Podłoże do kaktusów

ODPOWIEDZ
dodo77
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 14 wrz 2019, o 11:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rozmnażanie wegetatywne - ukorzenianie sadzonek

Post »

No niestety, ten jest o frakcji 4-8mm :/ Da radę?
1:3 aż? :o To ja chyba 3x2kg muszę kupić w takim razie.
Gdy będę przesadzał to mieszanka ma być całkowicie sucha jak wiór?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18599
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Rozmnażanie wegetatywne - ukorzenianie sadzonek

Post »

Może być i 4-8. Możesz też wymieszać z drobniejszą frakcją. Tak 1:3, a niektórzy używają mieszanek nawet 1:5. Bierze się to z warunków naturalnych, w których rosną kaktusy czy sukulenty. Są to ubogie gleby, gdzie więcej masz piachu i żwiru.
Mieszanka powinna być sucha.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
mordd
50p
50p
Posty: 76
Od: 8 maja 2016, o 05:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rozmnażanie wegetatywne - ukorzenianie sadzonek

Post »

Ten 4-8 to są jednak spore kamulce. Ujdzie, ale spróbuj chociaż 1 opakowanie takiego 2-4 mm kupić i domieszaj z tym 4-8. Nawet jak to będzie jakiś farbowany badziew albo droższy ceramiczny. Dobry też będzie łamany granit, są takie w zoologach. W mieszance uroda mało istotna, można przymknąć oko. No i ten składnik przy kaktusach potrzebny ci będzie zawsze więc warto poszukać dobrego źródła, albo jak jest gdzie zrobić zapasik.
dodo77
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 14 wrz 2019, o 11:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rozmnażanie wegetatywne - ukorzenianie sadzonek

Post »

Już kupiłem 3x2kg 4-8mm i go płuczę :/
Frakcje 2-4mm będą mieli (sklep) dopiero za 2 tyg. a nigdzie indziej nie znajdę żwirku.

Moje sukulenty suszą się już od 6 dni i nie chce ich za długo zostawiać.
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Rozmnażanie wegetatywne - ukorzenianie sadzonek

Post »

mordd pisze:Ten 4-8 to są jednak spore kamulce.
Eee, mam większe, jest ok.
mordd pisze:W mieszance uroda mało istotna, można przymknąć oko
Jak dla kogo, dla mnie istotna - ale to rzeczywiście rzecz drugorzędna.
mordd
50p
50p
Posty: 76
Od: 8 maja 2016, o 05:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rozmnażanie wegetatywne - ukorzenianie sadzonek

Post »

Nawet jeśli większe kamulce nie przeszkadzają to i sensu za wiele nie mają. Ich jedyną funkcją jest bezproduktywne zajmowanie miejsca w doniczce. I zamiast walić tam garść kamulców 8 mm można wetknąć jeden duży, albo dać mniejszą doniczkę - skutek i sens taki sam :) To ma być nie tylko odpowiednio przepuszczalne, ale mieć też stosowną podsiąkliwość bo inaczej woda po prostu przeleci.

Nie stosuję przeźroczystych doniczek instosuję posypkę, mogę tam mieć choćby i różowe kamyczki bo na nie nie patrzę :)
dodo77
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 14 wrz 2019, o 11:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rozmnażanie wegetatywne - ukorzenianie sadzonek

Post »

Dam ten żwirek który mam :/ Nie mam możliwości dostania drobniejszego. Proporcje dam 1:3, ziemia i żwirek aktualnie mi się suszą.
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Rozmnażanie wegetatywne - ukorzenianie sadzonek

Post »

mordd pisze:to i sensu za wiele nie mają. Ich jedyną funkcją jest bezproduktywne zajmowanie miejsca w doniczce
Powtórzę to moim roślinom, jak je znam, to się uśmieją. Ale kto wie, może nie, może zaczną marnieć (bo póki co świetnie sobie w podłożu z nieco grubszym żwirkiem radzą), jak się dowiedzą, że za duże "kamulce" mają.
To co Twoim zdaniem "produktywnie" miejsce w doniczce (prócz korzeni) zajmuje?
mordd pisze:To ma być nie tylko odpowiednio przepuszczalne, ale mieć też stosowną podsiąkliwość bo inaczej woda po prostu przeleci.
Podsiąkliwość (czyli m.in. "kapilarność" podłoża), o czym pewnie doskonale wiesz, zależy od wielu czynników, nie tylko od wielkości składników, ale w pierwszym rzędzie od "uleżenia się" podłoża, dalej od porowatości użytych składników (inaczej nasiąka granit, kwarc, inaczej piaskowiec, zeolit, pumeks, keramzyt, jeszcze inaczej torf, humus, glina i włókno kokosowe). Większa frakcja to także lepsze napowietrzenie korzeni. To też "bez sensu"?

