Echeveria

ODPOWIEDZ
kringloopek
50p
50p
Posty: 66
Od: 10 sty 2018, o 12:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Echeveria

Post »

Witam,

Dostałan w styczniu takiego jegomościa, chyba echeveria pulidonis. Był posadzony w szkle z innymi sukuelntami, przesadziłam go, wyglądał na trochę przelanego. Od tego czasu co jakiś czas schną mu dolne liście, próbowałam podlewać rzadziej, potem częściej i ciągle to samo. Ktoś zna instrukcje do niego? Mam inne echeverie, mogę ich nie podlewać 2 tyg a po podlaniu liście od razu się nawadniają a przy tej schną i robią się żółte. Jakieś sugestie?


Obrazek



Obrazek



Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Echeveria

Post »

Eszeweria z czasem gubi pojedyncze dolne liście, w ten sposób tworzy się pieniek. Ważne żeby system korzeniowy był zdrowy. Jednak patrząc na Twoją eszewerię nie widzę nic niepokojącego, wygląda całkiem w porządku.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
kringloopek
50p
50p
Posty: 66
Od: 10 sty 2018, o 12:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Echeveria

Post »

U mojej dzieje się tak około raz na dwa tygodnie jeden listek od dołu rob? się wiotki, żółty aż zaschnie. Zastanawiałam się czy nie podlewać jej trochę częściej, gdzieś czytałam, że echeverie lubią mieć trochę mokro. Mam jeszcze dwie inne i nie mam z nimi problemów. Jak podleję trochę później to liście i tak wracają do zdrowego wyglądu a przy tej robią się żółte, zasychają i koniec.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Echeveria

Post »

Sukulenty w okresie wegetacji podlewamy obficie, zwłaszcza przy bardzo przepuszczalnym podłożu i gdy jest ciepło. Dotyczy to zdecydowanej większości sukulentów, nie tylko Eszewerii. Polecam namaczać nawet w misce z wodą.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Verteego
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 2 sie 2020, o 14:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Echeveria

Post »

Witajcie,
Przeglądam Wasze wpisy i zwracam się z pytaniem, czy ktoś pomoże mi zidentyfikować moje echeverie?

Obrazek

-- 2 sie 2020, o 14:17 --

Obrazek

-- 2 sie 2020, o 14:18 --

Obrazek

-- 2 sie 2020, o 14:18 --

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Echeveria

Post »

Przede wszystkim na początek nie mogę nie zwrócić uwagi na karygodny błąd uprawowy. One są wszystkie bezwzględnie do przesadzenia. Roślin, a zwłaszcza sukulentów nie uprawia się w szklanych pojemnikach. Musi być normalna doniczka z odpływem oraz prawidłowe podłoże czyli mieszanki ziemi do sukulentów i żwirku w proporcji około 1:2.

Wracając do identyfikacji:
3. E. laui.
7. Być może subsessilis.
8. Perle von Nurnberg.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
alfabetyczna
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 26 wrz 2020, o 16:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Echeveria

Post »

Echeveria runyoni

Bardzo proszę o pomoc. Z mojej echeverii zrobiło się drzewko. Powstał pieniek, liście dolne usychają pomimo rzadkiego podlewania.
W dodatku zaczęła kwitnąć.

Pewna osoba z kaktusowego forum na fb, powiedziała mi że mam uciąć ten kwiat "bo zabiera roślinie siłę" i wtedy ona puści od dołuliście albo nie wiem coś wypuści. ;:223

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Echeveria

Post »

No cóż, myślę że gdybyś poczytała jakiś poradnik poświęcony uprawie sukulentów, albo od razu weszła na to forum to byś wiedziała, że:
1. Sukulenty wymagają odpowiedniego podłoża, to w którym rośnie jest skrajnie nieodpowiednie.
2. Nie wsadzamy doniczki do osłonki, tylko stawiamy na podstawce.
3. W sezonie akurat sukulenty podlewamy obficie i tylko zachowujemy zasadę całkowitego przesuszenia podłoża przed kolejnym podlaniem.
4. Większość gatunków eszewerii tworzy pieniek, który tworzy się przez gubienie stopniowe dolnych liści. Jest to więc normalny pokrój.
5. Nigdy nie odcinam kwiatów i moje eszewerie rosną bardzo dobrze, więc bzdurą jest to tam ktoś tam gdzieś napisał, że obciążają bardzo roślinę.
Drugą bzdurą jest, że po odcięciu pędu kwiatowego, dołu pnia wypuści liście. Co najwyżej może wypuścić odrosty ale tutaj bywa różnie może od dołu pnia, albo wyżej.

Czyli przesadzić do mieszanki ziemi i żwirku w proporcji około 1:2, odczekać tydzień, podlać, ograniczać stopniowo podlewanie w okresie jesienno-zimowym do raz naokoło miesiąc, zapewnić chłodne jasne stanowisko. Postawić doniczkę na podstawce.
Pęd kwiatowy odcinasz, jak kwiaty przekwitną.


Polecam też lekturę tego wątku.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
alfabetyczna
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 26 wrz 2020, o 16:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Echeveria

Post »

Dziękuję za odpowiedź, dostałam ja już w takiej doniczce razem z oslonka. Oczywiście poczytam lekturę.

Jeszcze raz dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Echeveria

Post »

Rośliny zawsze przesadzamy niezwłocznie po zakupie, gdyż podłoże produkcyjne nie nadaje się do długotrwałej uprawy.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Arash37
200p
200p
Posty: 371
Od: 26 lut 2017, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sułkowice (koło Krakowa)

Re: Echeveria

Post »

Podlewacie jakkolwiek Echeverie podczas spoczynku? Moje są miesiąc na zimowisku w 5-10 stopniach i zaczynają gubić pojedyncze liście.
Pozdrawiam, Filip
Rośliny Filipa
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Echeveria

Post »

W żadnym wypadku żadnego podlewania, chyba że chcesz żeby pogniły. To są sukulenty, więc mogą się nawet pomarszczyć i nic nie powinno się stać. Moich nie podlewam od jesieni do wiosny i żyją.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Arash37
200p
200p
Posty: 371
Od: 26 lut 2017, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sułkowice (koło Krakowa)

Re: Echeveria

Post »

A Twoje w ogóle nie gubią liści?
Pozdrawiam, Filip
Rośliny Filipa
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”