Dylematy początkującego miłośnika kaktusów

Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Dylematy początkującego miłośnika kaktusów

Post »

Wsadź te człony opuncji do podłoża docelowego (właściwego dla kaktusów), nie podlewaj przez 2-3 tygodnie. Pogoda ma być sprzyjająca, może się ukorzenią. Po 2-3 tygodniach podlej lekko od góry i powtórz podlewanie po kolejnych dwóch (cały czas trzymaj w ciepłym, jasnym pomieszczeniu, np. na parapecie wewnętrznym), później daj im spokój, niech zimują. Co ważne - człony opuncji ukorzeniają się wsadzane w podłoże nie pionowo, lecz skośnie, pod kątem ok. 45%. Wciśnij je na 1-2 cm w ziemię, utrzymają się bez żadnych rusztowań (no chyba że to duże człony, wówczas wciśnij je głębiej).
Sonia0409
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 16 lis 2020, o 12:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Puławy

Re: Dylematy początkującego miłośnika kaktusów

Post »

Cześć
Wiecie jak sie nazywają te liścio podobne cosie? One rosnął przy wzroście opcji


Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dylematy początkującego miłośnika kaktusów

Post »

Co ma znaczyć:
One rosnął przy wzroście opcji
:?:

To jest Austrocylindropuntia subulata

Ps. Na górze strony masz specjalnie wydzielony wątek identyfikacyjny.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Dylematy początkującego miłośnika kaktusów

Post »

Sonia0409 pisze:Cześć
Wiecie jak sie nazywają te liścio podobne cosie?
To są liście.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Sonia0409
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 16 lis 2020, o 12:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Puławy

Re: Dylematy początkującego miłośnika kaktusów

Post »

Dziękujeee
Tesla
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 30 mar 2021, o 09:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dylematy początkującego miłośnika kaktusów

Post »

Mam dwa pytania.
Każdy doradza do kaktusów ziemię 1:5 ze żwirem itp. Ja mam 1:1 i rośnie mi wszystko bardzo dobrze. Czy problemy mogą wyjść po latach skoro już dwa sezony są za mną i zaczynam trzeci?

I drugie pytanie. Czy jest tu dział lub jakaś możliwość wymiany na kaktusiki z forumowiczami?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dylematy początkującego miłośnika kaktusów

Post »

Podłoże powinno być nie tylko jak najbardziej przepuszczalne, ale jak najmniej żyzne. Dlatego w przypadku sukulentów, a zwłaszcza kaktusów podłoże z większą przewagą żwirku kwarcowego o grubszej frakcji. Piach nie jest zalecany. 2 lata uprawy to trochę za małe doświadczenie i wyciąganie wniosków. Poza tym jest jeszcze różnica co konkretnie się uprawia, jakie gatunki, itd.
Osobiście np. uprawiam sukulenty od kilkunastu lat, więc mogę tutaj posiłkować się większą wiedzą od Twojej.

Co do drugiego pytania, nie jesteśmy allegro czy inną platformą handlową. Polecam lekturę tej części regulaminu:
viewtopic.php?f=1&t=64052
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Tesla
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 30 mar 2021, o 09:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dylematy początkującego miłośnika kaktusów

Post »

Źle określiłam z doświadczeniem. 2 lata to czas gdzie mogę spokojnie napisać że ukorzeniłam, posadziłam, przesadziłam, szczepiłam i rozsiałam jak na tak krótki okres dość sporo roślinek z typu kaktusowate i euphoria (wilczomlecze). Wcześniejsze doświadczenia to typowa amatorka typu kilka storczyków i aloesów i dwa kaktusy. Obecnie zafascynowana roślinami (prywatna maniaczka, nie handlowiec:) ) szukam możliwości małych wymian (poluje na opuncję, najlepiej figową), ale zadałam pytanie ponieważ bardzo dużo na forum piszę się właśnie o proporcjach ziemi, nawozach itp. stricte związanych z daną odmianą. A ja sporo eksperymentuje i do tej pory żadna roślina jeszcze nie padła.

Wracając do kaktusów. Zbyt żyzna ziemia po za możliwym przegniciem korzeni, jakie jeszcze może mieć negatywne właściwości?
Wiem że dobrze poprowadzona opuncja cylindryczna w całkowicie żyznej ziemi rośnie jak szalona, ma dobre równe odrosty. Wilczomlecz trójżebrowy Na żyznej znowu długo się ukorzenia z odrostu, ale ucięty przyjmuję się doskonale. Warunek to nie przelewanie i mnóstwo światła. Opuncja cylindryczna w zeszłym roku wystawiona w połowie lata na zewnątrz (wcześniej była obawa że zmarnieje), okazuje się że świetnie zniosła ostre słońce (na początku trochę zmieniła kolor) i nawet ostre przelanie w czasie kilkudniowych deszczowych dni było ok (ale doniczka podniesiona aby cały czas nadmiar wody spływał). W tym sezonie zrobię chyba test. 3 rodzaje podłoża tego samego gatunku aby sprawdzić czy i w jakim stopniu będzie różnica w dorastaniu. Chyba że ktoś robił testy :) ??