Stwierdziłem, że kamienie 4-8 nie są gorsze od frakcji 2-4 (różnica dwukrotności), na co odpisałeś:
mordd pisze:zamiast walić tam garść kamulców 8 mm można wetknąć jeden duży
Odpowiem podobnie, kierując się Twoją logiką: zamiast żwirku 2-4 lepiej wetknąć DWA duże "kamulce" - "skutek i sens takie same".
mordd pisze:mogę tam mieć choćby i różowe kamyczki bo na nie nie patrzę
Jak nie, jak tak? Nikt nie ma zdolności postrzegania selektywnego: widzę tylko kaktus, ale jego podłoża, doniczki i otoczenia nie widzę. Widzisz i jedno, i drugie, i trzecie, tyle że do drugiego i trzeciego może nie przykładasz wagi. Ale podstawą kaktusiarstwa są wrażenia estetyczne (dlatego przecież kaktusy uprawiamy), co złego w tym, że estetykę przenosi się także na "tło" kaktusa? (Choć jasne, funkcjonalność jest tu ważniejsza). Posypki już nie stosuję.
dodo77
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 14 wrz 2019, o 11:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rozmnażanie wegetatywne - ukorzenianie sadzonek

Post »

Hmm, nie wiem czy tak to ma wyglądać :/ Kamieni jest bardzo dużo a dałem proporcje 1:3 (1 miarka ziemi, 3 miarki żwirku). Ziemia spada mi na dno i w ten sposób trudno mi nałożyć ziemi że żwirkiem do doniczki bo leci sam żwir...
https://images90.fotosik.pl/253/6c1d47ebafcee509.jpg
Fota jest zbyt duża. Zamieniłem ją na link. Tomek/blabla
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18599
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Rozmnażanie wegetatywne - ukorzenianie sadzonek

Post »

Dziwne, nigdy nie miałem takiego problemu, ale kwestia może leżeć po stronie zbyt dużej frakcji.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Rozmnażanie wegetatywne - ukorzenianie sadzonek

Post »

Jak dla mnie takie kamyki w podłożu nie mają większego sensu. Żwirek/piasek musi być ale dla mnie frakcje większe od 2mm nie sprawdzają się. Troszeczkę pyłu nawet poniżej 0,1mm też nie zaszkodzi. Wg mnie optymalna granulacja piasku/żwirku to tak 0,5-2,0mm. Moje podłoże ostatnio składa się z 2 części jakiegoś humusu, 2 części żwirku 1-2mm i 3 części piasku 0-1mm ale wstępnie przesianego, gdzie większość (ale nie całość) drobiazgu poniżej 0,5mm usuwam. Rosną w tym u mnie wszystkie kaktusy, nawet trochę Meksyku i nie narzekam. Pewnie w podłożach typu lawa czy pemza byłoby lepiej ale póki co z uwagi na koszty nie przerzucam się na takie podłoża.

Jeszcze w kwestii rozwarstwiania się podłoża. Sposobem na to jest lekkie jego zwilżenie na czas sadzenia. Z drugiej strony lepiej sadzić w suche podłoże. Tak źle i tak niedobrze ;)
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
dodo77
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 14 wrz 2019, o 11:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rozmnażanie wegetatywne - ukorzenianie sadzonek

Post »

Tylko co teraz zrobić :/ 2:3 może dać jednak? lub 1:2
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Rozmnażanie wegetatywne - ukorzenianie sadzonek

Post »

Ja bym też gruby żwir wywalił. Co najwyżej nadaje się on na drenaż lub posypkę, ewentualnie jako jakiś dostatek przy rzeczywiście dużych roślinach, rzędu 20cm w średnicy. Kopsnąłem się do piwnicy i zrobiłem fotę mojego podłoża:
Obrazek
Karta jest po to, by mieć skalę porównawczą.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”