Wysiewanie kaktusów cz.2

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
patasko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2356
Od: 26 maja 2011, o 23:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytków k. Katowic

Wysiewanie kaktusów cz.2

Post »

Pierwsza część znajduje się tutaj



Mam pytanie, od zawsze mam problem z siewkami, kiełkują bardzo dobrze, a po miesiącu łapią brązowe plamy i "galareciowieją". Jak to zwalczyć? Jakiś topsin? Sieję do drobnego żwirku.
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Wysiewanie kaktusów cz.2

Post »

Na pewno jest to jakaś infekcja. Przyczyn może być kilka:
1. Zbyt żyzne podłoże, na którym rozwinęły się patogeny.
2. Podłoże nie wysterylizowane. Przetrwały grzybki i teraz się rozwijają na siewkach.
3. Brudne nasiona - grzyby z resztek owoców zaatakowały siewki.
4. Nasiona nie zaprawione - chemia mogła zblokować rozwój pleśni, zwłaszcza tej z resztek owoców.
5. Za dużo wody, za mało słonka - grzybki mają optymalne warunki do rozwoju. Światło słoneczne skutecznie ogranicza ich rozwój.

Jak już pojawiły się pleśnie to trzeba spryskiwać wysiewy chemią, ja używam Previcur. Warto też je przesuszyć. Niestety nie są to metody w 100% skuteczne. Najlepiej siewki przepikować do nowego substratu i zapewnić im optymalne warunki do rozwoju.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
patasko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2356
Od: 26 maja 2011, o 23:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytków k. Katowic

Re: Wysiewanie kaktusów cz.2

Post »

blabla, wielkie dzięki, trzeba zastosować w tym roku powyższe rady. Może odstrzał nie będzie tak duży jak w zeszłym roku.
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Wysiewanie kaktusów cz.2

Post »

Mam pytania, trochę naiwne, dotyczące przygotowania kuwet do wysiewów: z czego robicie przegródki poletek w kuwecie i czy dzielicie na poletka przed wysianiem, czy po wysianiu nasion?
Awatar użytkownika
peter86
500p
500p
Posty: 882
Od: 14 mar 2011, o 23:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: PL

Re: Wysiewanie kaktusów cz.2

Post »

dzieliłem na poletka przed wysiewem. teraz sieje do osobnych pojemników. nie ma ryzyka że się pomiesza co jest co :P
Kraskafari
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 14 lut 2017, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wysiewanie kaktusów cz.2

Post »

Przegródki możesz zrobić chociażby z plastikowej teczki do dokumentów. Dobrze jest przed użyciem wyparzyć profilaktycznie we wrzątku w celu zniszczenia ewentualnych zarodników grzybów. Tylko pamiętaj, nie każdy plastik zniesie wrzątek.
Wszystkiego dobrego
Robert
Awatar użytkownika
peter86
500p
500p
Posty: 882
Od: 14 mar 2011, o 23:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: PL

Re: Wysiewanie kaktusów cz.2

Post »

zarodniki grzybów są i tak w powietrzu i tu wyparzanie nic nie da. jedyne co zniszczy to tłuszcze i związki organiczne które będą mogły być pożywką dla zarodników do wzrostu. dlatego twoja rada jest dobra.
Awatar użytkownika
PiotrAPD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 28 kwie 2015, o 01:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dublin - IRL

Re: Wysiewanie kaktusów cz.2

Post »

Każdy jeden plastik będzie dobry. Nawet wieczko od masła do smarowania pieczywa. Zdezynfekuj (ja to robię w mikrofali) i przygotuj przed wysiewem. Najważniejsze aby to nie było nic drewnianego, typu wykałaczki.
Pozdrawiam
Piotr
Mój wątek
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Wysiewanie kaktusów cz.2

Post »

Dzięki Panowie, to już wiem co i jak :)
Awatar użytkownika
Aileen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1540
Od: 20 cze 2015, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Wysiewanie kaktusów cz.2

Post »

25 lutego wysiałam nasiona m.in. Eriosyce, Gymnocalycium, Mammillaria, Coryphantha, Blossfeldia minima, Pyrrhocactus, Tephrocactus, Turbinicarpus, Echinomastus, Lobivia i Glandulicactus. Jako pierwsza wykiełkowała Coryphantha kracikii VZD 74, po prostu rewelacyjnie i ku mojemu zaskoczeniu Tephrocactus aoracanthus "curvispinus". W kilku pojemniczkach z gymnolami pojawiaja sie sieweczki, pokazała się Lobivia, Astrophytum i Eriosyce. Reszta jeszcze nie ruszyła. Czy temperatura 25 do 30 ?C jest dobra jeśli chodzi o kiełkowanie mammillarek i turbiniaczków?

Pumeks, zeolit, na to piasek, później woda z previcurem i nawozem mineralnym, bez zaprawy nasiennej
Obrazek

Coryphantha kracikii VZD 74
Obrazek

Tephrocactus aoracanthus "curvispinus"
Obrazek

Jeszcze mam pytanie dotyczące rocznych siewek Gymnocalycium, czy takie siewki z początkiem sezonu można przenieść do tunelu foliowego ? Czy warunki panujące w tunelu będą im odpowiadać ? Czy takie siewki nie są jeszcze zbyt delikatne ?
Awatar użytkownika
ejacek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3093
Od: 16 lis 2008, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Wysiewanie kaktusów cz.2

Post »

Czy temperatura 25 do 30 ?C jest dobra jeśli chodzi o kiełkowanie mammillarek i turbiniaczków?
Stała temp , szczególnie bliżej 30 C wg mnie będzie za wysoka , lepiej gdy w nocy będzie chłodniej -ok 20 C. Choć po takim ciepełku jednego dna , drugiego często chętnie wschodzą.
Jeszcze mam pytanie dotyczące rocznych siewek Gymnocalycium, czy takie siewki z początkiem sezonu można przenieść do tunelu foliowego ? Czy warunki panujące w tunelu będą im odpowiadać ? Czy takie siewki nie są jeszcze zbyt delikatne ?
Do tunelu lepiej gdy będą już pojawiały się ciernie na maluchach. Lepiej się nie spieszyć.
Awatar użytkownika
Aileen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1540
Od: 20 cze 2015, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Wysiewanie kaktusów cz.2

Post »

Dziękuję Jacku :D Postaram się żeby nasionka w nocy miały trochę chłodniej, może mammillarki ruszą. Tam gdzie stoją teraz temperatura nie spada poniżej 25 ?C.
Awatar użytkownika
PiotrAPD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 28 kwie 2015, o 01:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dublin - IRL

Re: Wysiewanie kaktusów cz.2

Post »

Wspaniałe maluszki ;:oj
Podpisuję się pod słowami Jacka ;:173
Ja za dnia mam max do 30°C ale w nocy spada do około 20°C
Pozdrawiam
Piotr
Mój wątek
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”