Aloes drzewiasty (Aloe arborescens).

ODPOWIEDZ
Myhon
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 1 maja 2019, o 08:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aloes / Aloe

Post »

Witam wszystkich bardzo serdecznie
Mam problem z aloesem mojej lubej
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Cały aloes jest jakiś mizerny :(
Podlewam go raz w tygodniu wodą która najpierw sobie postała w plastikowej butelce.
Poza tym stoi na parapecie od południowej strony więc słońca mu nie brakuje.
Raczej nie był przesadzany, a jeśli bym go przesadzał to mieszanka ziemi do kwiatów i piasku 1/1 była by dobra czy może ziemia do sukulentów i odrobina piasku?
Nie posiada też warstwy drenażowej.
Dziękuje z góry za każdą odpowiedz :D
Awatar użytkownika
Pizza
500p
500p
Posty: 740
Od: 28 mar 2018, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Aloes / Aloe

Post »

Aloesy są twarde :) Ale myślę, że możesz za często go podlewać - na zdjęciach podłoże wygląda na wilgotne. Aloes podlewasz, kiedy ziemia całkowicie wyschnie (nie z wierzchu, ale w głębszej warstwie - trzeba sprawdzać, a nie podlewać co do dnia, inaczej można zalać - zatroszczyć się na śmierć :)).
Ja swoje na chwilę obecną podlewam solidnie raz na trzy-cztery tygodnie, kiedy czuję, że jest sucho jak pieprz, jeszcze mi się nie zdarzyło, żeby chociażby zmarszczyły się z braku wody. Podczas zimowania przez kilka miesięcy nie były podlewane wcale.
Na pewno potrzebuje przesadzenia, jeśli jest w podłożu ze sklepu. Sprawdzi się ziemia do sukulentów z domieszką agroperlitu (nie piasku, perlit powinieneś znaleźć w ogrodniczym), na spód możesz dać drenaż z keramzytu. I dopilnuj, żeby doniczka miała otwory, przez które może wypływać woda - to taka podstawa zabezpieczająca do pewnego stopnia przed przelaniem.
Myhon
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 1 maja 2019, o 08:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aloes / Aloe

Post »

Bardzo dziękuje za odpowiedz Pizza
Czy możesz jeszcze zerknąć na nowe 3 zdjęcia które dodałem
I czym są te białe paski na liściach.W tych miejscach są niemal przezroczyste.
I czy można już zacząć nawozić tego aloesa?
Przepraszam że tak męczę ale martwię się o moje i mojej lubej roślinki
Dziękuje z góry ;:167
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aloes / Aloe

Post »

Wszystkie rośliny przesadzamy niezwłocznie po zakupie.
Druga sprawa, nigdy nie podlewamy cyklicznie, a zwłaszcza sukulentów. Przy nieprawidłowym podłożu bardzo łatwo przelać. Sukulenty, jak napisała wyżej Wiktoria, w sezonie podlewamy dopiero wtedy, jak całkowicie przeschnie podłoże. Poza sezonem, czyli w okresie jesienno - zimowym ograniczasz podlewanie.
Tak więc aloes wymaga teraz bezwzględnego przesadzenia. Jak bryła korzeniowa będzie mocno wilgotna trzeba pozostawić do obeschnięcia poza doniczką, a następnie dokładnie oczyścić ze starego podłoża. Jeśli jakieś korzenie będą uszkodzone, odcinasz i posypujesz sproszkowanym węglem. Po przesadzeniu nie podlewasz przez tydzień.
Z nawożeniem wstrzymaj się przez okres dwóch, trzech miesięcy a potem połową zalecanej dawki nawozem do sukulentów.
Zmiany na liściach to uszkodzenia mechaniczne, względnie coś tam kiedyś żerowało.
Jeśli bardzo zależy Ci na roślinie trzeba poczytać o jej wymaganiach i pielęgnacji, to da uniknąć niepotrzebnych problemów.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Abudabi1
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 18 maja 2019, o 12:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Aloes więdnie i ma czarne kropki.

