Aloes drzewiasty (Aloe arborescens).

ODPOWIEDZ
kringloopek
50p
50p
Posty: 66
Od: 10 sty 2018, o 12:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aloes / Aloe

Post »

Myślałam, że poprawie trochę jego wizerunek ;) Trochę jest obgryziony ale może mu się u mnie spodoba ;:108


Obrazek
aapril
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 25 maja 2020, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aloes / Aloe

Post »

Witam wszystkich serdecznie.
Jakieś 2 tygodnie temu nabyłam sadzonkę Aloesu hawortowatego i mam z nią problem. Mam nadzieję, że będziecie w stanie pomóc. Po otrzymaniu sadzonki wzięłam się za przesadzanie, oczyściłam korzonki z torfu, posadziłam w mieszance do sukulentów (+drenaż na dnie doniczki) i delikatnie podlałam. Niestety roślinka zaczyna brązowieć a po mojej 4 dniowej nieobecności jakby "wyszła" z ziemi (korzonki były nad ziemią). Czy da się go uratować?


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aloes / Aloe

Post »

Do wyrzucenia, ona gnije.

Po pierwsze po przesadzeniu nie podlewamy przez tydzień, po drugie za duża doniczka. Sukulenty najlepiej sadzić osobno do małych doniczek. Po trzecie, kupne podłoże mieszamy dodatkowo ze żwirkiem w proporcji ok. 1:1.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Kaczuszka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 31 maja 2020, o 16:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aloes / Aloe

Post »

Witam serdecznie,

Pierwszy raz zajmuję się aloesem.
Według porad online żółkniejące liście świadczą o za dużej ilości słońca lub przelaniu, a brązowiejące - o braku wody. Mój niestety wygląda, jakby miał i jedno, i drugie (?).

Trzymam go na parapecie przy oknie wschodnim, ziemię ma ciągle wilgotną i gdy wysycha, zachowuje się znacznie gorzej (mój aloes szybko schnie na końcówkach), więc go podlewam jak tylko wyschnie ziemia. Liście ma w miarę twarde, bez plam.

Prosiłabym uprzejmie o zerknięcie i poradę, jak mogę mu pomóc. Przy okazji - co to za rodzaj? Czy to aloes zwyczajny? Wygląda mi inaczej od większości tych, które widzę w internecie.
https://ibb.co/3BPbFZv
https://ibb.co/87TVZ7b
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aloes / Aloe

Post »

Szkoda, że tuż po kupnie nie poczytałaś o warunkach uprawy i prawidłowej pielęgnacji.

Dowiedziałabyś się, że sukulenty potrzebują mocno przepuszczalnego podłoża, mieszanki ziemi i żwirku około 1:2. To podłoże nie nadaje się do uprawy tych roślin. Aloesy rosną w pełnym słońcu.
Podłoże przed kolejnym podlaniem musi całkowicie wyschnąć.

Musisz wyciągnąć z doniczki, oczyścić dokładnie ze starego podłoża i sprawdzić stan korzeni.
Doniczkę stawiasz na podstawce, osłonkę wywal.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Kaczuszka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 31 maja 2020, o 16:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aloes / Aloe

Post »

Nie kupowałam, dostałam w prezencie od osób trzecich w szklance wody bez informacji, co to jest i jak to hodować.
A żal mi roślinę po prostu wyrzucić.

Dziękuję ślicznie za pomoc :)
Pozdrawiam!
kringloopek
50p
50p
Posty: 66
Od: 10 sty 2018, o 12:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aloes / Aloe

Post »

Witam,

Mam pytanie odnośnie moich aloesów.


1. Moje aloesy po podlaniu puchną. Nawet jeden liść pękł żeby mógł się wydostać nowy. Podlewam je co ok 7 dni gdy mają sucho, do momentu kiedy woda wylewa się z podstawka. Mam rozumieć, że za rzadko i za dużą ilością wody podlewam?


