Wilczomlecz trójżebrowy (Euphorbia trigona ) - wymagania,problemy, choroby

ODPOWIEDZ
upeer
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 11 maja 2019, o 11:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Liście na kaktusie

Post »

Dzięki za odpowiedź. Tyle lat go miałem i nawet nie znalem jego nazwy. :)
Moni2020
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 6 maja 2020, o 12:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Wilczomlecz choroby

Post »

Witam serdecznie. Posiadam wilczomlecza, który ma już około 6 lat. Był przesadzany w tym czasie 2 razy, ostatni raz w kwietniu- do podłoża dla kaktusów i z drenażem. Rósł na zachodnim parapecie i miał się dobrze. Wystawiłam go jednak parę tygodni temu na balkon i chyba źle mu to zrobiło,gdyż pogoda była zmienna i mimo zadaszenia balkonu mógł dostać więcej wody niż potrzebował,temperatura też parę razy spadła. Dołączam zdjęcia z niepokojącymi zmianami jakie się na nim pojawiły. Wyczyściłam go wacikiem i spryskalam wczoraj preparatem biochron (na bazie czosnku i octu).
Czy da się go jeszcze uratować? Od dziś jest w mieszkaniu. Czy mogę go jeszcze rozsadzać, ma około 110 cm
Obrazek

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
dorotaamelia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 4 sie 2019, o 21:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: warszawa

Wilczomlecz trójżebrowy choroba

Post »

Też poproszę o poradę z wilczomleczem trójżebrowym. Wzięłam go od sąsiadki, gdzie przeleżał w kącie garażu kilka dobrych lat skazany na straty. U mnie od 2 lat, nie miałam z nim problemów, bardzo odżył i dobrze się prezentował, nawet po zimie. A teraz nagle żółknie, łodygi zrobiły się miękkie i zaczęły opadać. Większość tych wiszących odcięłam, ale właściwie cały zrobił się zółty i podejrzewam że w kolejnych dniach dalej będą opadać pozostałe łodygi.
Na pierwszym zdjęciu pomarszczona i miękka część, taka jak ta które odcięłam, a na drugim mocno zżółknięta ale twarda, którą nie wiem czy się przejmować.
Podejrzewam że go przelałam. Pytanie czy mogę go jakoś uratować teraz?
Ziemia jest zupełnie zwyczajna, nic nie zmieniałam odkąd go mam.
Na dodatek pies go ostatnio zrzucił i zobaczyłam, że korzenie ma wielkości pięści. A ma około metr i dużo rozgałęzień.
Stoi około 3 metry od okna balkonowego południowego. Teraz przestawiłam pod samo okno.

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Wilczomlecz trójżebrowy (Euphorbia trigona ) - wymagania,problemy, choroby

Post »

No cóż, czego oczekujesz jak zagwarantowałaś roślinie nieprawdłowe warunki uprawy i pielęgnacji? Cudem jest, że w takich warunkach przeżyło 2 lata... Szkoda, że od razu nie poczytałaś o właściwej pielęgnacji.

Przede wszystkim stanowisko, w takiej odległości to możesz postawić sztuczne kwiatki, a nie żywe rośliny. Większość sukulentów potrzebuje słońca, słońca i jeszcze raz słońca.
Ten wilczomlecz powinien stać tuż przy oknie.

Druga istotna sprawa, to podłoże. Sukulenty nie mogą rosnąć w jakiejś tam zwykłej ziemi, a w specjalnie przygotowanej mieszance. Prawidłowa to mieszanka ziemi do sukulentów i żwirku w proporcji ok. 1:1.

Sukulenty podlewasz wtedy kiedy całkowicie przeschnie podłoże, a w okresie jesienno-zimowym ograniczasz je do minimum.

Przelanego sukulenta, a zwłaszcza takiego do którego wdała się infekcja dość ciężko uratować.

Wszystko co jest miękkie wywalasz. To co jest żółte już jest zainfekowane, więc prędzej czy później również najprawdopodobniej stanie się miękkie, więc to także bym odciął.
Zostawiasz tylko to co jest zielone i twarde.

