze śpią. ;:19.
Co roku zbieram malutkie przybyszowe w celu odnowienia i podtrzymania gatunku. Tak,że nawet jak jakaś nie przechowa się to i tak mam dzieci.
Pozdrawiam- Teresa
Kasiek2016
50p
50p
Posty: 67
Od: 2 sie 2016, o 17:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Mieczyki dzielimy się doświadczeniami cz.3

Post »

Ja swoje mieczyki w tym roku przechowuję w papierowych torbach, do których wrzuciłam po kilka kulek naftaliny. W ostatnim sezonie miałam pierwszy raz inwazję wciornastków i naftaliną chcę pokonać te, które oparły się moczeniu w specjalnym środku (najgorsze jest to, że teraz wciornastki zaatakowały moje domowe rośliny doniczkowe). Zaglądałam dziś do bulw, jeszcze sobie śpią, nie budzą się do życia.
TessGa
50p
50p
Posty: 87
Od: 27 maja 2007, o 18:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Wielkich Jezior Mazurskich

Re: Mieczyki dzielimy się doświadczeniami cz.3

Post »

O naftalinie to ja zapomniałam a przecież czytałam o tym. Muszę teraz zapisać żeby jesienią nie zapomnieć. Mam naftalinę zamkniętą w słoiczku. Wciornastki to wredne stworzenie i trzeba je tępić. ;:124 . Gdzieś czytałam, że można przed sadzeniem zamiast moczyć w środku owadobójczym zastosować naftalinę. Mieczyki włożyć do worka foliowego, dodać naftalinę i od czasu do czasu potrząsać workiem.
Pozdrawiam- Teresa
Awatar użytkownika
adamanna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2645
Od: 24 kwie 2008, o 23:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Mieczyki dzielimy się doświadczeniami cz.3

Post »

Kupiłam kiedyś niby lawendowe kulki (wyobrażając sobie że będą pięknie pachnieć lawendą po otwarciu) ale okazało się że to czysta żywa naftalina, zanim doczytałam że nada się na tępienie wciornastków wywaliłam w kosz bo nie mogłam znieść smrodu, szkoda teraz by się przydała , pozostaje mi moczenie wiosną
Kasiek2016
50p
50p
Posty: 67
Od: 2 sie 2016, o 17:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Mieczyki dzielimy się doświadczeniami cz.3

Post »

Ja całą zimę swoje bulwy przechowuję z naftaliną. Mam nadzieję, ze robaczki się uduszą tym cudownym aromatem naftaliny :heja może w tym sezonie w końcu zobaczę jak pięknie nowe mieczyki kwitną, bo w poprzednim wciornastek mi to skutecznie uniemożliwił. Mam nauczkę, żeby moczyć w odpowiednich środkach moje bulwy. Nie mogę się doczekać, aż będę mogła je zasadzić i obserwować wzrost.
pomidor7
100p
100p
Posty: 159
Od: 20 lut 2016, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: gmina Golub-Dobrzyń woj. kujawsko-pomorskie

Re: Mieczyki dzielimy się doświadczeniami cz.3

Post »

Ja przechowuję w starych , popękanych doniczkach i torebkach po mące, na półpiętrze. Temp 10- 15 stopni.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Eliza52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2861
Od: 7 wrz 2014, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Mieczyki dzielimy się doświadczeniami cz.3

Post »

Pomidor7- Ty lepiej sprawdź swoje mieczyki, bo w takiej temperaturze jeśli był wciornastek to już ich masz miliony, na dodatek mieczyki mogą już kiełkować. Najlepsza temperatura dla bulw to do 5 stopni.
Pozdrawiam Ela
pomidor7
100p
100p
Posty: 159
Od: 20 lut 2016, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: gmina Golub-Dobrzyń woj. kujawsko-pomorskie

Re: Mieczyki dzielimy się doświadczeniami cz.3

Post »

Są w dobrym stanie, a chłodniejszego pomieszczenia niestety dla nich nie mam.
Pozdrawiam
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1856
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mieczyki dzielimy się doświadczeniami cz.3

Post »

Ponieważ po raz pierwszy przechowuję cebule mieczyków mam pytanie: czy jeśli cebule spędziły najpierw 3 miesiące na nieogrzewanym poddaszu (w temp. zalecanej dla mieczyków) i później 1 miesiąc w cieplejszym pomieszczeniu (ze względu na mróz wniosłam do cieplejszego pomieszczenia-temp. ok.16-18 stopni) to czy teraz mogę znów wynieść je na poddasze, gdzie jest ok. 7 stopni?, czy takie zmiany im nie zaszkodzą nim pójdą do gruntu-cebulki jeszcze nie ruszyły, nie mają żadnych śladów pleśni ani szkodników. Z góry dziękuję za pomoc.
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1856
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mieczyki dzielimy się doświadczeniami cz.3

Post »

Widziałam w Lidlu mieczyki Passos, ale miały takie bardziej okrągłe cebule (a nie spłaszczone) - czy ta odmiana tak ma?, czy coś z tymi cebulkami jest nie tak? Nie kupiłam (choć miałam ochotę), bo chciałam najpierw dopytać znawców, czy kształt cebuli o czymś świadczy? Pomóżcie, bo mi wykupią :;230 .
Awatar użytkownika
adamanna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2645
Od: 24 kwie 2008, o 23:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Mieczyki dzielimy się doświadczeniami cz.3

Post »

O ile dobrze pamiętam to te bardziej okrągłe cebulki są młodsze i w niczym to nie przeszkadza , przejrzyj poprzedni wątek o mieczykach albo początek aktualnego - to chyba tam wyczytałam tą informacje :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”