Wybudzenie kaktusów po zimowym odpoczynku

Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Wybudzenie kaktusów po zimowym odpoczynku

Post »

Taka poradę dzisiaj napotkałam na temat cieniowania kaktusów:
nie zapomnij o powolnym przystosowaniu do słońca, tak po godzinie w pełnym słońcu na początku, przez około 2 tygodnie, inaczej dostaną oparzeń
Czy tylko mnie to dziwi? ;:218
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Wybudzenie kaktusów po zimowym odpoczynku

Post »

Trochę niezbyt fortunny zapis, chodzi o to żeby kaktusom zwiększać o godzinę pobyt na słońcu w godzinach południowych. Tzn., normalnie trzymasz w pozostałych godzinach, a w godzinach południowych cieniujesz i przez te dwa tygodnie go skracasz.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Wybudzenie kaktusów po zimowym odpoczynku

Post »

Tyle, że poza zacytowanym zdaniem nie było nic. Ktoś niezorientowany przeczyta to zupełnie inaczej, niż Ty.
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Wybudzenie kaktusów po zimowym odpoczynku

Post »

Cóż, po prostu ktoś się po prostu nie przyłożył do tego co napisał. Zdarza się, dlatego zawsze trzeba sprawdzać jakiekolwiek informacje w paru źródłach.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Wybudzenie kaktusów po zimowym odpoczynku

Post »

Inna para kaloszy, że to bardzo trudna metoda, bo codziennie trzeba pilnować stopera i to w godzinach pracy większości ludzi. Wg mnie aby roślina dobrze przyzwyczaiła się do światła musi być przede wszystkim dobrze napita. Zasuszone po zimie kaktusy łatwo przypalają się. Następnie lepiej jest zmieniać grubość cieniującego materiału, np. ilość warstw bibuły niż czas wystawienia na pełne słońce. Dodatkowo jestem zdania, że znaczenie ma brak światła rozproszonego. Kaktusy znacznie łatwiej przypalają się, gdy pada na nie pełne słońce w stosunkowo ciemnym miejscu, np. w głębi zadaszonego balkonu niż gdy są wystawione na zewnątrz, np. w tunelu foliowym czy parzenisku. I ostatnia kwestia to temperatura. Gdy skacze ona powyżej 35-40*C to o przypalenia znacznie łatwiej niż gdy temperatura operuje w granicach 25-30*C. Także temat należy traktować kompleksowo, bo jest wiele zmiennych a nie tylko czas wystawienia na pełne słonko.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
D-avi-D
500p
500p
Posty: 950
Od: 18 cze 2012, o 12:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wybudzenie kaktusów po zimowym odpoczynku

Post »

Wystawiłem gymnocalycium do tunelu już ze 2 tygodnie temu, ale jeszcze nie spryskiwałem bo czasami temperatura spada poniżej 5*C, ostatnio było nawet 3*C, a prognozy na maj pokazują jeszcze temp. w okolicach 0. Chciałbym już zacząć spryskiwać, ponieważ niektóre już się o to proszą, ale boję się spadków temperatury. Nie zaszkodzi im kilkugodzinna niższa temperatura ? Czy czekać, aż całkowicie się ociepli ?
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Wybudzenie kaktusów po zimowym odpoczynku

Post »

Zależy jakie masz gymnaki. Jak pochodzą z rejonów tropikalnych to spryskiwanie może być problematyczne. Jak pochodzą z sawann Argentyny to możesz je spryskiwać a nawet podlewać.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
D-avi-D
500p
500p
Posty: 950
Od: 18 cze 2012, o 12:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wybudzenie kaktusów po zimowym odpoczynku

Post »

Jest jakiś w miarę szybki sposób, żeby je pogrupować pod tym względem ?
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Wybudzenie kaktusów po zimowym odpoczynku

Post »

Trzeba sprawdzić gdzie występują w naturze. Wyszukiwarka numerów polowych jest pomocna.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
D-avi-D
500p
500p
Posty: 950
Od: 18 cze 2012, o 12:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wybudzenie kaktusów po zimowym odpoczynku

Post »

Trochę to zajmie, ale dzięki za pomoc :)
x-Z-a klon
---
Posty: 316
Od: 11 lut 2019, o 12:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Kaktusy zimujące

