Agave - agawa

sylwek0512
50p
50p
Posty: 79
Od: 25 maja 2013, o 17:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Agave - agawa

Post »

W końcu ciepło ;) stado wyskoczyło na zewnątrz już na stałe

Obrazek


Obrazek


Obrazek
Sylwia
Madaleinam
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 29 cze 2021, o 22:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Agawa choruje

Post »

Dzień dobry,
mam kilkuletnią agawę, która pięknie rosła na oknie od strony południowo-zachodniej. Coś złego z nią niestety dzieje od marca 2021. Pojawiły się na liściach takie podłużne zgrubienia jasnozielone, które następnie wysychają, brązowieją i pękają. Wtedy pojawiają się białe dziurki. Liście marnieją w oczach. Nie ma żadnych
Kwiat był przelany jesienią 2020, ale od tej pory był podlany tylko raz.
Robiłam też oprysk Agricolle spray-szara pleśń, mączniak prawdziwy oraz Substral-róża 2 w 1 (porada w sklepie kwiaciarskim). Niestety bez rezultatu.
Czy ktoś z Was zna te objawy i mógłby mi pomóc?

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Agawa choruje

Post »

Od zeszłej jesieni podlałaś tylko raz? To jak ta roślina ma rosnąć?
W takich sytuacjach nie wystarczy i nie ma potrzeby używać pierwszych z brzegu preparatów, tylko trzeba zacząć od wyciągnięcia z doniczki, sprawdzenie stanu korzeni. To jest standardowe działanie, które ma na celu usunięcie zgniłych korzeni, żeby uniknąć wejścia głębiej infekcji.
Poza tym założę się, że rośnie w nieprawidłowym, zbyt zbitym podłożu.
Agawa jest sukulentem, więc wymaga bardzo przepuszczalnej mieszanki ziemi i żwirku w proporcji około 1:2.
Jeśli chodzi o zmiany na liściach, to wg mnie pęknięcia liści od nadmiaru wody.
Po przesadzeniu odczekujesz tydzień i pierwsze podlania muszą być delikatne i z czasem zwiększasz ilość wody.
Oprócz tego nie widzę potrzeby stosowania jakikolwiek preparatów.
Przy okazji agawa potrzebuje maksimum słońca.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
agawa46
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 5 lip 2021, o 18:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Problem z agawa - gnicie liści?

Post »

Dzień dobry.

Od pewnego czasu mam problem z agawa. Liście zaczynają jak gdyby gnić w miejscu jak widać na zdjęciach. Początkowo myślałem, że roślina przelana więc ja przesadziłem jednak problem nie ustał. Zgubiła już ze 2-3 liście. Co może być przyczyną?

Pozdrawiam.
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Problem z agawa - gnicie liści?

Post »

Jeśli łodygi gniją, bo została przelana to zawsze w takich sytuacjach trzeba wyciągnąć roślinę z doniczki i sprawdzić dokładnie stan korzeni, oczyszczając je ze starego podłoża. Zrobiłeś to?
Chore korzenie, czyli zgniłe usuwasz, resztę co zostanie obsypujesz sproszkowanym węglem i pozostawiasz do solidnego obeschnięcia.

W międzyczasie przygotuj nowe podłoże, mieszankę ziemi i żwirku w proporcji około 1:2.

Zrób oprysk Topsinem.

Po przesadzeniu nie podlewasz przez jakieś nawet dwa tygodnie, potem delikatnie z wodą przez pierwsze podlania. Normalnie podlewasz dopiero wtedy kiedy przeschnie całkowicie podłoże.

Na jakim rośnie stanowisku? Powinien być słoneczny, najlepiej południowy parapet.

Jeśli te zabiegi nie pomogą, to może być tak że infekcja grzybowa weszła zbyt głęboko i istnieje ryzyko, że rośliny nie da się już uratować.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
agawa46
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 5 lip 2021, o 18:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Problem z agawa - gnicie liści?

Post »

Zrobiłem lecz nie zauważyłem zgniłych korzeni. Może po prostu zrobiłem to niedokładnie. Gdzie kupię taki węgiel? Topsinem oprysk na korzenie czy na łodygi? Stoi na południowym parapecie. Odkąd zrobiło się ciepło stopniowo wystawiałem ją na balkon na kilka godzin by miała więcej słońca. Jednak chyba któregoś razu ją przelałem.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Problem z agawa - gnicie liści?

Post »

Najlepiej zrobisz, oczyszczając wpierw dokładnie korzenie ze starego podłoża. Tylko w ten sposób będziesz mógł ocenić ich stan. Wytnij też te gnijące fragmenty z liści ostrym nożem albo nożyczkami, tylko je wcześniej zdezynfekuj spirytusem.
Jak zrobisz jedno i drugie, to weź jakąś małą miskę i zrób całej roślinie kąpiel w Topsinie. Dawkujesz 1ml/litr wody. Pozostaw tak na kilkanaście minut, wyjmij i pozostaw do solidnego obeschnięcia z dzień, dwa. Taką kąpiel powinna wystarczyć i nie będzie trzeba robić oprysku i obsypywać węglem.

I w międzyczasie, jak napisałem wcześniej zrób właściwe przepuszczalne podłoże, żwirku ma być dwa razy więcej niż ziemi.

Stanowisko na parapecie ok, a jak chcesz dać na zewnątrz to musisz stopniowo przyzwyczaić do bezpośredniego słońca, inaczej popali.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
agawa46
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 5 lip 2021, o 18:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Agave - agawa

Post »

Usunąłem zgniłe korzenie i liście. Zamoczyłem w topsinie. Jednak zbyt dużo korzeni nie zostało... Czy mogę jakoś wspomóc roślinę jakimś środkiem aby korzenie odrosły?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Agave - agawa

Post »

Nie ma potrzeby, sukulenty potrafią bez większych problemów wypuścić nowe. Potrzeba tylko czasu, przynajmniej kilka tygodni.
Pamiętaj żeby dać teraz mniejszą doniczkę.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
agawa46
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 5 lip 2021, o 18:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Agave - agawa

Post »

Tak,dam mniejszą. Czy zamiast żwiru mogę użyć ziemię, którą używam do swoich kaktusów? Wysyłam zdjęcie jak ona wygląda
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Agave - agawa

Post »

W takim rosła dotychczas podłożu? Wygląda w porządku, ale jeśli tak, to lepiej dodać żwirku.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
agawa46
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 5 lip 2021, o 18:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Agave - agawa

Post »

Nie, poprzednio rosła w takiej jak zamieszczam na zdjęciu. Przyszło mi na myśl, żeby ją wymieszać z ta którą wysłałem wcześniej zamiast żwirku.
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Agave - agawa

Post »

To w takim razie użyj tej co zdjęcie zamieściłeś poprzednio.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”