Oczywiście musisz przesadzić i na koniec zrobić oprysk preparatem grzybobójczym. Po przesadzeniu odczekujesz tydzień z podlaniem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Nika01
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 30 sie 2020, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wilczomlecz trójżebrowy (Euphorbia trigona ) - wymagania,problemy, choroby

Post »

Witam, mam wilczomlecz od 3 lat. Odkupiony od 1 właściciela na olx, wys. Ok.160cm. Do tej pory rósł pięknie, był soczysto zielony. Jakieś 2 m-ce temu przesadziłam go do większej doniczki bo groził przewróceniem się na przechodnia, gdyż stara doniczka była mała a on odkąd go kupiłam rośnie trochę krzywo. Próbowałam go zmusić do wyprostowania obracając do światła ale z marnym skutkiem. Podczas przesadzania użyłam specjalnej ziemi do kaktusow i sukulentów. Jakiś tydzień temu zauważyłam, że łodygi są jasnozielone, wpadajace w żółte i pojawiły się na nich jasne plamki a łodygi są bardziej miekkie jakby gabczaste, nie tak twarde jak wcześniej. Czy to normalne, czy coś mu zrobiłam? Jeśli tak to o co może chodzić i jak go ratować? Bardzo proszę o radę.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Wilczomlecz trójżebrowy (Euphorbia trigona ) - wymagania,problemy, choroby

Post »

Nie jestem do końca pewny, ale na drugim zdjęciu widzę tarczniki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Nuami
100p
100p
Posty: 180
Od: 15 lut 2015, o 16:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie, małe trójmiasto Kaszubskie

Re: Wilczomlecz trójżebrowy (Euphorbia trigona ) - wymagania,problemy, choroby

Post »

Kto ukorzeniał wilczomlecza, i w jaki sposób ? : )

Mam jednego delikwenta do przerzedzenia i szukam sposobu na ukorzenienie tego co z niego obetnę.
Spotkałam się z dwoma sposobami, i nie wiem który lepszy :

1. Zostawić roślinę w suchym i chłodnym miejscu na okres 3 tygodni. Po stwardnieniu "rany" postawić roślinę pionowo w dużej glinianej donicy z duża ilością światła i w temperaturze min 25C. Na dnie donicy powinna być wysypana 2 cm warstwa grubego - suchego żwiru. W/w czynności powinno się wykonywać w okresie od wiosny do końca sierpnia. rośliny - sukulenty złe znoszą wszelkie zabiegi ciecia, szczepienia poza okresem wzmożonej wegetacji
Po odcięciu chorej podstawy euphorbia pozostawiona do ukorzenienia w opisany wyżej sposób potrzebuje około 2-3 miesięcy aby wypościć nowe korzenie. Nie podlewamy rośliny aż do momentu przesadzenia do nowej donicy z nowym podłożem.
**** Tutaj nie rozumiem, że sadzonki mają leżeć na suchym żwirze , w ogóle bez żadnej wilgotności ? To post z tego forum, ale nie wiem czy ktoś jeszcze ukorzeniał w ten sposób.

2. Drugi to standardowo posadzić do przepuszczalnej wilgotnej ziemi i co jakiś czas zraszać.
Ciągnie mnie do ludzi, lecz odpycha od tłumów.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Wilczomlecz trójżebrowy (Euphorbia trigona ) - wymagania,problemy, choroby

Post »

Ukorzeniałem już trochę sukulentów, wilczomlecz chyba też kiedyś się trafił.
Zasada w zasadzie jest podobna, odcinasz, czekasz dzień - dwa i wsadzasz niezbyt głęboko do suchego podłoża, można użyć docelowej mieszanki ziemi i żwirku w proporcji około 1:2. Od czasu do czasu roślinę i podłoże spryskujesz wodą. Roślinę możesz ustabilizować za pomocą dwóch - trzech patyczków.

Nie widzę w każdym razie sensu wkładania do dużej doniczki. Dlaczego dużej? Doniczka ma być mała.
Zabieg lepiej faktycznie robić od wiosny do końca lata, chyba że interwencyjnie w przypadku np. choroby grzybowej, no to wtedy wiadomo trzeba nawet w pozostałym okresie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Nuami
100p
100p
Posty: 180
Od: 15 lut 2015, o 16:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie, małe trójmiasto Kaszubskie

Re: Wilczomlecz trójżebrowy (Euphorbia trigona ) - wymagania,problemy, choroby

Post »

