Faucaria - Faukaria

ODPOWIEDZ
Tofka19
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 36
Od: 25 sie 2019, o 19:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Faucaria - Faukaria

Post »

Moja Faucaria przy Waszych wygląda na zabiedzoną, no ale kwitnie, to najważniejsze :D
Obrazek
Obrazek

---28 sie 2019, o 11:02 ---

Na poniższym zdjęciu widać, jak ze środka rozetki wychodzą kolejne listki. Na tej z prawej strony są większe.

Obrazek
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Faucaria - Faukaria

Post »

Bardzo duży kwiat ? 6 cm utrzymywał się przez pełne 10 dni. To wszystko zasługa gorącego i słonecznego lata.

W pełni kwitnienia:
Obrazek

Powoli przekwita:
Obrazek
Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Faucaria - Faukaria

Post »

Przedostatnie kwitnienie faukarii. Kwiat jest dużo większy od poprzednich. ;:167
Obrazek
Tofka19
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 36
Od: 25 sie 2019, o 19:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Faucaria - Faukaria

Post »

Tak porównuję moją Faukarię z Waszymi, i chyba moja to jakaś inna odmiana jest.
Wasze mają szerokie liście z wypustkami pośrodku, a moja cienkie, długie i bez wypustek.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Faucaria - Faukaria

Post »

@Tofka19
Pewno Twoja to Felina, moja to Tuberculosa. U mnie rozkwitł dopiero drugi kwiatek, a jest ponad 30 pąków. Ciekawa jestem czy wszystkie rozkwitną przed zimą. W dni pochmurne płatki się nie rozchylają, tylko zostaje pączek.
Pozdrawiam:)
Tofka19
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 36
Od: 25 sie 2019, o 19:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Faucaria - Faukaria

Post »

Dziękuję za odpowiedź.
To teraz muszę zapolować na Tuberculosę :D

Na stronie "świat sukulentów" wyczytałam, że kwiaty faukarii otwierają się od południa do późnego popołudnia. Natomiast moje otwierały się po godzinie 16:00, mimo że stoją na zachodnim oknie gdzie słońce świeci od godz. 13:00 aż do zachodu.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Faucaria - Faukaria

Post »

Chciałam zapytać, czy jest ktoś na forum kto ma duży, rozkrzewiony egzemplarz Faucarii. Swoją przesadzałam w zeszłym roku do większej doniczki i to co zobaczyłam mnie przerosło. Otóż roślina ma wygląd drzewa - ma jeden główny pień z korzeniami od którego odchodzą boczne pędy grubości palca tworzące koronę drzewa. Czytam w necie, że trzeba to podzielić, ale zupełnie nie wiem jak. Przecież te grube, zdrewniałe pędy po odcięciu będą bez korzeni i teraz pytanie czy to w ogóle się ukorzeni.
Proszę o jakieś rady i spostrzeżenia Na wiosnę muszę to podzielić, bo widzę, że będzie mniej kwiatów niż w zeszłym roku.
Obecnie zaczyna kwitnąć.
Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Faucaria - Faukaria

Post »

Ponieważ nie uzyskałam odpowiedzi na powyższy post, zdecydowałam się ukorzenić kawałek na próbę. W związku z tym mam pytanie. Czy ktoś może mi doradzić, w którym miejscu mam uciąć kawałek do ukorzenienia. Bardzo proszę o odpowiedź osoby, które uprawiają sukulenty i mają doświadczenie. ;:167

Obrazek
Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1697
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Faucaria - Faukaria

Post »

Ekspresja, i próba ukorzeniania się udała? Wydaje mi się, że ona teoretycznie ukorzenia się jak inne sukulenty czyli nawet mając takie grube łodygi one powinny się ukorzenić. Ale nigdy nie próbowałem z faukarią.

Moją faukarię uprawiam w pełnym słońcu pod gołym niebem właściwie od początku maja (czasem wcześniej - w zależności od pogody), w tym roku została również zmrożona przymrozkiem wiosennym (nie wiem czy -5 stopni to się nazywa jeszcze przymrozkiem :wink: ) ale absolutnie nic jej się nie stało. Prawdopodobnie dlatego, że to był jej wiosenny start, nie była jeszcze w pełnej wegetacji. W każdym razie nie polecam takich eksperymentów ponieważ może skończyć się źle. Podlewam ją bardzo skąpo, a że u mnie deszczy jest bardzo mało (w tym roku była cała jedna burza z piorunami, i kilka małych deszczy w sezonie) to wody miała bardzo mało. Podłoże ma bardzo przepuszczalne, powierzchnia wysypana drobnym żwirkiem.
W tym momencie wygląda tak:
Obrazek

W zeszłym roku kwitła o miesiąc później, ale wtedy była znacznie mniejsza, i miała tylko 5 kwiatów. Każdy z kwiatów kwitł ponad 17 dni, pod koniec kwitnienia kwiaty były już bardzo duże (otwieranie się i zamykanie kwiatów to zasługa wydłużających się płatków). Kwiaty bardzo ładnie rozwijają się w domu w bardzo jasnym miejscu. W tym roku kwitnie pod gołym niebem ale w zeszłym roku była deszczowa jesień u mnie więc roślina była w domu już jakiś miesiąc przed kwitnieniem, wszystkie kwiaty się rozwinęły, i rozwijały się codziennie - rozwijają się (jak to było już tu w wątku pisane) po południu, zamykają wieczorem. W rozwoju kwiatów bardzo pomaga podgrzewane podłoże (u mnie roślina rok temu stała na podłodze (nie mam parapetów, okna od podłogi) - ogrzewanie podłogowe powodowało, ze roślina rozwijała się niezależnie od pogody za oknem).
W zeszłym roku tak wyglądała w 13 dniu kwitnienia:
Obrazek
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Faucaria - Faukaria

Post »

Piękna ta Twoja Faucaria, ja też nie mam problemów ze swoją. Cała obsypana pąkami i są już pierwsze kwiatuszki.
Moja jednak nie utrzymuje tak długo kwiatów - najdłużej 10 dni, być może dlatego, że nie mam podgrzewanej podłogi. ;:306

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nawet maleństwo ukorzenione w lutym też kwitnie.

Obrazek
Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Faucaria - Faukaria

Post »

Moja Faucaria ma pąki od początku lipca, ale dopiero dwa zaczynają "tyć". Zastanawiam się, czy z chwilą pokazania się pąków nie powinnam ją nawozić odżywką do kwitnących - może wówczas wcześniej by zakwitła. Jak wygląda u Was nawożenie :?:
Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Faucaria - Faukaria

Post »

Czy są tu na forum jeszcze posiadacze tej roślinki i czy ktoś odpowie mi na powyższe pytanie :?:
Mimo tak gorącego i słonecznego lata, dopiero otwiera się pierwszy kwiatuszek.

Obrazek
Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
gerranium
200p
200p
Posty: 257
Od: 27 mar 2019, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Faucaria - Faukaria

Post »

Nie posiadam fraukarii, mam sporo lithopsów. Do tej pory nawoziłam je ok. 3 razy w sezonie, natomiast w obecnym sezonie dostały nawóz do kwitnących chyba 6 razy i mam wrażenie, że troszeczkę lepiej kwitną. Obudziły się te odmiany lithopsów, które do tej pory nie chciały pokazać mi kwiatków. Od września doświetlam je ledami (2450 lm, 4000K), więc trudno mi powiedzieć, czy kwitnienie to efekt doświetlania, czy nawożenia, czy obu tych czynników jednocześnie.
Pozdrawiam
G.
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”