Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
bober0
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 28 gru 2016, o 21:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Post »

Ostatnio (3-5 tygodni) coś zaszwankował mi kalendarz i prawdopodobnie podlewałem za często i wyrosło mi coś takiego:


Obrazek



Obrazek


Powinienem przesadzić, przestać podlewać czy jeszcze coś innego mogę poradzić na te grzyby?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Post »

Jeszcze się pytasz?

Podłoże nie nadaje się do uprawy sukulentów, do wymiany na mieszankę ziemi do sukulentów i żwirku w proporcji około 1:2. Oczyść korzenie dokładnie ze starego podłoża.

Druga sprawa doniczkę postaw na podstawce, a nie wkopujesz w jakieś kamienie, do korzeni ma docierać powietrze.

Podlewasz wtedy kiedy całkowicie przeschnie podłoże (po przesadzeniu odczekujesz tydzień z podlaniem).
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
bober0
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 28 gru 2016, o 21:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Post »

norbert76 pisze: Podłoże nie nadaje się do uprawy sukulentów, do wymiany na mieszankę ziemi do sukulentów i żwirku w proporcji około 1:2. Oczyść korzenie dokładnie ze starego podłoża.
A co sądzisz o hydroponice? Mam dobre doświadczenia z innymi roślinami i hydroponiką tylko trochę za szybko rosną :)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Post »

Nie mam żadnego doświadczenia w tym temacie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
sonaj
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 12 lut 2020, o 13:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Post »

Pokłosie dyskusji o mojej roślinie... W zeszłym tygodniu dostarczyłem do PIORIN-u fragmenty zasuszonego liścia i odrost na którym widniała niewielka zmiana. Materiał został przekazany do poznańskiego WIORIN-u. Dziś otrzymałem następującą odpowiedź: "[...] informuję, że z przekazanych próbek nie udało się wyizolować żadnego grzyba, natomiast kolega w laboratorium bardziej podejrzewa zakłócenia gospodarki wodnej na skutek być może chwilowego przelania. Tym niemniej zaleca wykonanie zabiegu preparatem Topsin M 500 SC i powtórzenie go po ok. 10-14 dniach."
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Post »

Czyli poniekąd wyszła trzecia opcja, chociaż od przelania bardzo szybko do infekcji grzybowej. Tutaj na szczęście się ona nie wdała. W każdym razie przy zaburzonej gospodarce wodnej łatwiej o przypalenie o czym wspominałem.

Przy okazji porządków przy sansewierach, znalazłem jednak dwie z typowym przypaleniem od słońca, gdy stały na zewnątrz.
Obrazek

Obrazek
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
sonaj
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 12 lut 2020, o 13:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Post »

norbert76 pisze:Czyli poniekąd wyszła trzecia opcja [...]
Poniekąd...
Morał z tego taki, że na podstawie samego zdjęcia nie zawsze da się prawidłowo diagnozować - obaj, w tym przypadku jesteśmy tego dobrym przykładem.
mszyszka01
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 29 sty 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sanseviera

Post »

Czy ktoś rozpoznaje jaką odmianę otrzymałam w gratisie wraz z zakupem sansewierii cylindrycznej?

Obrazek

Obrazek
patrishia93
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 19 paź 2017, o 21:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Post »

@norbert76 mam pytanko czy ziemia do sukulentów i kaktusów z Zielonego Parapetu nada się do Sansy moonshine?

Skład podłoża to:
żwir - frakcja 1-4 mm -20%
keramzyt - frakcja 1,4 mm - 20%
piasek kwarcowy płukany 20%
ziemia kompostowa 20%
perlit 20%

z góry dziękuję za odpowiedź :)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Post »

Tak, takie gotowe podłoże będzie właściwe dla sukulentów.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
patrishia93
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 19 paź 2017, o 21:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Post »

Świetnie, dziękuję zabieram się za przesadzanie. Mam przy tej okazji pytanie, jak wygląda podlewanie sansy w takim właśnie podłożu? Czekać, aż całkowicie przeschnie? Higrometr na 2/3?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Post »

Żaden higrometr i inne tego typu gadżety, gdyż nie ma gwarancji że zawsze będą działać poprawnie. Musisz sama się nauczyć kiedy trzeba podlać. Sansewierie, jak wszystkie sukulenty podlewamy dopiero wtedy kiedy całkowicie przeschnie podłoże. Po przesadzeniu odczekujesz tydzień, półtora. Kolejne podlania do końca sezonu większą ilością wody. W okresie jesienno-zimowym oszczędniej i nieco rzadziej i dostosowujesz do temperatury otoczenia.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
EyeMaze
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 25 sie 2020, o 17:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Post »

Obrazek

Moja sansewieria tak się rozrosła, czy mogę ją bezpiecznie spróbować rozsadzić na 3 kwiaty czy lepiej zostawić i niech tak sobie rośnie?
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”