Post »

Myślę, że zaciekawi to miłośników kaktusów. Jak kaktusy zimujące przygotowują się do przeżycia w czasie mrozów i jak potem znów "ożywają". Kilka zdjęć rośliny, która była cały rok na parapecie zewnętrznym.
Tak przetrwał zimę. Jesienią powoli pozbył się wody z członów i zapadł w sen zimowy.
Obrazek

Wiosną zaczął się budzić i chłonąć wodę.
Obrazek



Obrazek


Latem był już wesolutki, nawet dał nowy człon.
Obrazek
Awatar użytkownika
Amogus
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 7 paź 2021, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Pryskanie Kaktusów miedzianem po zimowaniu

Post »

Witam (z góry przepraszam, że takie długie).

Niechlubnie muszę się przyznać, że zwklekałem z przesadzeniem kaktusów po zimowaniu i teraz są troche odwodnione...
Jeden z kaktusów niestety w okresie zimowym złapał rdzę, którą chyba udało mi się wyleczyć pryskając środkiem z tryfloxystrobiną (zato 50wg) - przynajmniej plamki przestały się rozprzestrzeniać i trochę podeschły ale nie zmieniły koloru.

Wracając do innych kaktusów - nie chciałem ich podlewać, gdyż muszę je przesadzić i chciałem aby kaktus wypuścił nowe korzenie w nowym podłożu, a jak podleje teraz to pewnie uszkodze wszystko co wypuści.

Boje sie też, że jak reszta kaktusów złapie troche wilgoci może na nich pojawić sie ta rdza dla tego przed przesadzeniem (podczas którego będę musiał je wrzucić do wody aby pozbyć sie starego podłoża i przeczyścić je z kurzu) chciałem je prewencyjnie "odkazić" miedzianem, który potem spłuczę przy przesadzaniu.

Czy jeżeli teraz te kaktusy są trochę odwodnione i czekają na wilgoć to ten miedzian ich nie spali? (słyszałem też, że kaktusy mogą pochłaniać wilgoć przez skórę, a nie chce żeby pochłonęły miedzian)

Na koniec dodam, że chce użyć miedzianu, przed przesadzeniem, gdyż będę używał kultury mikoryzowej w podłożu i nie chce też tych pożytecznych bakterii zabić w ziemi.
Krasny
200p
200p
Posty: 495
Od: 2 gru 2012, o 11:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkie Jeziora Mazurskie

Re: Wybudzenie kaktusów po zimowym odpoczynku

Post »

Od kilku lat na moim południowym parapecie stały kaktusy. Traktowane trochę po macoszemu. Tyle, że co 2/3 lata przesadzane, ale nawożenia do zeszłego roku nie widziały. Wszystkie kupione w różnych marketach, więc gatunków, (a tym bardziej odmian) nie znam. W tym roku miałem możliwość wyniesienia ich pierwszy raz na zimowanie do pomieszczenia gdzie temperatura utrzymywała się na poziomie 13C. Stoją na zachodnim parapecie. Zimniejszego miejsca nie mam. Teraz jednak słońce zaczęło ostrzej przygrzewać i termometr wskazuje w dzień nawet 18C. Odkąd je wyniosłem nie były podlewane. Czy w związku z podnoszącymi się temperaturami i nasłonecznieniem mam zacząć je zraszać? Czy jeszcze czekać? Jak czyścicie swoje po zimowaniu? Strasznie nałapały kurzu i psiej sierści.
Zdjęcia roślin:
Kaktus 1- wiek około 10 lat
https://www.fotosik.pl/zdjecie/19f24eba4f214a36
https://www.fotosik.pl/zdjecie/52b6e8f796569e66
Kaktus 2- wiek o koło 15 lat
https://www.fotosik.pl/zdjecie/9a0195badbec4cff
https://www.fotosik.pl/zdjecie/10926f625d194b70
Kaktus 3- wiek około 3 lat
https://www.fotosik.pl/zdjecie/d1eca7cc8b1a52fa
Kaktus 4- wiek około 3 lat
https://www.fotosik.pl/zdjecie/c0eb447b84c5d917
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”