Kaktusy i sukulenty zimą.

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post »

Litopsy jak kaktusy - temperatura ok. 10*C i zupełnie sucho. Oczywiście możliwie jasno.
Opuncję możesz teraz przesadzić, ale do zupełnie suchego podłoża. Temperatura zimowania podobnie jak innych kaktusów ok. 8-12*C. Nie nastawiałbym się za bardzo na kwiaty u opuncji. One kwitną niechętnie. Jedyna opuncja, która kwitnie bez większych problemów w mieszkaniu dość dużymi, żółtymi kwiatami to Opuntia vulgaris.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
carol1
500p
500p
Posty: 586
Od: 4 cze 2008, o 20:31
Lokalizacja: Knurów

Post »

Dziękuję bardzo :)
Awatar użytkownika
carol1
500p
500p
Posty: 586
Od: 4 cze 2008, o 20:31
Lokalizacja: Knurów

Post »

Mam jeszcze pytanie, bo dostałem kaktusa :) Szczepione kaktusy należy zimą traktować, tak jak zwykłe kaktusy?
No i jeszcze jedno pytanie :) Moja opuncja rośnie (pojawiły się nowe człony i rosną, ja ją przesadziłem tak jak mi piradzono na forum i teraz pytanie czy w takim wypadku mam opuncje zimować w chłodzie ?
Awatar użytkownika
darekcn4
500p
500p
Posty: 783
Od: 19 wrz 2008, o 22:23
Lokalizacja: Kraśnik

Post »

Ja szczepione bezchlorofilowce zostawiłem w domu na parapecie.
kaktusy kaktusy kaktusy i jeszcze raz kaktusy :)
volumineux
500p
500p
Posty: 563
Od: 8 lut 2008, o 14:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post »

darekcn4 pisze:Źle. var. trzeba zastąpić f.
Nie źle, tylko dobrze, bo właśnie to samo wytłumaczyłem, więc czemu powtarzasz.
Basia k
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1160
Od: 2 maja 2007, o 16:58
Lokalizacja: podlaskie

Post »

carol1 pisze:Mam jeszcze pytanie, bo dostałem kaktusa :) Szczepione kaktusy należy zimą traktować, tak jak zwykłe kaktusy?
Kaktusy szczepione należy zimą odrobinę podlewać Raz na miesiąc małą łyżeczkę wody
Awatar użytkownika
ROBERTOBORO
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1927
Od: 13 lis 2008, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Stryków
Kontakt:

Post »

na temat zimowania można długo dyskutować .To że gdzieś tam jest napisane że jakiś tam kaktus powinien być zimowany w temperaturze nie mniejszej niż np. 10 to nie znaczy że gdy bedzie miał 5 to zaraz padnie . jeżeli na jakiś czas temperatura spadnie poniżej zalecanej to nic się nie stani za wyjątkiem zera chociaż mnóstwo kaktusów nawet spadki przeżyje jeżeli ma sucho i były do tego odpowiednio przygotowane
tutaj na pewno odezwie się darek ale są kaktusy które wytrzymują -40 st jest to napisane w książkach Jerzego Wożniaka
Awatar użytkownika
darekcn4
500p
500p
Posty: 783
Od: 19 wrz 2008, o 22:23
Lokalizacja: Kraśnik

Post »

Przepraszam, pominąłem Twojego i kilka postów. Nie zwróciłem uwagi.
kaktusy kaktusy kaktusy i jeszcze raz kaktusy :)
Czar@s73
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 20 lut 2009, o 23:51
Lokalizacja: Poznań

Przechowywanie kaktusów w zimie w ciepłym pomieszczeniu.....

Post »

Witam, to znowu ja - ten, który dopiero uczy się korzystać z forum :oops:
Mam uprzejme zapytanie: Otóż od kilku lat mieszkam w małym mieszkanku, w którym w zimie panuje temperatura ok. 23 - 25 st. C. Niejedno "kaktusowe istnienie" już zmarnowałem, lecz te, które przetrwały, póki co mają się dobrze. Jak należy postępować z kaktusami w takich warunkach? Nie podlewam ich w ogóle (tych silnie gruboszowatych), jedynie co parę dni delikatnie spryskuję (z wyjątkiem białych - wyczytałem kiedyś, że nie wolno). Jedna mammilaria wyraźnie zaczyna rosnąć, natomiast druga skurczyła się i zbrązowiała (jakby usychała). Boję się, że te niepodlewane mogą zrobić tak samo pewnego dnia:( Podlewać, czy nie podlewać???
Proszę o jakieś rady, wymianę doświadczeń..... Pozdrawiam. Cezary
Awatar użytkownika
kati-1976
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3793
Od: 28 wrz 2008, o 22:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Zgierz łódzkie

Post »

Z reguły kaktusów nie powinno się zimą podlewać, ponieważ brak światła niemiłosiernie je zniekształca. One zamiast odpoczywać - rosną. Można je od czasu do czasu zrosić, gdy kaktus się marszczy.
Grubosze i inne sukulenty(nie kaktusy) można a raczej trzeba niewiele podlewać :D
Moje doniczkowce i sukulenty
"Cały kłopot polega na tym, że głupcy są pewni siebie, a mądrzy pełni wątpliwości"
Czar@s73
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 20 lut 2009, o 23:51
Lokalizacja: Poznań

Post »

Kati, zobacz....
Obrazek te wyraźnie rosną, więc ich nie powstrzymam

a z tych....
Obrazek

... został mi taki....
Obrazek ona usycha, czy to jakaś choroba??:( (tak samo zmarnował mi się lithops, którego wani razu nie podlałem od zakupu jesienią)
Awatar użytkownika
kati-1976
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3793
Od: 28 wrz 2008, o 22:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Zgierz łódzkie

Post »

Ten pierwszy Mammilaria faktycznie się zaczął wyciągać. Powstrzymać można. Dać w suche podłoże i nie podlewać. Chociaż teraz to już chyba na ten zabieg za późno, bo wiosna idzie a z nią słoneczko.
Z tym drugim, powiem szczerze, że nie wiem co mogło się stać. Zalanie, przesuszenie czy inne cuś :?
Moje doniczkowce i sukulenty
"Cały kłopot polega na tym, że głupcy są pewni siebie, a mądrzy pełni wątpliwości"
Czar@s73
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 20 lut 2009, o 23:51
Lokalizacja: Poznań

Post »

czyli nie podlewać.... a czy spryskiwanie zamiast podlewania (np. co 3 dni) zapobiegnie ewentualnemu zasuszeniu pozostałych? (przypominam - mam 25 st. C w domu) i co z moimi Epostoa i Mammilaria plumosa, bo skoro nie wolno ich spryskiwać..... :?
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”