Echeveria

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Echeveria

Post »

Ja na twoim miejscu zostawił echeverie tam gdzie jest i delikatnie podlewał. Gdy wyrosłyby korzonki, zaniósłbym echeverie do chłodniejsze pomieszczenia i podlewał, ale dopiero wtedy, jak liście zaczną się marszczyć. Kiedyś miałem taki sam przypadek co ty i echeverie mi ładnie przezimowała do wiosny.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Echeveria

Post »

Odradzał bym dawać do chłodu roślinę, która dotychczas była trzymana w cieple (u producenta i sprzedawcy). Może to spowodować szok termiczny.
Zimowanie w niskiej temperaturze można dać najlepiej wtedy, jeśli przynajmniej większość sezonu była trzymana na zewnątrz kiedy zdążyła się zaaklimatyzować do niższych wartości. Zawsze tak robię z nowo kupionymi sukulentami.
Osobiście dałbym do nowego podłoża i umieścił na nieco chłodniejszym parapecie i sporadycznie podlewał aż do wiosny.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Echeveria

Post »

Ok, dzięki, to daję jej miesiąc na regenerację i będę obserwować.
Awatar użytkownika
gerranium
200p
200p
Posty: 260
Od: 27 mar 2019, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Echeveria

Post »

U mnie eszeweria po wykruszeniu torfu produkcyjnego regenerowała się trzy miesiące.
Pozdrawiam
G.
Awatar użytkownika
gerranium
200p
200p
Posty: 260
Od: 27 mar 2019, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Echeveria

Post »

Po wsadzeniu do mineralnego podłoża liście mojej eszewerii zrobiły się bardzo cienkie. Dopiero po trzech miesiącach jej liście zaczęły wyglądać normalnie.
Pozdrawiam
G.
Awatar użytkownika
kinia34
200p
200p
Posty: 341
Od: 17 wrz 2016, o 15:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk,Pruszcz ,okolice

Re: Echeveria

Post »

Dobry wieczór chciałabym pokazać swój sukulent. Echeveria troszkę ma brzydkich liści ale też są ładne zimuje mi teraz więc dużego przyrostu nie ma.Wyciągnęła się mocno. Ma temperaturę około 10 stopni. Dam jej szansę.
Obrazek
Kinia34
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Echeveria

Post »

A ja dzisiaj przesadzałam mój nowy zakup
Obrazek
Namęczyłam się strasznie, bo coś mnie podkusiło i wczoraj wymoczyłam je w chemii. Wydłubanie tego kokosowego mokrego podłoża to jakaś masakra..a potem posadzenie w nowe podłoże do tej samej doniczki bez zniszczenia ;:223
Ale już mam wprawę, mogłabym przy taśmie robić :)

A ta, po przesadzeniu, pięknie rośnie.
Obrazek
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Echeveria

Post »

Zaryzykowałam i ostatni zakup - trzy echeverie - następnego dnia po przesadzieniu wylądowały na zawnątrz. Po tygodniu jest ok. Mają dużo słońca, minimalna temperatura jaka dotąd incydentalnie się zdarzyła to ok 4C, generalnie 8-12C.
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Echeveria

Post »

Faktycznie to ryzyko, bo to przede wszystkim szok termiczny dla rośliny, bo do tego momentu, jak i u sprzedawcy jak i zapewne u producenta były trzymane w wyższej temperaturze. To minimalna akceptowalna temperatura nie powinna spadać na samym początku poniżej około plus 8 - 10 stopni. Zresztą o tej porze roku nie ma sensu wystawiać, bo może oczywiście zdarzyć się załamanie pogody i nagłe spadki temperatur ponizej zera. A wnoszenie do pomieszczenia bezpośrednio po zakupie na pewno nie jest korzystne dla samej rośliny.
Najlepszym okresem na wystawienie na zewnątrz to wiosna, a najlepiej wtedy kiedy temperatury w miarę się ustabilizują oraz muszą przejść okres aklimatyzacji.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Echeveria

Post »

U sprzedawcy chyba nie, bo nie stała godziny, a u producenta trudno powiedzieć, bo mają zawiązane pąki kwiatowe. Tak czy siak tydzień minął i widocznych uszkodzeń nie widać, więc chyba się udało. Mam je raptem trzy, to w razie czego wniosę do mieszkania na zimny parapet.
Czerwonej eszewerii 'Magic Red' takiej wyprowadzki bym nie zaserwowała, bo od razu znalazła się w ciepłym miejscu.
kringloopek
50p
50p
Posty: 66
Od: 10 sty 2018, o 12:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Echeveria

Post »

Dzień dobry wszystkim!
Potrzebuję pomocy w sprawie moich eszeweri. Na moich roślinkach jest pełno piasku. Chodzu o to że ich nie dotykam a czarny piasek jest nawet w samym środku tam gdzie wyrastają najmlodsze liście. Czy to mogą być jakieś szkodniki?
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Echeveria

Post »

Sprawdź pod szkłem powiększającym czy ten piasek się rusza, chociaż wg mnie to po prostu pył, albo resztki ziemi. Użyj pędzelka i się tego pozbądź.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Echeveria

Post »

Moje też tak wyglądają, nie da się dokłnie wyczyścić, bo resztki spadają niżej albo obok, a próbując usunąć mechanicznie można uszkodzić liście. Ja zostawiłam, próbowałam wydmuchać, ale w końcu dałam spokój, przyjdzie lato, 'pył' będzie mocno wysuszony, to łatwiej wyleci.
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”