Wysiewanie kaktusów cz.2

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marek L
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 980
Od: 5 maja 2012, o 22:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Włodawa

Re: Wysiewanie kaktusów cz.2

Post »

To z tą M.blossfeldiana było nie tak , skoro sąsiadki są zielone a nasiona były z moich zbiorów to na pewno problem nie leży w suszeniu nasion.
Masz jeszcze nasionka tego gatunku , może wysiać w inny substrat i postawić na inne okno?

A może to kwestia rajstop - jak dobrze pamiętam to większość rajstop zdzierałem pod cerkwią w niedzielę ale że zabrakło na m.blossfeldiana
to udałem się pod kościół bo tam w różnych godzinach się odprawia ..... i to może być przyczyna .....
słabo okadzone , nie poświęcone rajstopy mogą być przyczyną wielu chorób ;:306
Awatar użytkownika
aga_zgaga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1803
Od: 18 cze 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Wysiewanie kaktusów cz.2

Post »

Marku, Ty figlarzu :D
Co do siewek, to może rzeczywiście kwestia zbytniego naświetlenia (przestawiłam dalej od okna), choć były nakrywane ręcznikiem papierowym. A może, że nasiona stare i leżały 2 lata w lodówce. Tyle, że M.euthele też tam leżała. No nic. Zobaczymy co dalej.
Mam inne pytanie: M. nivosa wypchnęła 2 owoce, nie wiem skąd się wzięły, co mam z nimi zrobić bo odpadły? Suszyć? Wypatroszyć? Matka, to ładna sztuka, chciałabym wysiać nasiona.

Obrazek
AleksanderJG
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 26 kwie 2020, o 13:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Wysiewanie kaktusów cz.2

Post »

Dzień dobry wszystkim użytkownikom forum.
Mam na imię Aleksander. Wypadało się przywitać z powodu pisania pierwszego posta. Więcej o swoich kaktusach napiszę przy innej okazji.
W tym roku pierwszy raz postanowiłem wysiać kaktusy z nasion (mix od W.Legutko). Wysiew był 22.03.2020 (35 dni temu) do ziemi do kaktusów.
Jestem tylko zaniepokojony dwoma maluchami, których kolor odbiega od innych (tych moich jak również tych na zdjęciach na forum).
Poniżej zamieszczam fotkę i z góry przepraszam za jakość ale nie mam zbyt dobrego makro.
Obrazek
Jak widać powyżej, kolor siewki jest różowy. Czym to jest spowodowane?
Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam serdecznie.
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Wysiewanie kaktusów cz.2

Post »

Wszystko jest w porządku, a przyczyna to duża ilość światła słonecznego. Niektóre z moich są czerwone, ciemnobrązowe (bo je od małego przyzwyczajam do inspektu). Jeśli chcesz, żeby miały lżej, to mocniej je pocieniuj.
Awatar użytkownika
ejacek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3093
Od: 16 lis 2008, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Wysiewanie kaktusów cz.2

Post »

Może to kolorowa mutacja, a może zzielenieje za jakiś czas :?: Trzymaj ją i obserwuj.
AleksanderJG
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 26 kwie 2020, o 13:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Wysiewanie kaktusów cz.2

Post »

Dziękuję za odpowiedzi. Bardzo prawdopodobne jest tutaj oddziaływanie słońca ponieważ ta siewka była najbardziej wystawiona na promienie słoneczne.
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Wysiewanie kaktusów cz.2

Post »

PS. Jest też i tak, że pewne rodzaje/gatunki mają tendencjędo przybierania ciemniejszych kolorów.
Arash37
200p
200p
Posty: 371
Od: 26 lut 2017, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sułkowice (koło Krakowa)

Re: Wysiewanie kaktusów cz.2

Post »

Orientuje się ktoś może jak wysiać nasiona Bowiei? Mam nasionka tego sukulenta i nie wiem czy go potraktować tak jak kaktusy czy ma jakieś inne wymagania.
Pozdrawiam, Filip
Rośliny Filipa
Arash37
200p
200p
Posty: 371
Od: 26 lut 2017, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sułkowice (koło Krakowa)

Re: Wysiewanie kaktusów cz.2

Post »

Spryskań nasiona wysianych kaktusów czymś na grzyby zapobiegawczo czy lepiej nie ingerować dopóki nic złego się nie dzieje? :)
Pozdrawiam, Filip
Rośliny Filipa
Awatar użytkownika
aga_zgaga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1803
Od: 18 cze 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Wysiewanie kaktusów cz.2

Post »

Nasiona czy siewki? I w jaki substrat siałeś: mineralny czy z częścią organiczną, jaką wodą podlewasz? Ja mam siewki w mineralnym podłożu i spryskuję co jakis czas Previcurem, bo nie podlewam destylowaną wodą.
Jeśli to nasiona dopiero to kwestia jak dobrze oczyszczone. Ja bym spryskala profilaktycznie .
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Wysiewanie kaktusów cz.2

Post »

Oprysk nie zaszkodzi, można na same nasiona, ale ja od dwóch lat nie pryskam żadną chemią, a ściślej - w ubiegłym roku zrosiłem Previcurem wysiane nasiona, po wschodach - już go nie używałem. W roku bieżącym nie użyłem Previcuru w ogóle. Sieję w podłoże mocno mineralne 1:1, mało tego, część nasion wysiałem w tym roku do starego podłoża, z ubiegłorocznych siewek.
Arash37
200p
200p
Posty: 371
Od: 26 lut 2017, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sułkowice (koło Krakowa)

Re: Wysiewanie kaktusów cz.2

Post »

Nie robiłeś żadnych zabiegów odkażających zeszłorocznego podłoża? Pytam bo ja w tym roku też używałem starego podłoża, tyle że przez godzinę siedziało w 200 stopniach i mam nadzieję że po takim zabiegu podłoże jest jak nowe. :>
Pozdrawiam, Filip
Rośliny Filipa
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Wysiewanie kaktusów cz.2

Post »

Nie. Po prostu wyleżało się parę miesięcy w szafie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”