Faucaria - Faukaria

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Faucaria - Faukaria

Post »

Ponieważ nie uzyskałam odpowiedzi na powyższy post, zdecydowałam się ukorzenić kawałek na próbę. W związku z tym mam pytanie. Czy ktoś może mi doradzić, w którym miejscu mam uciąć kawałek do ukorzenienia. Bardzo proszę o odpowiedź osoby, które uprawiają sukulenty i mają doświadczenie. ;:167

Obrazek
Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1698
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Faucaria - Faukaria

Post »

Ekspresja, i próba ukorzeniania się udała? Wydaje mi się, że ona teoretycznie ukorzenia się jak inne sukulenty czyli nawet mając takie grube łodygi one powinny się ukorzenić. Ale nigdy nie próbowałem z faukarią.

Moją faukarię uprawiam w pełnym słońcu pod gołym niebem właściwie od początku maja (czasem wcześniej - w zależności od pogody), w tym roku została również zmrożona przymrozkiem wiosennym (nie wiem czy -5 stopni to się nazywa jeszcze przymrozkiem :wink: ) ale absolutnie nic jej się nie stało. Prawdopodobnie dlatego, że to był jej wiosenny start, nie była jeszcze w pełnej wegetacji. W każdym razie nie polecam takich eksperymentów ponieważ może skończyć się źle. Podlewam ją bardzo skąpo, a że u mnie deszczy jest bardzo mało (w tym roku była cała jedna burza z piorunami, i kilka małych deszczy w sezonie) to wody miała bardzo mało. Podłoże ma bardzo przepuszczalne, powierzchnia wysypana drobnym żwirkiem.
W tym momencie wygląda tak:
Obrazek

W zeszłym roku kwitła o miesiąc później, ale wtedy była znacznie mniejsza, i miała tylko 5 kwiatów. Każdy z kwiatów kwitł ponad 17 dni, pod koniec kwitnienia kwiaty były już bardzo duże (otwieranie się i zamykanie kwiatów to zasługa wydłużających się płatków). Kwiaty bardzo ładnie rozwijają się w domu w bardzo jasnym miejscu. W tym roku kwitnie pod gołym niebem ale w zeszłym roku była deszczowa jesień u mnie więc roślina była w domu już jakiś miesiąc przed kwitnieniem, wszystkie kwiaty się rozwinęły, i rozwijały się codziennie - rozwijają się (jak to było już tu w wątku pisane) po południu, zamykają wieczorem. W rozwoju kwiatów bardzo pomaga podgrzewane podłoże (u mnie roślina rok temu stała na podłodze (nie mam parapetów, okna od podłogi) - ogrzewanie podłogowe powodowało, ze roślina rozwijała się niezależnie od pogody za oknem).
W zeszłym roku tak wyglądała w 13 dniu kwitnienia:
Obrazek
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Faucaria - Faukaria

Post »

Piękna ta Twoja Faucaria, ja też nie mam problemów ze swoją. Cała obsypana pąkami i są już pierwsze kwiatuszki.
Moja jednak nie utrzymuje tak długo kwiatów - najdłużej 10 dni, być może dlatego, że nie mam podgrzewanej podłogi. ;:306

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nawet maleństwo ukorzenione w lutym też kwitnie.

Obrazek
Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Faucaria - Faukaria

Post »

Moja Faucaria ma pąki od początku lipca, ale dopiero dwa zaczynają "tyć". Zastanawiam się, czy z chwilą pokazania się pąków nie powinnam ją nawozić odżywką do kwitnących - może wówczas wcześniej by zakwitła. Jak wygląda u Was nawożenie :?:
Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Faucaria - Faukaria

Post »

Czy są tu na forum jeszcze posiadacze tej roślinki i czy ktoś odpowie mi na powyższe pytanie :?:
Mimo tak gorącego i słonecznego lata, dopiero otwiera się pierwszy kwiatuszek.

