Wilczomlecz trójżebrowy (Euphorbia trigona ) - wymagania,problemy, choroby

ODPOWIEDZ
czarny_jezdziec
100p
100p
Posty: 123
Od: 21 maja 2010, o 23:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wilczomlecz trójżebrowy (Euphorbia trigona ) - wymagania,problemy, choroby

Post »

Ogólnie porady wyżej (przesuszanie, środek grzybobójczy, mocno przepuszczalne podłoże i skąpe podlewanie) dotyczą ogólnie ukorzeniania. Zastosowanie tych zabiegów zwiększa szanse sukcesu. Nie zastosowanie ich też nie oznacza automatycznej porażki, a jedynie mniejsze szanse.
Warto też zwrócić uwagę na to jakie rośliny ukorzeniania - jedne (np. Euphorbia trigona, Chamaecereus silvestrii, Echinopsis multiplex...) ukorzeniają się bardzo łatwo inne trudniej, lub bardzo trudno. Duże znaczenie ma też jakość ukorzenianych elementów (odrosty, obcięte wierzchołki, napicie wodą, wielkość...). Kolejnym elementem są warunki (światło, wilgotność powietrza, temperatura).
To, że komuś udało się coś raz nie znaczy, że uda się to innej osobie bo cały zestaw parametrów jest nie do powtórzenia, a każda zmiana może skutkować tym, że rezultat będzie odmienny.
Dlatego zalecane jest stosowanie powyższych porad - zwiększamy tym samym szansę na sukces.

E. trigona ogólnie polecam sadzić do większych doniczek - przyjmuje się jak chwast i rośnie jak szalona.
Pozdrawiam
Sławek
Tesla
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 30 mar 2021, o 09:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wilczomlecz trójżebrowy (Euphorbia trigona ) - wymagania,problemy, choroby

Post »

czarny_jezdziec pisze: E. trigona ogólnie polecam sadzić do większych doniczek - przyjmuje się jak chwast i rośnie jak szalona.
Wszystko co napisałeś jest słuszne, i inaczej należy postępować z ratowaną rośliną, a inaczej z rozsiewaną z którą można sobie pozwolić więcej. Ale najważniejsze w mojej ocenie jest to co napisałeś a zacytowałam. Dlatego jeśli ktoś ma odnogi, odrosty itp. to warto porobić eksperymenty i ukorzenić taką roślinę. Również skracając uzyskać można fajne efekty i rozmnożyć roślinę.
W zeszłym tygodniu właśnie w BricoMarche były te wilczomlecze. Ucięte przy samej ziemi, piękne grube i rozkrzewione, idealne na ozdobę. Dodam że taki efekt można uzyskać samemu, tylko się nie bać
Lukiuk
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 20 cze 2021, o 08:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wilczomlecz trójżebrowy (Euphorbia trigona ) - wymagania,problemy, choroby

Post »

Witajcie wszyscy,
od jakiegoś czasu śledzę forum, postanowiłem napisać pierwszy raz gdyż mam wątpliwości, czy mojego wilczomlecza nie zaatakowały szkodniki!

Nie jest to tarcznik lub coś w tym stylu? Delikatnie oderwałam jeden i pojawił się biały sok rośliny..

Roślinę, wystawiłem na południowy balkon, na wieczór chowałem do mieszkania.

Proszę o poradę,
pozdrawiam Łukasz


Obrazek
Awatar użytkownika
ori17
50p
50p
Posty: 92
Od: 23 mar 2019, o 10:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wilczomlecz trójżebrowy (Euphorbia trigona ) - wymagania,problemy, choroby

Post »

Przytargałam takiego delikwenta ze śmietnika :tan Przyciąć go jakoś, by poszedł prosto do góry?

Obrazek
radocha
200p
200p
Posty: 300
Od: 16 lut 2008, o 03:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Wilczomlecz - jak go przyciąć ?

