Opuncja figowa (Opuntia ficus-indica)

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Opuncja figowa

Post »

krabczerwony pisze:Czesc! Dostalam dzis takiego kaktusa. Opuncja Figowa.
Wg mnie to nie jest Opuntia ficus-indica. Człony są zbyt małe. Owoce także są mniejsze, mają inny kształt i barwę. Generalnie to ja bym nie liczył na jakiś dżem z tak małej ilości owoców. To jest pojedynczy ukorzeniony człon zerwany z owocami z rośliny matecznej. W przyszłości ten pojedynczy człon szybko nie zakwitnie ponieważ musi jeszcze duużo urosnąć. Pewnie wymagana jest uprawa w szklarni i odczekanie kilku lat aż roślina osiągnie wystarczające rozmiary, by zakwitnąć i dać owoce.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
ciapeczko
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 5 cze 2021, o 07:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Opuncja figowa (Opuntia ficus-indica)

Post »

Cześć,

Przywiozłem fragment opuncji z Chorwacji i rośnie sobie na parapecie od północnego zachodu. Nie miała łatwych początków, bo przejechała samochodem i potraciła kolce. Kajam się.
Przez rok nic się nie działo, kolce odrastały, a obecnie puszcza nowy pęd.

Niestety:
1. Pojawiają się coraz liczniej białe plamy, nie zdołałem zidentyfikować czytając fora i internet.
2. Z miejsc wyrastania kolców "wyciekają" białe kropelki i tak sobie zastygają. Widać to na zdjęciach.

Obrazek

Obrazek


Ktoś doradzi? Złe podłoże? Za wilgotno?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Opuncja figowa (Opuntia ficus-indica)

Post »

Przede wszystkim stanowisko, południowa wystawa ew. południowo wschodnia albo południowo zachodnia to podstawa. Północno - zachodnia daje zbyt słabe słońce, dla roślin wybitnie słońcolubnych.
Druga sprawa, piszesz czy nie została przelana czy ma nieprawidłowe podłoże, to ciężko wywnioskować gdy nie opiszesz dokładniej warunków uprawy i pielęgnacji.
Podłoże, najlepiej mieszanka ziemi i żwirku w proporcji około 1:5. Do tego odpowiedniej wielkości dopasowana doniczka z odpływem i drenażem.
Podlewanie w sezonie dopiero jak przeschnie całkowicie podłoże, w okresie jesienno-zimowym nie podlewamy w ogóle i powinna mieć zimowanie w niskiej temperaturze.

Oprócz tego trzeba zacząć od sprawdzenia stanu korzeni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ciapeczko
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 5 cze 2021, o 07:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Opuncja figowa (Opuntia ficus-indica)

Post »

Północny zachód to jedyna opcja jaką posiadam w obecnym mieszkaniu. Myślę, że względnie daje radę, skoro wyszedł nowy pęd.
Podłoże i podlewanie jest (według mojej najlepszej wiedzy) odpowiednie, nie przelewam go, ale coś jednak ewidentnie robię źle, skoro jest problem. Nie wiem czy to grzyb, czy pasożyt, ale pod lupą jubilerską nie widzę żadnych stworzonek. Mogę wrzucić więcej zdjęć, jeśli to pomoże.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Opuncja figowa (Opuntia ficus-indica)

Post »

To, że wypuszcza pęd nie musi świadczyć o tym, że jest tutaj ok. Kaktusy mogą rosnąć również w niekorzystnych warunkach świetlnych i braku zimowania w niskiej temperaturze, tylko będą się wyciągać i łatwiej chorować.

To co robisz źle, to przede wszystkim warunki uprawy.
Jeśli podlewałeś w okresie jesienno-zimowym to też źle.
Jeśli nie masz mniej więcej takiej mieszanki, którą podałem wyżej, to też źle.

