Gasteria (Gasteria verrucosa)

Awatar użytkownika
DawidS28
200p
200p
Posty: 248
Od: 1 maja 2007, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Gasteria (Gasteria verrucosa)

Post »

Kilka dni temu dostałem tego kwiatka
Twierdzę, że to jakiś kaktus

Obrazek

Prosze o pomoc
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

To sukulent Gasteria brodawkowata (Gasteria verrucosa).
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
DawidS28
200p
200p
Posty: 248
Od: 1 maja 2007, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Jak się opiekować Gasterią brodawkowatą
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Tak jak prawie wszystkimi innymi sukulentami i kaktusami :D czyli potrzebują słońca,ciepła i suchego,przepuszczalnego podłoża.
Przytoczę fragment "moich zasad" ale proponuję wpisać w wyszukiwarkę "kaktusy" i wyswietlą się tematy gdzie omawiane są różne doświadczenia dotyczące tego gatunku roślin.Polecam - warto poznać niektóre.

Od IX do końca II - "0" wody.
Przechowuję je w jasnym pomieszczeniu, w temperaturze 5-10o C.Gdy jest za chłodno,pojawiają sie brunatne plamy lub po prostu gniją.
Jeśli nie przesadzam ,a robię to sporadycznie,nie każdej wiosny - pierwsze podlanie odbywa się bardzo ciepłą wodą,nie wrzątkiem ,ale zdecydowanie ciepłą.Każde następne podlanie wiążę z dodaniem nawozu dla kaktusów ale w 1/4 zalecanej dawki.
Wystawiam od razu na parapet południowo-zachodni przy czym w samo południe ok.2godzin,cieniuję tzn,zarzucam firankę,tiul itp.Trwa to ok.4-5 dni.Potem już pełne słońce.
W kwietniu wynoszę do ogrodu w osłonięte miejsce z wystawą południowowo-wschodnią,pozostają tam do połowy a czasem przy bezdeszczowej pogodzie do końca pażdziernika.
Jeśli lato jest deszczowe mam możliwość ich osłony w momencie "ulewy",ustawiam nad nimi ,stary niepotrzebny stół.Kaktusy nie znoszą zalania,przelania (wtedy giną),ale uwielbiają wilgoć ,dlatego ich najpiękniejsze kolce ukazują się we IX i X,kiedy tej wilgoci w powietrzu jest najwięcej,a poranna rosa to dla nich sauna.
Mozna je również "zmgławiać",nie ma nic lepszego niż naturalna mgła,a jak pieknie wyglądają właśnie raniutko.
W ogrodzie moje kaktusy stoją na drewnianym podeście,który w upalne dni moczę obficie wodą-leję konewką.
Gdy zapowiadane są jakieś "przymrozki", a zdarzyło mi się ze 2 razy /tem.poniżej 5oC/,nakryłam gazetami i pudłami kartonowymi.

Ważnym tematem jest letni okres spoczynku kaktusów,który trwa od połowy VII do początku VIII i jest absolutną koniecznością w ich uprawie.One wtedy nie rosną,należy tylko je zraszać.
pH =6 lub niewielkie odchylenia,bo przy pH=8 zupełnie nie rosną[/b]
Kaktusy lubią rosnąć "w kupie",im ciaśniej tym im lepiej,dlatego najlepiej w pieknej misie posadzić je w małych doniczkach,każdy osobno,by móc w każdej chwili wyjąć je pojedyńczo.
Najczęściej kaktusy atakują wełnowce,które można usunąć w początkowej oczywiściwe fazie,wacikiem nawiniętym np,na wykałaczke i umoczonum w spirytusie.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
DawidS28
200p
200p
Posty: 248
Od: 1 maja 2007, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Wielkie dzięki KaRo ;:114

A jak go rozmnażać?
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Należy oderwać jeden z listków -lekko podsuszyć.Najlepiej pozostawić na dobe czy dwie gdzieś w cieniu i potem wsadzić do ziemi dla kaktusów .Jaka to ziemia - też dowiesz się z naszych dyskusji pod linkiem jaki podałam i wielu innych na naszym forum. :D
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Reposit-09
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1955
Od: 26 cze 2007, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Pomoc dla gasterii

Post »

No niestety, wyszła moja zachłanność :oops: Miałam w domu malutką gasterię, ale nie podobało mi się, że tak wolno rośnie i postanowiłam dokupić jej większego "kolegę". Udało mi się zakupić dorodne dwa okazy po okazyjnej cenie, ale w domu coś mnie tknęło i rozkopałam ziemię. Okazało się, że na korzonkach postępowała zgnilizna po zalaniu. Wyjęłam roślinki z ziemi, poowijałam w papierowe ręczniki i tak schną od wczoraj. Niestety bryła ma ciemny, taki niezdrowy kolor, a samych korzonków prawie nie ma :( Roślinka jednak ciągle jeszcze korzysta z substancji zapasowych i jest ładna. Jak jej pomóc? Bardzo proszę o rady ;:180

Pierwsza gasteria: Obrazek Obrazek

Druga gasteria: Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
anczarn
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1121
Od: 13 sie 2007, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radzyń Chełmiński
Kontakt:

Post »

Kari ja bym obrała jak najwięcej sie da i pozostawiła na dobry tydzień w spokoju, potem opryskać jakimś anygrzybem i do ziemi :wink:
Reposit-09
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1955
Od: 26 cze 2007, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Mówisz? Tydzień starczy? No to dobrze, bo ja jestem narwana i już chciałam do ziemi pchać :oops:
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Zgodzę się z Anią. :D
Reposit-09
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1955
Od: 26 cze 2007, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Dziękuję wam, jesteście kochani :D Roślinka ciągle się suszy (choć wygląda już na wiórka, hih), preparat anty-grzybowy i doniczka z ziemią kaktusikową czekają. Za parę dni będzie próba generalna :D
mati245
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 5 kwie 2009, o 14:13

Post »

Gasteria verrucosa


Prosiłbym was o rozpoznanie tego kaktusa, oraz tego kwiatka, który w nim wyrósł. Nie wiem jak go pielęgnować czy skrócić ten patyk :D ile razy podlewać. Nie wiem:D prosze o pomoc.
ObrazekGasteria verrucosa
Awatar użytkownika
sylwik
500p
500p
Posty: 681
Od: 22 lip 2006, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Kaktus z kwiatkiem

Post »

Jak dla mnie to jest sukulent - Gasteria verrucosa (brodawkowata)
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”