Aloes drzewiasty (Aloe arborescens).

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aloes / Aloe

Post »

Jeśli nie zwracasz uwagę na estetykę, a doniczkę postawisz normalnie na podstawce, to już Twój wybór.
Ale, jeśli bryła korzeniowa jest przerośnięta, to trzeba wymienić na rozmiar większą.
Poza tym doniczka produkcyjna zwykle ma dużo otworów odpływowych, jeśli są duże, to będziesz musiała użyć keramzytu na drenaż o większej średnicy.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Zajafkaa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 12 mar 2021, o 16:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aloes / Aloe

Post »

Witam wszystkich :)
Przychodzę prosić o poradę. Mam aloesa zwyczajnego (ma już około 3-4 lat). Zawsze wypuszczał małe aloesy obok siebie jednak parę dni temu odkryłam, że wypuścił odnogi na łodydze. Nigdy wcześniej się z tym nie spotkałam więc stąd pytanie, co z tym zrobić? Aloes jest posadzony dość płytko ponieważ pod moją dwutygodniową nieobecność zostal przelany i zgnily mu korzenie. Udało mi się go uratować ale zbytnio nie ma na czym się trzymać. Te odnogi pojawily się pierwszy raz właśnie po tym przelaniu. Nie chciałabym go przesadzać póki co bo sporo przeszedł i wolę dac mu odpocząć.

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aloes / Aloe

Post »

A w czym to przeszkadza, że w takiej formie wypuścił odrosty? Nie ma to żadnego znaczenia.

Na marginesie powinnaś przesadzić do mniejszej doniczki i bardziej przepuszczalnego podłoża, mieszanki ziemi i żwirku w proporcji około 1:2. Roślinę można ustabilizować za pomocą patyczków, wystarczą trzy.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Ancymon_
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 19 sty 2021, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aloes / Aloe

Post »

Mojemu aloesowi zwijają się wszystkie dolne liście i nie wiem czym jest to spowodowane. Był odpowiednio zimowany, nie był przelany ani nadmiernie przesuszony, korzenie są zdrowe. Co może byc tego przyczyną?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aloes / Aloe

Post »

Mamy wróżyć z fusów?

Zdjęcia plus dokładnie opis uprawy i pielęgnacji - wszystko.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Akpeka89
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 8 maja 2021, o 17:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Aloes, coś z nim nie tak

Post »

Witam wszystkich forumowiczów. Przychodzę z takim pytaniem odnośnie Aloesu, mianowicie liście są jakby pozbawione miąższu i zaczęły się zwijać do środka :(. Co poradzicie? :(
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aloes / Aloe

Post »

Przede wszystkim podłoże do wymiany. Po zakupie przesadzamy rośliny niezwłocznie do przepuszczalnego podłoża. Aloesy do mieszanki ziemi i żwirku w proporcji około 1:2. Podczas przesadzania sprawdź stan korzeni. Jeśli będą pogniłe to chore odciąć i obsypać sproszkowanym węglem, odczekać dzień z posadzeniem.
Po posadzeniu odczekaj tydzień i delikatnie podlej. Następne podlania możesz już normalnie, czyli w sezonie podlewasz większą ilością wody i zawsze odczekujesz aż całkowicie przeschnie podłoże.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Sofella
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 20 maja 2021, o 12:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Na ratunek Aloe

Post »

Witajcie, właśnie założyłam tu konto i potrzebuję Waszej pomocy.
Kupiłam Aloes jakoś półtora roku temu, stał sobie grzecznie w doniczce, aż tu nagle wczoraj zdarzył się wypadek. Spadł z szafki, doniczka się potłukła i okazało się, że gościu nie ma korzeni. Jego liście są na ten moment oklapnięte i wiotkie. Co teraz z nim zrobić? Jak sprawić by korzonki wyrosły i mój kumpel był atrakcyjny i sprężysty?

Tu zdjęcia jak wygląda obecnie:

https://imagizer.imageshack.com/img923/1053/ZDfeNu.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img923/480/3uabY5.jpg

Dziękuję i pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Na ratunek Aloe

Post »

Możesz spróbować go ukorzenić wsadzając do doniczki z właściwą dla sukulentów ziemią
lub do jakiegoś małego pojemniczka napełnionego seramisem co polecałabym szczególnie.
Małą jego ilość kupisz na znanym portalu handlowym.
Powodzenia :wit
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Voytek
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 22 maja 2020, o 19:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aloes / Aloe

Post »

Zabrałem od rodziny marniejacego aloesa. Stał w osłonce na pólnocnym parapecie. W tej samej ziemi od 2-3 lat. Dolne liście są zasuszone lub zwiędniete. Jak uratować roślinę? Warunki uprawy znam, natomiast nie wiem czy:
-urwać zasuszone liście i posadzić głębiej?
-odciąć górną część rośliny i próbować ukorzenić w ziemi?
Korzenie wyglądają na zdrowe, nie są miękkie, nie zauważyłem zgnilizny czy pleśni.
Z boku wyrosła mała roślina, pewnie podzielę aloes na dwie doniczki.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aloes / Aloe

Post »

Uschnięte liście po prostu odetnij i posadź do właściwego podłoża. W żadnym wypadku nie sadzi się sukulentów głębiej, bo istnieje ryzyko gnicia łodygi. Podobnie nie ma potrzeby ciąć, jeśli dół łodygi i korzenie są zdrowe. Aloesy mają już taki pokrój drzewiasty.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
pawlik2412
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 28 wrz 2010, o 11:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak uratować aloes?

Post »

mam problem z aloesem, Rosl bardzo dobrze i bardzo szybko, az zaczelo sie dziac to, co na zdjeciach. CZy mozna i jak mozna go uratowac?


Obrazek

Obrazek


Pisownia! Następne posty będą usuwane z forum/Karo
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jak uratować aloes?

Post »

Podłoże ewidentnie do wymiany - przesadzałeś w ogóle po zakupie?
Powinna być mieszanka ziemi i żwirku w proporcji około 1:2.
Podczas przesadzania sprawdź stan korzeni, jeśli będą jakieś pogniłe to usuwasz i resztę bryły korzeniowej posypujesz sproszkowanym węglem.
Podlewasz dopiero wtedy kiedy całkowicie przeschnie podłoże.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”