Właśnie nie wiem dlaczego do dużej donicy ale tak napisała na tym forum osoba od tego sposobu. Mam dwie sadzonki , które się złamały przypadkiem i nimi zajmę się już teraz a resztą w marcu. Dam znać co z tego wyjdzie ; )
Ciągnie mnie do ludzi, lecz odpycha od tłumów.
Tesla
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 30 mar 2021, o 09:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wilczomlecz trójżebrowy (Euphorbia trigona ) - wymagania,problemy, choroby

Post »

Już trochę minęło ale warto popatrzeć na youtube jak to w cieplejszych krajach robią. U mnie to było właśnie w taki sposób jak Pan z Włoch pokazywał, czyli odciął, zanurzył do ciepłej wody na dosłownie chwile, posypał węglem i do ziemi bez żadnego suszenia i innego bawienia. Wierze że dobrze pokazał na filmiku ponieważ miał ich mnóstwo a i mój się przyjął bardzo ładnie, a ta część ucięta już odbija małe odrosty więc wszystko jest bardzo OK.
Dodam że ziemia jest normalna z piachem 1:1, podlewanie całą zimę średnio co dwa tygodnie nie zbyt obficie. W tym roku wystawiam na zewnątrz żeby nabrały grubości i koloru
czarny_jezdziec
100p
100p
Posty: 123
Od: 21 maja 2010, o 23:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wilczomlecz trójżebrowy (Euphorbia trigona ) - wymagania,problemy, choroby

Post »

Ogólnie porady wyżej (przesuszanie, środek grzybobójczy, mocno przepuszczalne podłoże i skąpe podlewanie) dotyczą ogólnie ukorzeniania. Zastosowanie tych zabiegów zwiększa szanse sukcesu. Nie zastosowanie ich też nie oznacza automatycznej porażki, a jedynie mniejsze szanse.
Warto też zwrócić uwagę na to jakie rośliny ukorzeniania - jedne (np. Euphorbia trigona, Chamaecereus silvestrii, Echinopsis multiplex...) ukorzeniają się bardzo łatwo inne trudniej, lub bardzo trudno. Duże znaczenie ma też jakość ukorzenianych elementów (odrosty, obcięte wierzchołki, napicie wodą, wielkość...). Kolejnym elementem są warunki (światło, wilgotność powietrza, temperatura).
To, że komuś udało się coś raz nie znaczy, że uda się to innej osobie bo cały zestaw parametrów jest nie do powtórzenia, a każda zmiana może skutkować tym, że rezultat będzie odmienny.
Dlatego zalecane jest stosowanie powyższych porad - zwiększamy tym samym szansę na sukces.

E. trigona ogólnie polecam sadzić do większych doniczek - przyjmuje się jak chwast i rośnie jak szalona.
Pozdrawiam
Sławek
Tesla
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 30 mar 2021, o 09:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wilczomlecz trójżebrowy (Euphorbia trigona ) - wymagania,problemy, choroby

Post »

czarny_jezdziec pisze: E. trigona ogólnie polecam sadzić do większych doniczek - przyjmuje się jak chwast i rośnie jak szalona.
Wszystko co napisałeś jest słuszne, i inaczej należy postępować z ratowaną rośliną, a inaczej z rozsiewaną z którą można sobie pozwolić więcej. Ale najważniejsze w mojej ocenie jest to co napisałeś a zacytowałam. Dlatego jeśli ktoś ma odnogi, odrosty itp. to warto porobić eksperymenty i ukorzenić taką roślinę. Również skracając uzyskać można fajne efekty i rozmnożyć roślinę.
W zeszłym tygodniu właśnie w BricoMarche były te wilczomlecze. Ucięte przy samej ziemi, piękne grube i rozkrzewione, idealne na ozdobę. Dodam że taki efekt można uzyskać samemu, tylko się nie bać
Lukiuk
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 20 cze 2021, o 08:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wilczomlecz trójżebrowy (Euphorbia trigona ) - wymagania,problemy, choroby

Post »

Witajcie wszyscy,
od jakiegoś czasu śledzę forum, postanowiłem napisać pierwszy raz gdyż mam wątpliwości, czy mojego wilczomlecza nie zaatakowały szkodniki!

Nie jest to tarcznik lub coś w tym stylu? Delikatnie oderwałam jeden i pojawił się biały sok rośliny..

Roślinę, wystawiłem na południowy balkon, na wieczór chowałem do mieszkania.

Proszę o poradę,
pozdrawiam Łukasz


Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”