Euphorbia lactea forma cristata

Bibit
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 8 lip 2019, o 12:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Euphorbia lactea forma cristata

Post »

Witam. Jestem tutaj nowy i nie wiem czy dobrze to umieszczę,ale mam problem z moja euphoria,mianowicie zolkna mi liście i opadają po przesadzanie, ale pamiętam że jak raz przesadziłem to też wszystkie liście straciła ale nie wiem czy teraz to to samo czy jak bo wcześniej fajnie ruszyła w górę jak szalona ale wywracala mi się już więc dlatego przesadzilem...myślę że nic jej nie będzie bo serce mi pęknie,mam ,,ją" euphoria , ,,jego" kaktusa już ponad 6 lat jest to moje oczko w głowie..poniżej zdjęcia mojego cudeńka

Obrazek

Obrazek

Za duże zdjęcia, zmniejszyłem, pisz poprawnie po polsku - używaj wszystkich polskich liter oraz pisz krótsze zdania/mod.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Euphorbia lactea forma cristata

Post »

Żółknięcie dolnych liści w przypadku tych roślin to rzecz normalna, ale...
Podłoże do wymiany. Nie sadzimy roślin, a zwłaszcza sukulentów do samej ziemi. Powinna być mieszanka ziemi i żwirku w proporcji ok. 1:1.
Druga sprawa stanowisko powinno być przy oknie, a nie z dala od niego.
Roślina ewidentnie wyciąga się do światła i przez zbyt żyzne podłoże stała się zbyt wybujała.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Bibit
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 8 lip 2019, o 12:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Euphorbia lactea forma cristata

Post »

W tym podłożu mam roślinę od samego początku i nigdy nie miałem z nią kłopotu więc podłoże zostawię,a jeżeli chodzi o miejsce proszę zobaczyć że jest tuż pod oknem dzieli ich odległość około 50cm... Dziękuję za szybką odpowiedź,Jestem spokojniejszy.
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Euphorbia lactea forma cristata

Post »

Sukulenty powinny rosnąć, jak w naturze, w ubogim podłożu. Jeśli liście będzie gubić w większej ilości, znaczy się doszło do uszkodzenia korzeni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Bibit
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 8 lip 2019, o 12:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Euphorbia lactea forma cristata

Post »

Witam ponownie. Miałem przeprowadzkę i zostawiłem swojego sukulenta w starym mieszkaniu bo nie miałem jak go przewieźć, kiedy wróciłem po kilku tygodniach zauważyłem że coś mu dolega,a mianowicie ma plamy na liściach. Wrzucę zdjęcia i pokaże jak to wygląda. Proszę powiedzieć mi jak mam sobie z tym poradzić. Z góry bardzo dziękuję
nielotka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 27 lut 2020, o 17:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Euphorbia lactea forma cristata

Post »

Dzień dobry :)

Jestem tu nowa, Wszystkich witam serdecznie :wink:

Proszę o poradę odnośnie mojego Wilczomlecza - mam go od około 7-8 lat. Ze skromnego wachlarza urósł pokaźnych rozmiarów okaz ;:63 . Około 1,5 roku temu jedna gałąź zaczęła wyraźne wybijać nad inne. Co radzicie z tym zrobić? Gdzieś czytałam, że jak już, to właśnie na wiosnę można przyciąć Wilczomlecz, nie chcę jednak go niepotrzebnie uszkodzić tylko po to, żeby mieć symetryczną roślinę. Jakieś sugestie? ;:132

Z góry dzięki!
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Euphorbia lactea forma cristata

Post »

A jaki to parapet? Jaka wystawa? Bo rozumiem, że on cały czas rośnie w tym miejscu?
W jakim rośnie podłożu? Powinna być mieszanka ziemi i żwirku w proporcji ok. 1:1.

Natomiast przycinanie niewiele albo nic nie da, a i nie będzie to specjalnie z korzyścią dla rośliny. W przypadku form grzebieniastych istnieje ryzyko że może zatracić taki pokrój i wybić normalny pęd. W takim wypadku taki pęd nie przyjmie formy grzebieniastej.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
nielotka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 27 lut 2020, o 17:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Euphorbia lactea forma cristata

Post »

Jeśli chodzi o podłoże to właśnie nic specjalnego, ziemia uniwersalna, proszę nie krzyczeć ;:124
Teraz gdy chłodniej i mniej słońca, stoi na oknie południowym, latem przenoszę go na okno północne.
Ładnie rośnie, nie ma z nim problemu, więc najwyraźniej warunki mu nie szkodzą, a może i odpowiadają.
Hmm czyli lepiej zostawić ten pęd jak jest? Próbowałam obracać go na różne kierunki, żeby wybił w drugiej strony, ale bez powodzenia.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Euphorbia lactea forma cristata

Post »

No to masz podstawowe błędy.

1. Sukulentów nie dajemy na północny parapet, one potrzebują słonecznego stanowiska przez cały rok.
2. Nieprawidłowe podłoże. Jak napisałem wyżej powinna być mieszanka ziemi do sukulentów i żwirku w proporcji ok. 1:1, a nawet 1:2.
3. Zbyt ciepłe stanowisko w okresie jesienno-zimowym (temperatura nie powinna przekraczać około 15 stopni).


Pokrój tego wilczomlecza nie jest prawidłowy, rośnie w zbyt żyznym podłożu, zbyt ciemnym stanowisku w okresie wegetacji, a w zbyt ciepłym w okresie jesienno-zimowym. Musisz zrozumieć, że sukulenty to nie są zwykłe rośliny doniczkowe i wymagają innych warunków uprawy i pielęgnacji.

Nieprawidłowe warunki uprawy mogą w dużej mierze odpowiadać, za wypuszczenie takiej łodygi.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
nielotka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 27 lut 2020, o 17:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Euphorbia lactea forma cristata

Post »

Rósł pięknie i pokaźnie po dłuższym okresie zastoju, kolor miał intensywny więc kontynuowałam zabiegi, niekoniecznie patrząc na podręcznikowy kształt. Przy najbliższej okazji przesadzę go, ale do tej gałęzi będę musiała się chyba przyzwyczaić.
dodo77
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 14 wrz 2019, o 11:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Euphorbia lactea forma cristata

Post »

Witam. Dostałem odrosty wilczomlecza :D Zostawię go na 1-2 dni żeby wszystko się zabliźniło, a potem? Normalnie do podłoża (tak wiem, ziemia i żwirek 1:1) i powinien się ukorzenić? Czy może jakoś dodatkowo mu pomóc?
Oraz jak głęboko je wsadzić? Jeden jest wyjątkowo wysoki i chciałbym żeby stał pewnie.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Arash37
200p
200p
Posty: 371
Od: 26 lut 2017, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sułkowice (koło Krakowa)

Re: Euphorbia lactea forma cristata

Post »

Ja bym śmiało włożył na głębokość 2-3cm i delikatnie spryskiwał podłoże, to dobrze stymuluje roślinę do produkcji korzeni. :> Musisz ją czymś podeprzeć albo przywiązać do czegoś dopóki system korzeniowy nie będzie na tyle rozbudowany żeby sam trzymał roślinę.
Pozdrawiam, Filip
Rośliny Filipa
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3682
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Euphorbia lactea forma cristata

Post »

Witam, mam problem, pokazały się takie plamy i cięgle się powiększają. Wystąpiły od południowej strony.
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”