Opuncja (Opuntia ) - wymagania,pielęgnacja ,zimowanie

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
wrocek
50p
50p
Posty: 68
Od: 12 wrz 2021, o 09:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Opuncja (Opuntia ) - wymagania,pielęgnacja ,zimowanie

Post »

Chciałbym sobie kupić opuncję, jakiś mniejszy gatunek z powodu braku miejsca na parapecie. Czy jest coś lepszego dla mnie niż Opuntia microdasys? Może istnieje jakaś jadalna miniatura? :wink:
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1129
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Opuncja (Opuntia ) - wymagania,pielęgnacja ,zimowanie

Post »

Tak zupełnie przypadkowo zajrzałam tu ponownie i znalazłam swój post z końca 2017 roku. Mam nadal tą opuncję, którą wtedy ukorzeniałam. Termin był niefortunny - przełom listopada i grudnia, ale udało się. Teraz wygląda dziwacznie i nie wiem dlaczego ma taki pokraczny pokrój. W sezonie stoi na południowym parapecie. To ganek, w którym latem jest piekarnik. Często otwieram drzwi, żeby wpuścić trochę powietrza. Zimą bytuje na nieogrzewanym strychu, parapet południowy, bez podlewania. Marszczy się wtedy i czasami gubi jakieś człony. W tym roku przesadziłam ją pierwszy raz od ponad 4 lat. Zadziwiła mnie bardzo rozbudowana bryła korzeniowa, dostała trochę większą doniczkę. Podlewam bardzo rzadko, czasami dam nawóz do kaktusów w dawce mniejszej niż zaleca producent. Nie jestem fanką kaktusów i sukulentów, ale mam ich kilka.
Obrazek

Obrazek

To mój nowy nabytek , malutki jak widać. Na zdjęciu w towarzystwie innego sukulentu, bo w tym samym czasie przesadzałam je po zakupie.

Obrazek
Awatar użytkownika
Fiorilla
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 21 sie 2020, o 20:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Opuncja (Opuntia ) - wymagania,pielęgnacja ,zimowanie

Post »

Cześć,

Taka sytuacja:
Obrazek Obrazek

Dwa lata temu przechodziliśmy wełnowca, ale wyprowadzony. Nowe pędy są OK. Trochę etiolacji, bo mi go facet w cieniu trzymał, ale już stoi na słoneczku.
Te plamy to wg Was zwykłe starzenie się, czy coś ją podgryza?

pozdr
Fiorilla | Give me more light for my succulents |
Awatar użytkownika
wrocek
50p
50p
Posty: 68
Od: 12 wrz 2021, o 09:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Opuncja (Opuntia ) - wymagania,pielęgnacja ,zimowanie

Post »

Mam dwa małe człony jednej z miniaturowych opuncji, które ukorzeniłem w sierpniu. Każdy jakieś 5 cm wysokości. Takie maleństwa też należy zimować? Z jednej strony chcę uniknąć etiolacji, a z drugiej obawiam się wyschnięcia w przypadku zaprzestania podlewania przez kilka miesięcy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”