Obrazek


Obrazek

2. W lutym oddzieliłam aloesa od dużej rośliny. W kwietniu puścił korzonki a w maju miał już 4 dzieci. Teraz żółkną mu końcówki liści. Pytanie czy to możliwe żeby po 3 miesiącach wyrósł z doniczki? Przesadzić go? Czy jest to spowodowane czymś innym? Podlewam go co ok 5 dni (inaczej staje się wiotki), drenaż z keramzytu, ziemia do sukulentów ze żwirkiem, wschodni parapet.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aloes / Aloe

Post »

Uważam, że Twoje podłoże jest zbyt mocno przepuszczalne, patrząc na wierzch jest bardzo mało ziemi - nie wiem jaką zastosowałaś proporcje, ale powinna być 1:2 - 1:1 (ziemi do żwirku). Z tego co widzę, ziemi jest o wiele mniej.
To też nie dobrze, bo takie podłoże nie jest w stanie zatrzymać w sobie wystarczającej ilości wody i nawet jak na sukulenty zbyt szybko przesycha. Stąd puchnięcie roślin od razu po podlaniu i potem szybkie ich wiotczenie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
kringloopek
50p
50p
Posty: 66
Od: 10 sty 2018, o 12:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aloes / Aloe

Post »

Na gorze są elementy, które wypłynęły podczas podlewania i trochę żwirku. W głąb doniczki jest więcej ziemi. Niżej zdjęcia małego aloesu, wydaję mi się, że jest wystarczająco ziemi, a też puchnie. Może zbyt go przesuszam a ptem podlewam zbyt dużą ilością wody?


Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aloes / Aloe

Post »

Jeśli tak, to jednak wydaje się być wszystko w porządku. Pamiętaj, że im mniejsza doniczka tym szybciej podłoże przesycha. U mnie na wschodnim parapecie muszę częściej podlewać i jest to normalne. Teraz jest okres wegetacji, więc rośliny potrzebują więcej wody, zwłaszcza wtedy kiedy są słoneczne i ciepłe dni. Swoje sukulenty w małych doniczkach, nawet namaczam w misce, bo lejąc od góry, woda przelatuje przez doniczkę.
Normalna sprawa też, jeśli chodzi o pęcznienie sukulentów po podlaniu, po prostu robią zapas wody na okresy suszy - to zjawisko wyróżnia właśnie te rośliny. Jednak trzeba uważać i nie można też przesadzić ani ze zbyt częstym namaczaniem, ani zbytnim przesuszaniem podłoża. Jak pisałem wcześniej, w małych doniczkach podłoże szybciej przesycha i przy zbyt dłużej utrzymującej się suszy w podłożu, roślina zaczyna czerpać wodę z zapasów, wtedy wiotczeje, inaczej traci turgor. Istotą jest, żeby wypośrodkować podlewanie żeby ani nie przelać, ani zbytnio przesuszać.
Zacznij namaczać w misce z wodą na kilkanaście minut, odstawiasz do odcięknięcia, stawiasz na podstawce i czekasz kilka dni, dobrze jak zważysz w ręku doniczkę tuż po namaczaniu i przed. Wtedy będziesz mniej więcej wiedzieć kiedy znowu namoczyć. Pamiętaj, że w deszczowe, chłodniejsze dni, podłoże wolniej przesycha.

Żółknięcie końcowek liści to objaw nieprawdłowego podlewania.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
kringloopek
50p
50p
Posty: 66
Od: 10 sty 2018, o 12:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aloes / Aloe

Post »

Dziękuję za odpowiedź. Spróbuję jakoś to wypośrodkować. Poobserwuję i zobacze jakie będą efekty. Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
PanRoslinka
100p
100p
Posty: 154
Od: 18 wrz 2013, o 21:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aloes / Aloe

Post »

To i ja podczepię się pod istniejący temat o Aloesie. Otóż mam swojego od roku chyba. Cały czas ładnie rośnie, wyrastają mu nowe sadzoneczki ale ich nie odłączam od rośliny matki. Ale od pewnego czasu zauważyłem, że listki zaczynają mu tracić jędrność, sflaczałe się robią takie. Dodatkowo niektóre liście zaczynają się jak gdyby zawijać do wewnątrz jak na fotce nr 1. Co mogło się zadziać ,że zaczyna się tak zachowywać?
Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aloes / Aloe

Post »

Proste. Brak turgoru w liściach oznacza albo uszkodzenie korzeni wskutek zbyt częstego podlewania albo zbyt skąpe.
Pozostaje jeszcze kwestia przepuszczalnego podłoża, powinien być mix ziemi i żwirku w proporcji ok. 1:2.
Wyciągnij z doniczki i sprawdź stan korzeni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”