Co do regulaminu, rozumiem że obligatoryjne jest poziadanie na koncie 50 postów aby uzyskać dostęp do działu wymian..?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dylematy początkującego miłośnika kaktusów

Post »

Żeby zrozumieć, jakie podłoże powinno być najlepszą dla sukulentów musisz zrozumieć gdzie te rośliny, a w zasadzie na jakich glebach rosną. Zdecydowana większość sukulentów rośnie na glebach ubogich, z dużą zawartością żwiru piachu, kamieni z niewielką ilością humusu czy innej materii organicznej.
Dlatego sadzenie do zbyt żyznego podłoża jest błędem. Prawidłowe przyrosty (oczywiście uwzględniając poszczególne gatunki), powinny być minimalne. Zbyt duże przyrosty - a tutaj trzeba jeszcze uwzględnić prawidłowe warunki zimowania - mogą prowadzić nie tylko do wyciągania się roślin, ale w konsekwencji mogą być bardziej podatne na choroby czy ataki szkodników.
Oczywiście nie można uwzględnić też faktu, że niektóre rośliny mają bardziej wrażliwy system korzeniowy na przelanie, więc bardziej preferują bardziej przepuszczalne podłoże - jak np. kaktusy.
Inaczej mówiąc uprawiając sukulenty trzeba patrzeć zupełnie inaczej pod kątem uprawy niż w przypadku zwykłych roślin.

Ps. Warunki uzyskania dostępu do sekcji ofert są obligatoryjne dla wszystkich użytkowników.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Tesla
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 30 mar 2021, o 09:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dylematy początkującego miłośnika kaktusów

Post »

Rozumiem co doświadczeni forumowicze przekazują bo jest to logicznie uzasadnione aby odwzorować naturalne warunki podłoża tych roślin. Tylko czy jednakowo prowadzone były "eksperymenty" czy klimat (warunki EU domowe), zdecydowanie odróżniający się od warunków naturalnych danych roślin ma takie samo oddziaływanie jak w ciepłych i naturalnych warunkach pogodowych na ubogiej glebie?

Piszę o tym ponieważ czytając forum zauważam pewne sprzeczności powtarzane "bo tak się przyjęło" np. jeden z moderatorów co prawda dawno, ale pewny siebie pisał coś takiego;
blabla pisze: Kaktusów nie ukorzenia się w wodzie. Po odcięciu pęd trzeba przesuszyć przez tydzień lub dwa. Następnie po tym czasie można posadzić ukorzenianą część do bardzo przepuszczalnego podłoża i delikatnie podlewać. Należy cały czas utrzymywać roślinkę w pionie, bo inaczej się powygina.
Do większości kaktusów się zgodzę ale wątek dotyczył opuncji cylindrycznej, której ani nie trzeba przesuszać, oraz można ją ukorzeniać od razu w wodzie, dodatkowo robiłam to przez cały rok miesiąc po miesiącu nawet w zimę i efekt za każdym razem był taki sam- ładne korzonki i roślina się przyjmowała (dalej w wątku napisane żeby to robić na wiosnę).. Stąd moje liczne wątpliwości i pytania czy pewne sprawy które mnie trapią są tylko powtarzane czy jednak ktoś przeprowadzał testy i może się merytorycznie wypowiedzieć na podstawie doświadczeń...?

Też wspomnę że jeden z doświadczonych forumowiczów (ze złotą kartą..) napisał w jednym wątku o tym aby doniczka nie była zbyt duża, a to nie jest tak że w ten sposób ograniczamy roślinie możliwość wzrostu? Sztucznie hamujemy jej przyrost? Przecież w naturze nie ma ograniczeń i w ziemi nie ma doniczek..

Przepraszam za zbyt dużo pytań i że podaje w wątpliwość pewne informację, ale warto zadać kilka pytań za dużo niż jedno za mało.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dylematy początkującego miłośnika kaktusów

Post »

To co napisał Blabla jest jak najbardziej aktualne i zdecydowaną większość sukulentów, a zwłaszcza kaktusów nie ukorzenia się w wodzie. Wyjątkiem mogą być kaktusy epifityczne, jak np. Epiphyllum, które osobiście ukorzeniałem w wodzie i z reguły nie było tutaj problemów. W przypadku innych kaktusów nie potrzeba robić jakichś dodatkowych eksperymentów, skoro to co my tutaj piszemy ma oparcie na wieloletnim doświadczeniu wielu hodowców, a nie że ktoś tak sobie wymyślił. To, że Ty robisz inaczej niż zalecane z tymi roślinami i się udaje w przypadku tej opuncji nie oznacza że tak musi być u każdego. W większości przypadków ukorzeniania w wodzie po prostu by one zgniły.
Tylko czy jednakowo prowadzone były "eksperymenty" czy klimat (warunki EU domowe), zdecydowanie odróżniający się od warunków naturalnych danych roślin ma takie samo oddziaływanie jak w ciepłych i naturalnych warunkach pogodowych na ubogiej glebie?
Nie do końca rozumiem o co co Ci chodzi, ale nie można wrzucić warunków domowych do jednego worka, bo każdy z nas ma inne warunki uprawy. Co innego uprawa w szklarni, co innego uprawa na balkonie/tarasie, a co innego uprawa na parapecie. Do tego każdy uprawia w nieco innym podłożu, niektórzy uprawiają w czystym podłożu mineralnym bez dodatku ziemi. Warunki w Polsce są zupełnie inne niż w naturze, stąd hodowcy są zmuszeni, żeby dopasować uprawę. Np. jednym z wymogów jest zimowanie w niskiej temperaturze.

