Kaktusy i sukulenty zimą.

ODPOWIEDZ
Bzyk919
50p
50p
Posty: 75
Od: 7 gru 2011, o 21:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jak dbać o kaktusy zimą?

Post »

Da się to zrobić poprzez rozszczelnienie okna :) Tylko czy wilczomlecz i grudniki tolerują taką temperaturę jaką Tomku napisałeś? Grudniki zapewne nie, ponieważ jeden mi nawet dalej kwitnie, ale co z wilczomleczem.
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Jak dbać o kaktusy zimą?

Post »

Ja bym się bardziej przejął wilczomleczem. Euphorbia może polecieć przy temperaturze poniżej 10*C. Schlumbergera powinna wytrzymać.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Bzyk919
50p
50p
Posty: 75
Od: 7 gru 2011, o 21:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jak dbać o kaktusy zimą?

Post »

Posiadam Euphorbia millii i wilczomlecza trójzębnego( najbardziej popularny chyba podałem poprawną nazwę). Czyli Tomku po prostu przenieść te dwa sukulenty w cieplejsze miejsce ?:)
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Jak dbać o kaktusy zimą?

Post »

Ja bym tak zrobił. Kaktusy (o ile nie masz jakiś ciepłolubów) bym namiętnie chłodził a wilczomlecze przestawiłbym np. do innego pokoju.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Bzyk919
50p
50p
Posty: 75
Od: 7 gru 2011, o 21:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jak dbać o kaktusy zimą?

Post »

Lista moich kaktusów i sukulentów jest dosyć uboga z prostego powodu, nie znam się na nich za bardzo dlatego wolę najpierw powiększać wiedzę a później kupować. Są to dwa kaktusy kolumnowe, które nawet zamieściłem tu do identyfikacji, ale jakość zdjęć jak i również zbyt mało szczegółowe fotografie nie pozwoliły zidentyfikować tych roślinek. Z tych co znam nazwę to: Echinocactus grusonii, Aloes ościsty, Cereus peruvianus 'monstrose', eszeweria, Aloes drzewiasty( chyba nic nie przekręciłem) i wcześniej wymienione. Mam też kilka szczepek grubosza i opuncji, ale co z nimi robić w czasie zimy za bardzo nie wiem ;) Tomku czy wyżej wymienione kaktusy oprócz wilczomleczy przetrwają to " mrożenie " ;)
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Jak dbać o kaktusy zimą?

Post »

Spośród wymienionych przez Ciebie roślin to nie widzę żadnej, która musiałaby dostać jakiegoś większego chłodu zimą. To jest konieczne w przypadku roślin, które mogą wiosną lub latem zakwitnąć. A w przypadku kaktusów kolumnowych, form monstrualnych czy dużych roślin (a takim jest E.grusonii) to kwitnienie wiosną jest właściwie nierealne.
Zostaw im te 12*C w nocy i 17*C w dzień i będzie dobrze.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Bzyk919
50p
50p
Posty: 75
Od: 7 gru 2011, o 21:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jak dbać o kaktusy zimą?

Post »

Co prawda Aloes ościsty mi kwitł, ale pewnie co do reszty racja. Trudno, na razie kwiatków się niestety nie doczekam. Wielkie dzięki Tomku na prawdę sporo mi pomogłeś :)
Awatar użytkownika
any57
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4306
Od: 16 sty 2012, o 16:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ŚLĄSK

Re: Jak dbać o kaktusy zimą?

Post »

witam kaktusiarzy.
moje kaktusy latem rosną na ogrodzie a zimą śpią w ciemnej piwnicy.
pod koniec września wsadzam je do doniczek i trzymam bez podlewania w szklarence,
pod koniec października przynoszę do domu - tam stoją na parapecie do połowy grudnia - bez podlewania,
potem wynoszę je do ciemnej piwnicy (12-15 stopni)
w połowie lutego przynoszę do domu - 2 tyg stoją na półce dalej od okna,
w marcu ustawiam na oknie i w połowie miesiąca zaczynam zraszać
w kwietniu wynoszę na ogród do szklarenki gdy widze że zaczynaja się budzić to ja zaczynam podlewać
w maju wysadzam do gruntu i zostawiam przyrodzie,
część z nich odwdzięcza mi się kwiatami

Obrazek
Andrzej zaprasza
aktualny wątek
poprzedni
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20122
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Jak dbać o kaktusy zimą?

Post »

aganeta:
Cytuj:
A o kwiaty kaktusów wbrew stereotypom jest BARDZO łatwo!