Post »

Hej, mam od roku aloes, w zeszłym wsadziłam go do mieszanki z kompostem i piachem z ogródka, rósł jak dzikiki. Na wiosnę wpuścił kilka młodych bezpośrednio z głównej rośliny no i kilka dodatkowych z systemu korzeniowego. Jednak im więcej młodych tym jego stan się pogarszał - dolne liście zrobily się brązowe dodatkowo są na nich liczne małe czarne kropki. Wczoraj go przesadziłam do wiekszej donicy z ziemią do sukulentów (nie podlałam). Pytanie co teraz? Czym są te czarne kropki, czy brązowe liscie są wynikiem przelania?
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aloes / Aloe

Post »

Załatwiłaś go za pierwszym razem. Sukulenty wymagają ubogiej mieszanki mocno rozluźnionej, gdzie sama ziemia stanowi najwyżej połowę składu. A Ty posadziłaś do żyznej, to podstawowy błąd. Drugi błąd, pewnie zbyt duża ilość piasku. Zbyt duża jego ilość w podłożu powoduje, że mogą powstawać zastoiny wodne. Tutaj lepiej używać żwirku o frakcji 2 - 4 mm.
Trzeci, posadzenie kolejny raz do samej ziemi. Nawet tą dedykowaną do sukulentów trzeba wymieszać ze żwirkiem w proporcji ok. 1:1 - 1:2 - czyli w drugiej opcji ma być dwa razy więcej żwirku. Na dno sypiesz drenaż z keramzytu.
Czwarta sprawa, aloesy potrzebują słonecznego parapetu.
Tak więc musisz jeszcze raz przesadzić do nowej w/w mieszanki.
Sprawdź dokładnie korzenie, może zostały uszkodzone.
Młode odrosty możesz poodzielać i posadzić osobno do tej samej mieszanki. Tylko wtedy, do czasu ukorzenienia tylko spryskujesz co jakiś czas ziemię. Pierwsze delikatne podlanie dopiero po ok. 3 - 4 tygodniach.
Zrób też oprysk preparatem grzybobójczym.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Abudabi1
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 18 maja 2019, o 12:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aloes / Aloe

Post »

Ok, dzięki. Drenaż jest, jutro dodam żwir i zrobię oprysk. Pytanie czy te dolne zniszczone liście zostawić czy uciąć? Da się go jeszcze uratować?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aloes / Aloe

Post »

Najprawdopodobniej w dolne liście weszła infekcja grzybowa. Na wszelki wypadek odciąć do zdrowej tkanki, miejsca cięcia posypać sproszkowanym węglem albo cynamonem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
MiejskiKnedel
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 4 cze 2019, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Jelenia gora

Re: Aloes / Aloe

Post »

Cześć, na aloesie zauważyłam małe czarne plamki na końcach listków. To jakaś choroba czy odchody niechcianych lokatorów? Miałam niedawno przygodę z wciornastkami, robiłam dwa opryski i wyglądało na to, że się ich pozbyłam - od dawna żadnego nie znalazłam. Jeśli będę musiała znowu te kwiaty pryskać to się zapłaczę... :(
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Elajza
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 20 wrz 2018, o 10:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jaki to aloes?

Post »

Co to za aloes? I czy jego miąższ z liści nadaje się do spożycia?

Obrazek
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Jaki to aloes?

Post »

Wygląda na aloes drzewiasty :D
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jaki to aloes?

Post »

Przy okazji polecam wątek o uprawie aloesów, bo nie ukorzenia się sukulentów w wodzie:

viewtopic.php?f=30&t=46413
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
ori17
50p
50p
Posty: 92
Od: 23 mar 2019, o 10:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jaki to aloes?

Post »

Ukorzenia. Nie każdy sukulent się do tego nadaje, ale jest to jeden ze sposobów.
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”