Też wspomnę że jeden z doświadczonych forumowiczów (ze złotą kartą..) napisał w jednym wątku o tym aby doniczka nie była zbyt duża, a to nie jest tak że w ten sposób ograniczamy roślinie możliwość wzrostu? Sztucznie hamujemy jej przyrost? Przecież w naturze nie ma ograniczeń i w ziemi nie ma doniczek..

Nie można dosłownie porównywać warunków naturalnych do domowym, bo to będzie bez sensu. Uprawa każdej rośliny w pojemniku, która w naturze ma wystarczającą ilość miejsca zarówno na wzrost części nadziemnej, jak i korzeni będzie uprawą sztuczną.
Sukulenty sadzimy do ciasnych doniczek np. z tego powodu, żeby podłoże szybciej przesychało. Im mniejsza doniczka, tym podłoże szybciej przesycha. Poza tym w warunkach domowych rozrost korzeni z powodu długiego okresu jesienno-zimowego, a krótkiego okresu wegetacji będzie słabszy. Dlatego nie sadzimy sukulentów do dużych pojemników. Inna sprawa, że rośliny potrafią się dostosować do wzrostu w pojemniku, również jeśli chodzi o część podziemną.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
czarny_jezdziec
100p
100p
Posty: 123
Od: 21 maja 2010, o 23:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dylematy początkującego miłośnika kaktusów

Post »

Tesla oczywiście w Europie były i są prowadzone takie eksperymenty. Kaktusy uprawiane są w stale wilgotnym torfowym podłożu z dużą dawką nawozu.
Takie warunki mają one w szklarniach u dużych producentów i to co można kupić w marketach to w większości wyniki takich "eksperymentów".
Trzeba zadać sobie pytania:
- czy te rośliny wyglądają dobrze?
- czy są w stanie długo rosnąć w takich warunkach?
- czy jesteś w stanie zapewnić im takie warunki?

Podłoże to tylko jedna ze składowych, oprócz tego jest jeszcze światło, temperatura, wilgotność, chemia, miejsce.... Te wszystkie elementy muszą być do siebie dopasowane, aby zapewnić optymalny wzrost i rozwój roślin. Podłoże ziemia + żwir 1:5 jest mieszanką bezpieczną i dlatego jest polecana zaczynającym przygodę z kaktusami - pozwala na błędy w podlewaniu i pewien niedobór światła (parapet).
Osoby posiadające większe doświadczenie dostosowują skład mieszanki do gatunku/rodzaju i komponują mieszanki, które najlepiej się sprawdzają w ich warunkach, ale.... takie osoby o to nie pytają.
Pozdrawiam
Sławek
Tesla
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 30 mar 2021, o 09:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dylematy początkującego miłośnika kaktusów

Post »

Cały czas czekałam aż ktoś o tym wspomni bo nikogo nie zastanawia jak i dlaczego sprzedawane rośliny wyglądają tak dobrze (od razu odpowiadając na pytanie, bo gdyby nie wyglądały dobrze to by się nie sprzedawały). Nie wiem czy są produkowane w stale wilgotnym podłożu (ale może poświęcę jedną roślinę aby to sprawdzić czy nie zgnije)
I w sumie oferta w sprzedaży to już nie eksperyment, a jego pozytywny wynik.
czarny_jezdziec pisze: Podłoże to tylko jedna ze składowych, oprócz tego jest jeszcze światło, temperatura, wilgotność, chemia, miejsce.... Te wszystkie elementy muszą być do siebie dopasowane, aby zapewnić optymalny wzrost i rozwój roślin.
I to był główny zamysł pytania wcześniejszego, że składa się na to wiele czynników.
czarny_jezdziec pisze: Osoby posiadające większe doświadczenie dostosowują skład mieszanki do gatunku/rodzaju i komponują mieszanki, które najlepiej się sprawdzają w ich warunkach, ale.... takie osoby o to nie pytają.
Ja nabieram doświadczenia, ale pytam ponieważ powtarzane cały czas to samo zastanawia gdy mam dobre wyniki stosując zupełnie inne metody.
Tak dla przykładu i odnosząc się do wspominanych cudów które zostały edytowane i znikły 8-) wklejam zdjęcie opuncji która od kilku miesięcy jest w wodzie, cały okres jesień i zima. Nie zgniła, za to wypuściła pędy boczne na dole ponieważ została włożona do wody odwrotnie..
Obrazek
Zdjęcie pochodzi od znajomej która dostała od nas kaktusa. W tym roku będzie prawdopodobnie wkładać go do ziemi ale już normalnie aby ukorzenić z właściwej strony (może ciekawie to wyglądać)
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”