Echeveria

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ori17
50p
50p
Posty: 92
Od: 23 mar 2019, o 10:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Echeveria

Post »

Z tych, co jeszcze żyją możesz oderwać po liściu i spróbować rozmnożyć :) przejrzyj wątek viewtopic.php?f=30&t=37002
Awatar użytkownika
Marcinnno
100p
100p
Posty: 109
Od: 27 lis 2016, o 13:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mysłowice

Re: Echeveria

Post »

W październiku bez sztucznych lamp raczej nie rozmnożysz już sukulentów
Za każdym zakrętem czai się przygoda ...
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1857
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Echeveria

Post »

Zaryzykować warto - ja w ubiegłym roku właśnie w październiku próbowałam ukorzenić z listków sukulent (haworcję) i się udało (pomimo iż nigdy wcześniej nie ukorzeniałam sukulentów) bez żadnego doświetlania - na parapecie północnym, dopiero wiosną jak już były małe roślinki przeniosłam na południowy, by się nie wyciągały). Ja bym na Twoim miejscu zaryzykowała, nie masz nic do stracenia.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Echeveria

Post »

Chodzi o 3 i 4 zdjęcie przedstawiające pojedyncze rośliny, tam nic nie ma tylko kikuty.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
gwiazdka99
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 14 gru 2019, o 23:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

usychające liście eszewerii

Post »

witam serdecznie. Od około 2 tygodni mam eszewerię, którą zamówiłam przez stronę internetową. Nie przesadzałam jej, gdyż na tamtej stronie zalecano tego nie robić. Podlałam ok 20-30ml wody. Po kilku dniach pojedyncze listki zaczęły robić się sflaczałe a następnie kurczą się i zasychają. Myślałam, że to zbyt mała ilość wody bo podłoże było suche więc podlałam ponownie. Niestety to nie pomogło i kolejne listki usychają. Nie wiem co robić, bardzo proszę o pomoc. Wysyłam zdjęcia przedstawiające proces usychania liści.
https://www.fotosik.pl/zdjecie/dddeebeb8becbc04
https://www.fotosik.pl/zdjecie/f3e835b21d874524
https://www.fotosik.pl/zdjecie/326b323f7e414dfa
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Echeveria

Post »

Rośliny, a zwłaszcza sukulenty przesadzamy niezwłocznie po zakupie.
Przesadź do nowego podłoża, mieszanki ziemi do sukulentów i żwirku w proporcji ok. 1:1.
Druga sprawa, co to za aptekarskie podlewanie? Jak taka ilość ma nawodnić cały system korzeniowy?
Po przesadzeniu odczekaj tydzień i wtedy podlej większą ilością wody. Następnie do wiosny nie częściej niż co około 3 tygodnie. Postaw na słonecznym parapecie. Eszewerie, jak i większość sukulentów wymaga słonecznego stanowiska. Dobrze jest w okresie jesienno-zimowym zimować w niskiej temperaturze, w okolicach 10 - 12 stopni.
Aha, doniczkę postaw na podstawce, w żadnym wypadku nie wstawiaj do osłonki.
PS. Następnym razem korzystaj uprzednio z wyszukiwarki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
mattt93m
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 29 gru 2019, o 18:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Echeveria

Post »

Moja eszeweria ma wątłe, oklapniete liście ale mocno trzymają się łodygi. To oznaka, że ma za mało czy za dużo wody?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Echeveria

Post »

Wrzuć zdjęcia i opisz dokładnie warunki uprawy, włącznie z podlewaniem i stanowiskiem oraz podłożem.
Z doświadczenia z tego wątku, mogę jednak postawić na nieprawidłowe podłoże oraz podlewanie i stanowisko, czego efektem jest przelanie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
mattt93m
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 29 gru 2019, o 18:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Echeveria

Post »

Stanowisko słoneczne (południowo zachodnie), podłoże do kaktusów i sukulentów. Podlewanie raczej umiarkowane, ostatnio trochę mocno przesuszona była.
Awatar użytkownika
ori17
50p
50p
Posty: 92
Od: 23 mar 2019, o 10:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Echeveria

Post »

Jak ją przesuszyłeś, to tak może reagować.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Echeveria

Post »

mattt93m pisze:Stanowisko słoneczne (południowo zachodnie), podłoże do kaktusów i sukulentów. Podlewanie raczej umiarkowane, ostatnio trochę mocno przesuszona była.
Ale sama ziemia do sukulentów? Takie gotowe podłoże powinno być dodatkowo wymieszane ze żwirkiem i to w proporcji ok 1:1.
W jakiej temperaturze trzymasz, pokojowej? Sukulenty zimujemy w chłodzie, gdyż przechodzą w okresie jesienno-zimowym okres spoczynku.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
mattt93m
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 29 gru 2019, o 18:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Echeveria

Post »

Mam dwie eszewerie podobne warunki z tym że jedna na wystawie zachodniej i jedna jest ok, a druga oklapła (była przesuszona)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Echeveria

Post »

Nie patrz na drugi egzemplarz, bo do każdej rośliny podchodzimy indywidualnie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”