Rhipsalis

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rhipsalis

Post »

U mnie jeden kwitnie, a inne są zapączkowane mniej, lub bardziej. Pytałam o temperaturę, bo moje mają chłodno, żeby nie powiedzieć zimno 6 - 10°C . One tak mają, że teraz kwitną, chociaż w lecie też się zdarzało. To miła pamiątka po mamie.
Awatar użytkownika
Liszka
100p
100p
Posty: 117
Od: 13 wrz 2016, o 12:12
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Rhipsalis

Post »

barbra13 pisze: Pytałam o temperaturę, bo moje mają chłodno, żeby nie powiedzieć zimno 6 - 10°C .
To cenna wskazówka. Myślałam, że takie 17 - 18 wystarczy, ale w razie czego mogę mu zapewnić i niższą temperaturę w zimie (na strychu mam okna a tam jest znacznie chłodniej zimą). Myślę jednak, że zostawię to już na przyszły sezon jesienno/zimowy, teraz i tak pewnie nie na wiele się to zda, prawda?
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rhipsalis

Post »

Taka niska temperatura u mnie to z konieczności, po prostu zostały tam gdzie rosły latem. U Ciebie jest ok., skoro kwitnie :) . Za zimno też nie może być, bo trudno wtedy dostosować podlewanie.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Rhipsalis

Post »

Jeśli chodzi o temperaturę to jednego typowego patyczaka trzymam w temperaturze około 15 stopni, drugiego z płaskimi liśćmi trzymam już w niższej i podobnej do tej, co podała Barbra.
Myślę, że dla patyczaka temperatura do 15 stopni będzie chyba odpowiednia. Od wielu lat trzymam w takich warunkach i jest ok.
Ps. Bardzo ładny egzemplarz. ;:333

A to mój patyczak:
Obrazek

Obrazek
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Liszka
100p
100p
Posty: 117
Od: 13 wrz 2016, o 12:12
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Rhipsalis

Post »

Ładna roślina Norbercie, choć powiem szczerze, przeraziła mnie jej długość. Mój sięga już prawie do parapetu kuchennego i co zrobię jak zacznie tam zalegać? Niezły numer..
Magdula141
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1138
Od: 7 mar 2007, o 13:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Rhipsalis

Post »

Liszko - rhipsalisy można ciąć jeżeli są za długie :D Obcięte fragmenty ładnie się ukorzeniają w pojemniku z wodą po przesuszeniu miejsc cięcia.Jeżeli puszcza małe korzonki wtedy daję do podłoża ziemia uniwersalna plus podloże storczykowe plus perlitu trochę.
Pozdrawiam Wanda
Moje wątki
Awatar użytkownika
Liszka
100p
100p
Posty: 117
Od: 13 wrz 2016, o 12:12
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Rhipsalis

Post »

Magdula141 pisze:Liszko - rhipsalisy można ciąć jeżeli są za długie :D
Świetna wiadomość :) Miałam zamiar kupić drugiego, żeby powiesić na drugim oknie w kuchni - symetrycznie. Widzę jednak, że mogę go sobie sama wyhodować, co oznacza, że w jakiś sposób będzie to nadal ten sam. No głupio ględzę wiem, ale bardzo się cieszę, naprawdę. Dziękuję!
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Rhipsalis

Post »

Jak napisała wyżej Magdula, można ukorzenić bezproblemowo w wodzie, ja też odcinałem i wsadzałem bezpośrednio do podłoża.
Cięcie nie tylko zmniejsza zbyt długie pędy, ale stymuluje do rozkrzewiania. :)
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Kika Green
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 8 kwie 2019, o 13:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

nawożenie i podłoże dla Pseudorhipsalis ramulosa 'Red Coral

Post »

Dobry Wieczór, mam na imię Kamila i to jest moja pierwsza wypowiedź a właściwie pytanie na tym forum więc jeżeli zadaję pytanie w niewłaściwym miejscu z góry przepraszam. Zachwyciła mnie ostatnio roślina Pseudorhipsalis ramulosa 'Red Coral?, którą kupiłam. Przeczytałam o niej aby nawozić ją nawozem o niskiej zawartości azotu ale tutaj moja wiedza się kończy. Jak uzyskać taki nawóz? A może zaufać gotowej mieszance? Czy mogę prosić o poradę w tej kwestii a także w jakie podłoże ją przesadzić? To sukulent, jednak lubi wilgoć. Z góry dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Rhipsalis

Post »

Nawóz do sukulentów dostępne w handlu.
Podłoże, to standardowa mieszanka ziemi do sukulentów i żwirku (najlepiej kwarcowego).
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Kika Green
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 8 kwie 2019, o 13:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Rhipsalis

Post »

Bardzo dziękuję za błyskawiczną radę :)
patrishia93
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 19 paź 2017, o 21:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rhipsalis

Post »

Część wszystkim, chciałabym podpytać Was czy wiecie może co się dzieje mojemu rhipsalisowi?

Początkowo obejmował stanowisko cieniste, gdzie łodyżki zaczęły się przesuszać od gruntu. To co było nie do odratowania wyciągnęłam i wyrzuciłam. Pędy, które w większej mierze były zielone obcięłam i wsadziłam z powrotem do podłoża ( internet powiedział, że tak się ukorzenią ). Teraz roślina wygląda tak jak na poniższych zdjęciach. Obecne stanowisko jasne, ale nie nasłonecznione. Głównie zraszam. Nie był zasilany nawozem.

https://images90.fotosik.pl/223/c5410f9d8be95984med.jpg

https://images89.fotosik.pl/223/d21aa543496250cbmed.jpg

https://images91.fotosik.pl/224/f02243fb7ac1d954med.jpg
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Rhipsalis

Post »

A może napiszesz o warunkach pielęgnacji? Podlewanie, podłoże?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”