No dla kogoś z takim dorobkiem jak Ty!!!
Nie załamuj się zaraz na początku - proszę. :lol:
Tutaj nie tylko są ludzie z takim stażem jak mój (dobrze ponad 30 lat hoduję swoje kaktusy i sukulenty - ale ja to matuzalem jestem :P ) a wszystkim w zasadzie udaje się doprowadzić do kwitnienia swoje rośliny. NAPRAWDĘ! :)
piwnica...ale tam może być czasem mniej, niż 12 stopni, choć mrozu nie ma na pewno!!...a może być w półmroku?
Może być piwnica jeśli chłodna i najlepiej widna - ale to nie koniecznie. Kaktusy wytrzymują temperatury poniżej 10 stopni ale najlepiej aby spadały tak na krótko.
I jedna podstawowa sprawa. Nie może w tej piwnicy być wilgoci i ziemniaków bo one przenoszą choroby bakteryjne!
nie widzę innych polecanych przez Ciebie wątków "na górze"
Zaraz linijka czy dwie nad tym wątkiem w którym popisujemy. :wink:
Długie musi być to zimowanie?
Tak długie jak zima... Czyli w moim przypadku nie podlewam roślin od końca września do połowy kwitnia. :)
Myślisz - człek to bez sumienia? Nieeee... Tak mają te rośliny w naturze, może nieco krócej ale też bez wody. I żyją tam od "zawsze". Tylko jeśli je tak potraktujesz to zakwiną bo taka jest ich natura... ;:108
Oczywiście nawet teraz na zimowisko nie jest za późno bo jeszcze myślę ok. 2.5 miesiąca zimy nas czeka.

Uwaga!
Jeśli zamierzasz przenieść swoje kaktusy do ciemniejszego pomieszczenia to tylko wtedy jeśli mają one CAŁKOWICIE sucho - inaczej wyrosną i się zdeformują z braku światła!
Awatar użytkownika
aganeta
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 14 sty 2012, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze Zachodnie

Re: Jak dbać o kaktusy zimą?

Post »

W sobotę podlałam :( ale na parapecie nad kaloryferem gdzie teraz rosną do czwartku będzie popiół.. ...ziemniaki są w innej piwnicy ;) pójdę Twoim tropem...nie wyobrazam sobie takiego szczęscia jak kwiatek na kaktusie :heja ... :tan
Awatar użytkownika
any57
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4306
Od: 16 sty 2012, o 16:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ŚLĄSK

Re: Jak dbać o kaktusy zimą?

Post »

nawiązując do poprzedniej swej wypowiedzi (zostawiam je przyrodzie) - dwa lata temu gdy juz wsadziłem kaktusy do ziemi okazało się cały maj był deszczowy - aby nie zgniły od nadmiaru wody, kaktusy dostały parasolkę - kwitły i deszcz im nie przeszkadzał
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Andrzej zaprasza
aktualny wątek
poprzedni
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20122
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Jak dbać o kaktusy zimą?

Post »

aganeta :
Nie napisałaś, czy już doczytałaś jak hodować swoje kaktusy. Jest to wszystko w wątku NAJCIEKAWSZE tematy i posty forum --> DROGOWSKAZ pierwsza linijka od góry Ogólne porady dot.uprawy w moim akurat wątku http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 4#p1865924 . Poczytaj, przemyśl...
To naprawdę nie jest żadna filozofia a tylko znajomość lub nieznajomość potrzeb roślin sprawia czy roślina kwitnie nam czy nie. :wink:
nie wyobrazam sobie takiego szczęscia jak kwiatek na kaktusie
Prawda!
A jeśli sama do tego doprowadzisz to szczęście jest duuuuużooo większe. :)
Dlatego warto się postarać. ;:108
Awatar użytkownika
aganeta
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 14 sty 2012, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze Zachodnie

Re: Jak dbać o kaktusy zimą?

Post »

any57:
Z doniczek ich chyba nie wyjmujesz na lato? Nie wiem nigdy jak się do kaktusa dobrać...żeby się nie pokłuć...kiedyś jak przesadzałam je do większych doniczek /bo się przewracały z przewagi bulwy nad doniczką/ na długo popamiętałam...te igły w dłoniach :D oczywiście przy użyciu rękawic ogrodowych!
Czy kaktusy powinny rosnąc jak szalone? Moje mają po 2-3 lata, kupiłam w markecie w malusieńkich doniczuszkach takie szkraby...a teraz wyglądają tak:

Obrazek

Obrazek

i jeszcze może te:

Obrazek



Obrazek


Obrazek

Hen_s:
skończyłam lekturę Twojego autorstwa...dzięki ...na pewno skorzystam :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”