Stapeliowate (stapelia, orbea,caralluma itp.)

Awatar użytkownika
janek45
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4061
Od: 5 sie 2012, o 07:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia-Mazury

Re: Stapeliowate (stapelia, orbea,caralluma itp.)

Post »

Nie, kupiłem drugą od znajomej, u której w transporcie obłamały się pędy. Wsadziłem je do doniczki i pięknie zaczęły rosnąć .
Oaza spokoju u Janka
cz.1 cz.2 cz.3 aktualna
Awatar użytkownika
Karta
100p
100p
Posty: 182
Od: 12 lip 2016, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Stapeliowate (stapelia, orbea,caralluma itp.)

Post »

Huernia zebrina zapragnęła być grudnikiem. Od kilku dni:

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Stapeliowate (stapelia, orbea,caralluma itp.)

Post »

W jakiej zimujesz temperaturze? Moja stapelia ostatniego kwiata chyba zasuszy, bo nie chce jego otworzyć, pewnie dlatego że zimuję w niskiej temperaturze.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Karta
100p
100p
Posty: 182
Od: 12 lip 2016, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Stapeliowate (stapelia, orbea,caralluma itp.)

Post »

Huernia stoi przy nieszczelnym oknie za firanką, jest tam trochę chłodniej. Nieco ponad 19 °C, podczas gdy temperatura reszty pokoju wynosi 21-22 °C. Zależy od pogody.

Rozwijała dwa pąki, ale drugi zrzuciła prawdopodobnie z powodu małej ilości wody. Teraz rośliny podlewam kiedy naprawdę muszę i bardzo mało.
Awatar użytkownika
Karta
100p
100p
Posty: 182
Od: 12 lip 2016, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Stapeliowate (stapelia, orbea,caralluma itp.)

Post »

Jak długo trzeba czekać na wznowienie wzrostu po ukorzenieniu odciętego członu huernii? W listopadzie '18 musiałam w ten sposób ratować roślinę po ataku choroby grzybowej. Z dwóch członów przetrwał jeden, wytworzył pierwszy korzonek dopiero po 5 miesiącach, w marcu. Powoli przybywa mu korzeni, ale ani drgnie.

Drugie pytanie dotyczy metody podlewania zimą (tak, tak, nie mam zimowiska, tylko chłodne parapety). U drugiej zdrowej huernii jedynie co jakiś czas zraszałam wierzchnią warstwę podłoża. W marcu wraz z nadejściem dłuższych i bardziej słonecznych dni zaczęła mięknąć i się marszczyć, jakby miała problemy z pobieraniem wody. Wyjęłam ją z doniczki i oto co ujrzałam: korzenie przy powierzchni, czyli tam gdzie docierała woda, były ładne i zdrowe. Korzenie położone głębiej (a było ich więcej) wyschnięte na wiór. Zasuszone odcięłam i wszystko wróciło do normy, teraz kwitnie.
Jaką metodę podlewania powinnam obrać po zakończeniu tego sezonu, aby nie doprowadzić do ponownego zasuszenia korzeni i jednocześnie nie przesadzić w drugą stronę?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Stapeliowate (stapelia, orbea,caralluma itp.)

Post »

Jak chłodny masz ten parapet?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Karta
100p
100p
Posty: 182
Od: 12 lip 2016, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Stapeliowate (stapelia, orbea,caralluma itp.)

Post »

Zimą około 19,5 °C: Czasem mniej niż 19 °C, czasem 20 °C, zależy od pogody. W każdym razie nie są zdecydowanie zimne, ale wyraźnie chłodniejsze od reszty pomieszczenia.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Stapeliowate (stapelia, orbea,caralluma itp.)

Post »

19 stopni to nie jest chłodny parapet. W takiej temperaturze nie możesz w ogóle nie podlewać. Ja przy około 15 stopni podlewam jakieś raz w miesiącu. W Twoim wypadku nawet co około 3 tygodnie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Karta
100p
100p
Posty: 182
Od: 12 lip 2016, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Stapeliowate (stapelia, orbea,caralluma itp.)

Post »

Mogę już sama sobie odpowiedzieć na pierwsze pytanie zadane w czerwcu. Huernia po ratunkowym odcięciu podjęła wzrost po 9 miesiącach, w tym 4 miesiące po wypuszczeniu korzenia. Ciężko nazwać ją sprinterem :)
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Stapeliowate (stapelia, orbea,caralluma itp.)

Post »

:wit Niedługo ma przyjść moja pierwsza stapelia, odmiana "Halipedicola". I tu jest pytanie. Sadzonka jest w podłożu torfowym. Mam ją od razu przesadzić do właściwego podłoża, czy ze względu na koniec lata pozostawić w tym torfie? Po przesadzeniu nie podlewać przez kilka dni, czy od razu delikatnie podlać? Zostawić ją na dworze, czy niech rośnie w domu?
Pozdrawiam. :D
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Stapeliowate (stapelia, orbea,caralluma itp.)

Post »

Ja bym przesadził po krótkiej aklimatyzacji. Oczywiście procedury po przesadzeniu są takie same, jak w przypadku innych sukulentów.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Stapeliowate (stapelia, orbea,caralluma itp.)

Post »

:wit Dziś przyszła moja stapelia. Zauważyłem, że ma tak jakby "uschnięte" fragmenty pędów. Czy to normalne zjawisko, czy po prostu z wiekiem rośliny tak się dzieję?
Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam. :D
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Stapeliowate (stapelia, orbea,caralluma itp.)

Post »

Wg mnie wszedł tutaj jakiś grzyb. Osobiście pozbył się obu odrostów i zrobił oprysk preparatem grzybobójczym.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”