Aloes drzewiasty (Aloe arborescens).

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aloes / Aloe

Post »

Wg mnie są to zmiany fizjologiczne wskutek nieprawidłowych warunków uprawy i pielęgnacji. Zmiany nie cofną się, ale jeśli zmienisz pielęgnację, to nie powinny się pojawiać na nowych liściach.
Oczywiście, jeśli masz ziemiórki gdzie indziej, warto wymienić podłoże i oczyścić z niego dokładnie bryłę korzeniową - nawet pod bieżącą wodą. Po tym zabiegu, zostawiasz do obeschnięcia dzień, dwa i sadzisz do nowego podłoża, wg wskazówek w wątku.
Warto sprawdzić twardość wody, sukulenty - jak zdecydowana większość roślin nie toleruje zbyt twardej.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
kobalt_x
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 5 lut 2019, o 21:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aloes / Aloe

Post »

Przesadziłam aloesa. Na korzeniach miał małe zielone pędy. Rośnie mu coś. To jego własne korzenie. Roślina wygląda na zdrową. Nie wiem czy to obcy lokator czy aloes zamierza się rozmnożyc?
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aloes / Aloe

Post »

Wg mnie są to stożki wzrostu korzeni. Korzenie powinny być przykryte podłożem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
pikolaa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 9 kwie 2020, o 07:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aloes / Aloe

Post »

Cześć, wiem że wątek jest bardzo długi i pewnie znalazłabym odpowiedź na moje pytanie ale wydaje mi się, że każdy przypadek jest troszkę inny. Mój aloes przez ostatnie dwa miesiące bardzo zmizerniał, podejrzewam, że przyczyną może być przelanie ale przez ostatnie dwa miesiące podlewałam go bardzo oszczędnie (w s umie odkąd zaczęły mu opadać liście). Przy trzonie zrobił się jaśniejszy a liście na końcach są tak jakby przesuszone i są w kolorze brązowym. Był piękny, jędrny a teraz wygląda jak siedem nieszczęść.
Czy jest jakaś szansa na uratowanie go? Co powinnam zrobić?
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aloes / Aloe

Post »

Nie, to jest typowy przypadek przelania. Nieprawidłowe podłoże, podlewanie i stanowisko. Te 3 czynniki są zawsze takie same i każdy z nich ma wpływ na stan rośliny.
Do tego trzeba dodać konieczny odpływ w doniczce, bo ta pewnie nie ma. Zapraszam do lektury tego wątku, wszystko było omawiane wielokrotnie.
Chociaż patrząc na sflaczałe liście, to jeśli po przesadzeniu do nowego podłoża, odczekaniu tydzień i jeśli po podlaniu nie nabiorą jędrności to już nie będzie co ratować. Sprawdź trzon, jeśli jest miękki to już raczej tylko kosz.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
kringloopek
50p
50p
Posty: 66
Od: 10 sty 2018, o 12:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aloes / Aloe

Post »

Ktoś wie dlaczego korzonki rosną w górę? Albo równolegle do podłoża a potem wyginają się w górę i wystają ponad ziemie?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aloes / Aloe

Post »

Idą w kierunku wilgoci. Jeśli podlewasz małą ilością wody to nie jest w stanie dotrzeć do dna doniczki. Trzeba podlewać większą ilością wody, można nawet namaczać w misce wody po górną krawędź doniczki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ann_anna
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 19 kwie 2020, o 12:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aloes / Aloe

Post »

Witam! Wzięłam od teściowej aloesy na odratowanie, wydaje mi się ze zostały przelane ale proszę dać znać jeżeli się mylę.
Mój plan: przesadzić do doniczki z drenażem, podłoże z rozluźnianiem (ziemia i żwirek 1:3). Myślałam, żeby je wcześniej wyciągnąć i przesuszyc korzenie przez 2 dni przed wsadzeniem do w/w podłoża. Wyciąć zgniłe elementy. Podlać po tygodniu jak ziemia im dobrze przeschnie i postawić na oknie wschodnio południowym. Czy macie jakieś dodatkowe rady?



Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aloes / Aloe

Post »

Patrząc na ostatnie zdjęcie, to liście zaczęły gnić - chodzi o te brązowawe - te też trzeba wyciąć.
Po wyjęciu z doniczki i dokładnie oczyszczeniu z podłoża całość wymocz gdzieś na kilkanaście minut w preparacie grzybobójczym. Dopiero po obeschnięciu po dobie, dwóch dopiero wtedy sadzisz do podłoża.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
AgnieszkaP13
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 21 kwie 2020, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aloes / Aloe

Post »

pomocy, nie wiem co robić by uratować roślinkę :oops: ;:145
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aloes / Aloe

Post »

No co, standard uszkodzony system korzeniowy wskutek przelania.
W wątku znajdziesz wszystkie informacje.


Ps. Zdania zaczynamy z dużej litery.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
AgnieszkaP13
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 21 kwie 2020, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aloes / Aloe

Post »

Dziękuje, będę wdzięczna za podpowiedz gdzie znajdę te informację?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aloes / Aloe

Post »

Przeczytaj ten wątek, kwestia przelania wiele razy była tutaj już omawiana.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”