Czas wybudzania kaktusów

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Czas wybudzania kaktusów

Post »

Jeśli kaktusy są przyzwyczajone do słonka to u nas ono ich nie przypali. Latem kaktusy smażą się z powodu zbyt wysokiej temperatury i braku świeżego powietrza.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
jandom1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1027
Od: 17 sie 2014, o 13:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Czas wybudzania kaktusów

Post »

Chodzi mi o taką i taką sytuację :) w tamtym roku w lecie mój Echinocactus Grusonii gdy stał na słońcu przez cały dzień to zaczynały się robić na nim jaśniejsze plamy, jakby zaczynał się przypalać, tak jakby słońce świeciło na niego zbyt długo i nie wiem dlaczego. Gdy stał w miejscu w którym nie było tego najmocniejszego słońca to wszystko było ok, i właśnie stąd moje pytania o to. Podobnie było z Eriocactus Magnificus.
Awatar użytkownika
Rafal44
500p
500p
Posty: 517
Od: 15 kwie 2013, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Czas wybudzania kaktusów

Post »

Mam pytanie odnosnie spryskiwania kaktusow. Jak pozyskujecie odpowiednia wode? Ja podlewam desczowka (z rynny z dachu) ale znajduja sie w niej drobinki ktore zapychaja spryskiwacz czy przegotowanie wody z odstaniem kilku dni wystarczy? Czy moze uzywacie jakichs srodkow chemicznych zmiekczajacych wode calgon :lol:

Do tej pory jakos nie spryskiwalem roslin wlasnie z obawy o ,,kamien w wodzie,, czy brak spryskiwania to duzy blad? Tylko deszcz je moczyl od czasu do czasu, mimo to roslinki maja sie raczej dobrze czy jak zaczne spryskiwac beda obficiej kwitly? czy cos? i czy nie zwiakszy to prawdopodobienstwa pojawienia sie grzyba?

Dziekuje z gory za wyjasnienie
Pozdrawiam Rafał
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Czas wybudzania kaktusów

Post »

Ja pryskam zwykłą odstaną wodą, nie zauważyłem żeby powstawał biały osad. Można też przegotowaną, jak masz bardzo twardą wodę.
Oczywiście mówimy tu tylko o spryskiwaniu podczas wybudzenia że spoczynku zimowego. W sezonie nie ma to większego sensu.
Co do istoty spryskiwania, tak jest bardzo istotne - daje sygnał kaktusom do rozpoczęcia wegetacji i wypuszczenia nowych korzeni. Spryskuje się codziennie przez okres półtora do dwóch tygodni. Dopiero po tym czasie można pierwszy raz podlać.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
DAK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3192
Od: 16 lip 2008, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czas wybudzania kaktusów

Post »

Jak wcześnie zacząć podlewanie? Czy zbyt wczesne nie popsuje warunków do zainicjowania kwitnienia?

Moje wszystkie były w tym roku przesadzane do suchego substratu, ale to już od miesiąca do ponad 2 tygodni temu. Były do prawie końca listopada na dworze (pod osłoną), a i zimą miały dość chłodno średnio ok. 5 (ale to były spore różnice dzień/noc od 0 do +20 w słońcu). Są więc całkowicie nie pomarszczone, starałam się jak mogłam by góralom zapewnić trochę chłodu. I teraz mam problem, bo już mnie korci by zacząć podlewać, a nie wiem, czy nie zahamuję tym kwitnienia. Najbardziej chodzi o Medio, Sulki, Lobivie - stoją od 2 tygodni za oknami południowymi pod osłonami z poliwęglanu). Zaczęłam zraszanie, ale ostrożnie bo pomimo braku podlewania od września napompowane są jak latem, a wilgotność za oknem też mam słabą 30%.
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Czas wybudzania kaktusów

Post »

Jeśli za wcześnie podlejesz rośliny możesz rzeczywiście spowodować problemy z kwitnieniem. Jest to prawdopodobne zwłaszcza u lobiwii, które dają odrosty. One zamiast pąków mogą wtedy zacząć puszczać nowe pędy. Generalnie lepiej jest podlać zbyt późno niż za wcześnie. Kiedy dokładnie zacząć podlewać? To już dylemat każdego z nas z osobna. Zależy to od warunków uprawy, uprawianych roślin oraz pogody.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
DAK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3192
Od: 16 lip 2008, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czas wybudzania kaktusów

Post »

Tego mi Tomku było potrzeba, by moje obawy ktoś potwierdził i by one przeważyły nad niepohamowaną chęcią podlania.
Teraz uzbrojona w opinię fachowca chowam głęboko swoje głupie chęci i rozpoczynam trening cierpliwości.
Bo zasada - jak nie wiesz, czy podlać, to nie podlewaj - jest cenna, ale tak w sumie trudno się powstrzymać.
Awatar użytkownika
slonik
50p
50p
Posty: 90
Od: 21 paź 2013, o 15:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Czas wybudzania kaktusów

Post »

Dzisiaj przesadziłem kilka kaktusów, przeniosłem wszystkie do ciepłego pokoju i szykuję się do wybudzania. Czy mogę zacząć spryskiwać wodą roślinki zaraz po przesadzeniu, czy raczej odczekać kilka dni?
Pozdrawiam, Kuba
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Czas wybudzania kaktusów

Post »

Jeśli korzenie nie zostaną zamoczone to można pryskać zaraz po przesadzeniu.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
slonik
50p
50p
Posty: 90
Od: 21 paź 2013, o 15:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Czas wybudzania kaktusów

Post »

Na pewno nie będa moczone, oprysk mgławicowy od góry (przemycie roślinek i wybudzanie), a korzenie w ziemi. W tym tygodniu będzie kiepsko z aurą za oknem ale sryskiwanie będzie ok.
Pozdrawiam, Kuba
meusx
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 8 gru 2018, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czas wybudzania kaktusów

Post »

Jak tam u Was sytuacja z wybudzaniem?
Wstrzymujecie się jeszcze czy już pora na pierwsze spryskiwanie?
Moje kaktusy już od początku marca są na balkonie, słońca coraz więcej, ale z drugiej strony noce są jeszcze chłodne, chociaż na minusie pewnie już nie będzie
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Czas wybudzania kaktusów

Post »

Oj, żebyś się nie zdziwił. Przymrozki mogą się trafić nawet w kwietniu. A w jakim regionie kraju mieszkasz?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
meusx
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 8 gru 2018, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czas wybudzania kaktusów

Post »

Warszawa, na balkonie mam 2/3 stopnie cieplej niż na dworze.
W razie czego kaktusy można zabrać na jedną noc do środka.
Chyba zacznę je spryskiwać od dzisiaj przez 2 tygodnie i później podlewanie, patrząc na prognozy będzie sporo słońca w najbliższych 2 tygodniach
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”