Post »

Witam,
chciałbym zapytać, jak przyciąć tego Wilczomlecza i w jaki sposób ukorzenić, tzn. czy w wodzie, w ziemi albo może w samym piasku, taką sadzonkę? Czy w ogóle tak duża sadzonka ma szanse się przyjąć? Myślałem, żeby uciąć go w miejscu tego czerwonego prostokąta? Dobrze to by było, czy w innym miejscu będzie lepiej?

Obrazek

Bardzo proszę o wskazówkę.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Wilczomlecz trójżebrowy (Euphorbia trigona ) - wymagania,problemy, choroby

Post »

Przede wszystkim nie teraz. O tej porze roku nie powinno się robić sadzonek, również jeśli chodzi o sukulenty. O czym zresztą napisałem w drugim wątku.
Pomijam już fakt, że patrząc na tą roślinę byłoby mi szkoda ciąć, ładny egzemplarz z krótką jeszcze łodygą.
Ale jeśli się zdecydujesz to poczekaj jeszcze przynajmniej z miesiąc, półtora i osobiście ciąłbym wyżej, mniejsza sadzonka to większa szansa że się szybciej ukorzeni bez większych strat w liściach.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
radocha
200p
200p
Posty: 300
Od: 16 lut 2008, o 03:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wilczomlecz trójżebrowy (Euphorbia trigona ) - wymagania,problemy, choroby

Post »

Też mi szkoda go uciąć... Pomyślałem jednak, że gdybym uciął gdzieś na wysokości 15 cm od ziemi tak, żeby były na nim te trzy boczne już duże pędy, to wtedy by zamiast tego gołego słupka powyżej aż do pióropusza, puścił nowe pędy w miejscu cięcia.

Czy to dobry pomysł? Opłaca się zaryzykować, czy jednak zostawić jak jest?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Wilczomlecz trójżebrowy (Euphorbia trigona ) - wymagania,problemy, choroby

Post »

Osobiście bym zostawił, jest jeszcze stosunkowo niski. Poza tym nie ma gwarancji, że po cięciu na tym odcinku powyżej rozwidlenia wypuści nowe przyrosty. Może być tak, że energia wtedy pójdzie tylko w te dolne odnogi. Daj mu urosnąć jeszcze mniej więcej raz tyle i wtedy utnij wierzchołek.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
radocha
200p
200p
Posty: 300
Od: 16 lut 2008, o 03:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wilczomlecz trójżebrowy (Euphorbia trigona ) - wymagania,problemy, choroby

Post »

Ok, w takim razie posłucham fachowca. Dzięki wielkie :-)
radocha
200p
200p
Posty: 300
Od: 16 lut 2008, o 03:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wilczomlecz trójżebrowy (Euphorbia trigona ) - wymagania,problemy, choroby

Post »

Cześć,
mam takie pytanie odnośnie mojego wilczomlecza: Czy obrócony o 180 stopni, czyli przodem do mieszkania, zacznie rosnąć w kierunku światła, czy wtedy może zacząć schnąć z powodu mniejszego dostępu światła do wierzchniej strony liści?
Odwróciłem go dwa dni temu, ale się trochę obawiam, żeby nie żółkły mu liście z tego powodu, a chodzi mi o to, aby wykrzywiony do światła pieniek zaczął rosnąć znowu w kierunku światła, czyli w drugą stronę.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Wilczomlecz trójżebrowy (Euphorbia trigona ) - wymagania,problemy, choroby

Post »

Nie powinien żółknąć, po prostu liście i łodyga na nowo odwrócą się w stronę światła. Jednak lepiej nie robić roślinie szoku i obrócić co jakiś czas o kilkanaście - kilkadziesiąt stopni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
radocha
200p
200p
Posty: 300
Od: 16 lut 2008, o 03:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wilczomlecz trójżebrowy (Euphorbia trigona ) - wymagania,problemy, choroby

Post »

O kurcze, a ja już od razu o 180 stopni 2 dni temu odwróciłem. Zmienić to i dać na razie o 90 st czy zostawić już jak jest?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Wilczomlecz trójżebrowy (Euphorbia trigona ) - wymagania,problemy, choroby

Post »

Zmień i stopniowo obracaj jak napisałem wcześniej.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”