Obrazek
Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
gerranium
200p
200p
Posty: 260
Od: 27 mar 2019, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Faucaria - Faukaria

Post »

Nie posiadam fraukarii, mam sporo lithopsów. Do tej pory nawoziłam je ok. 3 razy w sezonie, natomiast w obecnym sezonie dostały nawóz do kwitnących chyba 6 razy i mam wrażenie, że troszeczkę lepiej kwitną. Obudziły się te odmiany lithopsów, które do tej pory nie chciały pokazać mi kwiatków. Od września doświetlam je ledami (2450 lm, 4000K), więc trudno mi powiedzieć, czy kwitnienie to efekt doświetlania, czy nawożenia, czy obu tych czynników jednocześnie.
Pozdrawiam
G.
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Faucaria - Faukaria

Post »

Dziękuję za odpowiedź. ;:167
Któregoś roku też doświetlałam i kwitła do stycznia, ale w mieszkaniu nie mam ku temu warunków i zaprzestałam. Spróbuję w następnym sezonie podlewać nawozem do kwitnących od lipca, zobaczę czy coś się zmieni - a może teraz dam jej raz taki nawóz. ;:218
Czy ktoś ma jeszcze jakieś przemyślenia i rady :?:
Pozdrawiam:)
nizios
50p
50p
Posty: 82
Od: 14 cze 2021, o 09:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Faucaria - Faukaria

Post »

gerranium pisze:Od września doświetlam je ledami (2450 lm, 4000K)...
Z ciekawości: zwykła żarówka? I czemu 4000K, skoro wszędzie piszą, że min 6500, a najlepiej 8000?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Faucaria - Faukaria

Post »

To mit, że musi być tylko 6500K nie mówiąc o 8000K. Czasami warto zweryfikować co piszą na różnych blogach. Te dwie temperatury dają widmo o przewadze światła niebieskiego - to drugie prędzej nadaje się do roślin akwariowych.
4000K powinno dawać widmo o bardziej zrównoważonym świetle między niebieskim i czerwonym, sprzyjające kwitnieniu.
W dużym skrócie, przewaga niebieskiego sprzyja wzrostowi, a czerwona kwitnieniu.

Warto poczytać ten wątek: viewtopic.php?f=19&t=48848
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
gerranium
200p
200p
Posty: 260
Od: 27 mar 2019, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Faucaria - Faukaria

Post »

nizios pisze:

Z ciekawości: zwykła żarówka? I czemu 4000K, skoro wszędzie piszą, że min 6500, a najlepiej 8000?
Zwykła żarówka. 4000K dlatego, że tylko taka była w markecie.
Pozdrawiam
G.
nizios
50p
50p
Posty: 82
Od: 14 cze 2021, o 09:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Faucaria - Faukaria

Post »

norbert76 pisze:To mit, że musi być tylko 6500K nie mówiąc o 8000K. Czasami warto zweryfikować co piszą na różnych blogach. Te dwie temperatury dają widmo o przewadze światła niebieskiego - to drugie prędzej nadaje się do roślin akwariowych.
4000K powinno dawać widmo o bardziej zrównoważonym świetle między niebieskim i czerwonym, sprzyjające kwitnieniu.
W dużym skrócie, przewaga niebieskiego sprzyja wzrostowi, a czerwona kwitnieniu.

Warto poczytać ten wątek: viewtopic.php?f=19&t=48848
Nie pisałem nigdzie, że musi być 6500K, niemniej moja wypowiedź mogła to sugerować :)
Doskonale rozumiem te różnice, o których piszesz, niemniej czasami właśnie ciężko jest zweryfikować informacje, z którymi stykam się na forach. Swoje siewki doświetlałem tej wiosny Philipsem 6500K, rosły nieźle i się nie wyciągały. Być może, gdybym użył żarówki o świetle cieplejszym rezultaty byłyby lepsze. Światło dzienne ma temperaturę ok. 5500K, najbliżej tej wartości jest właśnie 6500K i 4000K. Pytałem dlaczego autor wybrał tę drugą wartość, bo byłem ciekaw czym się sugerował. Okazało się, że dostępnością towaru :D

PS. Dziękuję za link. Tego akurat wątku nie czytałem, chętnie się z nim zapoznam :)
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Faucaria - Faukaria

Post »

Musiałam wrócić do doświetlania - opisałam sytuację w tym wątku:
viewtopic.php?p=6395845#p6395845
Ciekawa jestem opinii innych posiadaczy tej rośliny.
Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Faucaria - Faukaria

Post »

Muszę przesadzić swoją Faukarię i proszę o radę. Co mam zrobić z tymi zdrewniałymi łodygami, które powstały po dolnych suchych liściach. Czy mogę je zasypać ziemią, co poprawiłoby wygląd rośliny i być może coś na tym by jeszcze wyrosło.
Obrazek
Pozdrawiam:)
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”