Zapylanie kwiatów kaktusów

nostadamus
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 24 mar 2011, o 21:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Zapylanie kwiatów kaktusów

Post »

hej. Mam pytanie. Mam w domu gatunek mammillaria niestety nie wiem jaka odmiana ale o tak wygląda (przy okazji to moje zdjęcie):
Obrazek
i mam pytanie. Czy da się ją zapylić z jednego na drugiego kwiatka, czy trzeba mieć inny egzemplarz? co prawda cały czas kwitną mi papryczki chili więc pytanie czy uda się zapylić je tym pyłkiem z papryczek?
zapełniam parapet doniczkami z różnymi roślinami, np. kaktusami, papryczkami chili, cytrynami z nasion, itp. najwięcej mam papryczek wszystkie uzyskane samemu. mam ich 6 z tego 4 dosyć małe i 2 duże z których jedna nie wytwarza pyłku albo ja jestem ślepy...
Awatar użytkownika
darekcn42
1000p
1000p
Posty: 2606
Od: 9 lut 2009, o 18:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wilkołaz

Re: zapylanie kaktusów

Post »

He he, papryczkami to się nie da :). Musisz mieć drugą mamilarke :).
Pozdrawiam, Darek.
nostadamus
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 24 mar 2011, o 21:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: zapylanie kaktusów

Post »

ehh. czyli nic z tego? szkoda. A może, bo zauważyłem że kamień będzie mi niedługo kwitł dałoby się nim zapylić czy też nie? bo zależy mi na nasionach...
zapełniam parapet doniczkami z różnymi roślinami, np. kaktusami, papryczkami chili, cytrynami z nasion, itp. najwięcej mam papryczek wszystkie uzyskane samemu. mam ich 6 z tego 4 dosyć małe i 2 duże z których jedna nie wytwarza pyłku albo ja jestem ślepy...
Awatar użytkownika
Delete
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2082
Od: 16 maja 2009, o 09:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: zapylanie kaktusów

Post »

To tak jakby zapylać ogórka pyłkiem z pomidora. Nie ujdzie.
Pozdrawiam, Bartek.
Kaktusy... / Doniczkowce
Bo-enka
500p
500p
Posty: 813
Od: 12 lip 2010, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: zapylanie kaktusów

Post »

Nie pytaj tylko spróbuj :!:
Może i nie wypada " papryczką " czy " pomidorkiem ", ale możesz eksperymentować.
Kto wie, może odkryjesz super hybrydę :heja :heja
BOŻENA
Awatar użytkownika
moritius
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2578
Od: 30 sie 2010, o 12:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie (Żyraków/Rzeszów)

Re: zapylanie kaktusów

Post »

Chyba, że jest to gatunek samopylny (a niektóre mammillarki są). Spróbuj zapylać pyłkiem z jednego kwiatu na drugi, może się udać ;) - choć to też nie jest regułą. Ja np wszystkie kwiaty rebucji zapyliłem, a z tylko jednego mam owoc.
Jeśli masz 2 różne mammillarki (tzn 2 niespokrewniane ze sobą gatunki) to może wyjść coś ciekawego. Tylko wtedy radzę dobrze oznaczyć, że to krzyżówka.
Moje wątki (linki) | Hybrydy Chamaecereus na celowniku: 'Annie', 'Cintia', 'Glashouse Walz', 'Nelissa', 'Perla di Verona', 'Quenny', 'Wotan' :wink:
Pozdrawiam - Aleksander
Carpe diem. :wink: | Metody niekonwencjonalne - pozyskiwanie nasion, klonów, ciekawych roślin
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: zapylanie kaktusów

Post »

Pyłek od niespokrewnionej roślinki może przełamać barierę samopylności. Więc trzeba nanieść na znamię słupka pyłek od litopsa czy papryczki odczekać trochę czasu i następnie przenieść pyłek z tego samego kwiatu kaktusa. Jest kilka % szansy, że kwiat zawiąże owoc.
Do łamania bariery samopylności u kaktusów najlepiej nadają się Astrophytum asterias, Hamatocactus setispinus i Gymnocalycium spegazzinii.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
nostadamus
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 24 mar 2011, o 21:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: zapylanie kaktusów