Ale przede wszystkim jak najwięcej słońca.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ciapeczko
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 5 cze 2021, o 07:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Opuncja figowa (Opuntia ficus-indica)

Post »

Przyjemniaczek z ciebie.
Dopiero teraz zdałem sobie sprawę z prawdopodobnie bardzo istotnej (i bardzo oczywistej, przyznaję) sprawy. Po stronie, którą opuncja stoi do słońca, nie ma żadnych zmian. Problem jest po tej stronie od mieszkania. Ustawiłem tak, żeby obie dostawały światło, ale nie wiem czy to zatrzyma to korkowacenie czy jak to nazwać. Pomysły jak wesprzeć proces? Może czymś przetrzeć, czymś spryskać?
Tropez
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 23 lip 2020, o 13:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Opuncja figowa dziwna sprawa (?)

Post »

Witam, proszę o info czy to normalne u kaktusów,że rosną w ten sposób?
Obrazek
https://m.fotosik.pl/zdjecie/f28108570a4c02d7

https://m.fotosik.pl/zdjecie/122212c65821450f
Filip94
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 21 gru 2021, o 17:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Problem z opuncją figową

Post »

Latem zakupiłem opuncje figowa, ktora pieknie rosla, lecz zaczela wypuszczac odnogi po jednej stronie. Chcialem, zeby wygladala bardziej symetrycznie i niestety ja odwrocilem. Zablokowala sie i od 4 miesiecy nie rosnie. Na dodatek dzsiaj jedno z odnozy odpadlo. Jaka moze byc tego przyczyna czy moge ukorzenic to odnoze? Bardzo prosze o pomoc.
opuntia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 3 sty 2022, o 14:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Opuncja figowa (Opuntia ficus-indica)

Post »

ciapeczko pisze:Cześć,

Przywiozłem fragment opuncji z Chorwacji i rośnie sobie na parapecie od północnego zachodu. Nie miała łatwych początków, bo przejechała samochodem i potraciła kolce. Kajam się.
Przez rok nic się nie działo, kolce odrastały, a obecnie puszcza nowy pęd.

Niestety:
1. Pojawiają się coraz liczniej białe plamy, nie zdołałem zidentyfikować czytając fora i internet.
2. Z miejsc wyrastania kolców "wyciekają" białe kropelki i tak sobie zastygają. Widać to na zdjęciach.

Ktoś doradzi? Złe podłoże? Za wilgotno?
Cześć. Widzę że konkretnej rady nie dostałeś.
Miałem podobny problem. Opuncję zakupiłem w markecie która miała złe warunki. Wystąpił początek plamek skorkowacenia i wydzielina pojawiająca się na cierniach oraz samej roślinie. Ciernie koloru brudnego pomarańczowego, a powinny być w miarę jasne.
Proces reanimacji rozpocząłem latem. Opuncja została wystawiona na zewnątrz w okresie dość sporych opadów deszczów co wywarło bardzo pozytywny skutek. Duże nawodnienie i maksymalne dostarczenie światła spowodowały poprawę wyglądu cierni, brak wydzieliny, oraz zatrzymanie korkowacenia. No i "napuchnięcie" opuncji wodą..

W tej chwili opuncja zimuje bez wody w temperaturze około 15 stopni, ale nie wiem nawet czy jest może mniej. Stanowisko niestety przyciemnione bo innego nie posiadam. Ustawiona do okna bokiem, tak aby kazda ze stron miała choć odrobine swiatła. Na lato, a raczej na wiosnę ponawiam proces i wystawiam na zewnątrz do momentu całkowitej reanimacji rośliny.

jeśli będziesz miał możliwość wystawienia to tak zrób, jeśli nie to nic nie poradzisz. Ogólnie kaktusy w naturalnych warunkach rosną lepiej i szybciej więc do tej pory wszystkie które miałem na zewnątrz rosły lepiej nawet gdy były przelewane często deszczami, niż te w pomieszczeniu z dbałością o niezbyt częste, regularne podlewanie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”