Post »

dzięki za odpowiedź. BTW kwiaty utrzymują się już drugi dzień, czy to może znaczyć że się udało? no bo chyba kwiaty przekwitają zazwyczaj po dobie. nie wiem zaraz spróbuje drugi raz przenieść pyłek. może się uda... a przy okazji, czy ktoś wie jaki to rodzaj?
zapełniam parapet doniczkami z różnymi roślinami, np. kaktusami, papryczkami chili, cytrynami z nasion, itp. najwięcej mam papryczek wszystkie uzyskane samemu. mam ich 6 z tego 4 dosyć małe i 2 duże z których jedna nie wytwarza pyłku albo ja jestem ślepy...
Awatar użytkownika
darekcn42
1000p
1000p
Posty: 2606
Od: 9 lut 2009, o 18:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wilkołaz

Re: zapylanie kaktusów

Post »

Nie jestem pewien ale kojarzy mi się z młodą Mammillaria spinosissima. Pewności nie mam.
Pozdrawiam, Darek.
Awatar użytkownika
moritius
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2578
Od: 30 sie 2010, o 12:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie (Żyraków/Rzeszów)

Re: zapylanie kaktusów

Post »

Cóż, kwiaty na mammillariach utrzymują się dłużej ;). Np u rebucji po zapyleniu kwiaty więdły tego samego dnia (albo raczej w nocy). Niezależnie od tego czy udało się czy nie. Jak u mammillarek jest - nie wiem.
Moje wątki (linki) | Hybrydy Chamaecereus na celowniku: 'Annie', 'Cintia', 'Glashouse Walz', 'Nelissa', 'Perla di Verona', 'Quenny', 'Wotan' :wink:
Pozdrawiam - Aleksander
Carpe diem. :wink: | Metody niekonwencjonalne - pozyskiwanie nasion, klonów, ciekawych roślin
Awatar użytkownika
darekcn42
1000p
1000p
Posty: 2606
Od: 9 lut 2009, o 18:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wilkołaz

Re: zapylanie kaktusów

Post »

Mamilarie przeważnie dłużej kwitną niż jeden dzień.
Pozdrawiam, Darek.
nostadamus
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 24 mar 2011, o 21:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: zapylanie kaktusów

Post »

dzięki za odpowiedzi. z tymi kwiatami jutro sie zobaczy :)
zapełniam parapet doniczkami z różnymi roślinami, np. kaktusami, papryczkami chili, cytrynami z nasion, itp. najwięcej mam papryczek wszystkie uzyskane samemu. mam ich 6 z tego 4 dosyć małe i 2 duże z których jedna nie wytwarza pyłku albo ja jestem ślepy...
carabus1
200p
200p
Posty: 331
Od: 19 wrz 2016, o 18:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: zapylanie kaktusów

Post »

blabla pisze:Pyłek od niespokrewnionej roślinki może przełamać barierę samopylności. Więc trzeba nanieść na znamię słupka pyłek od litopsa czy papryczki odczekać trochę czasu i następnie przenieść pyłek z tego samego kwiatu kaktusa. Jest kilka % szansy, że kwiat zawiąże owoc.
Do łamania bariery samopylności u kaktusów najlepiej nadają się Astrophytum asterias, Hamatocactus setispinus i Gymnocalycium spegazzinii.
Odkopię stary temat :D Ostatnio pod jednym z moich filmów napisał komentarz widz, który twierdzi że mogę zapylać hybrydy ich własnym pyłkiem. Wydawało mi się to dziwne, ale... widać się myliłem :D Znalazłem też informację o tym w internecie, czyli coś jest na rzeczy. Zapylał może ktoś w ten sposób hybrydy?

Ten widz napisał mi jeszcze jedną rzecz, w którą ciężko mi uwierzyć. Mianowicie napisał, że jeśli daną hybrydę uda mi się zapylić jej własnym pyłkiem to rośliny potomne będą mieć identyczne kwiaty, jak rodzina rodzicielska. Ale to jest sprzeczne z prawami Mendla. Być może część roślin będzie identyczna, ale nie wszystkie. Może ktoś z Was wie jakie kwiaty będą mieć rośliny potomne w takiej sytuacji?
Pozdrawiam, Piotr
Moje kaktusy
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”