Podłoże do kaktusów

ODPOWIEDZ
astraroth
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 22 lip 2019, o 11:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Polska, Poznań

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Dziękuję Wam bardzo za szybki odzew, myślałam że różnorodność kamieni dobrze wpłynie na sukulenty ale to jednak ściema marketingowa . 8-)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

To nie tak, że to jest ściema marketingowa. Po prostu na początku nie potrzeba cudować, zwłaszcza przy popularnych gatunkach. Wraz ze zbieraniem doświadczenia możesz kombinować z innymi dodatkami.
Chociaż ja, raz tylko w ciągu kilkunastu lat dałem do kaktusów kilka innych dodatków oprócz żwirku. Obecnie mam w nim i nie zamierzam tego zmieniać, kaktusy rosną i te co mają kwitnąć, kwitną.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Na początek, do niewielu kaktusów - też bym pewnie żwirek kwarcowy polecił, jednak nie taki on "wszechstronny". Przede wszystkim nie trzeba wierzyć na słowo, że kwarc ma neutralne pH, sprawdzałem swoje kwarce kwasomierzem - były lekko zasadowe.
Minerały takie jak zeolit, pumeks, lawa mają dobroczynny wpływ na rozwój korzeni, zapewniają lepsze napowietrzenie podłoża, utrzymują wilgoć, mogą być dla roślin odżywcze, obniżają wagę podłoża (co ma znaczenie przy większych zbiorach). U mnie kwarc ma zastosowanie wyłącznie do wysiewów (bo tani i łatwo dostępny) i do Discocactusów (bo w naturze często rosną w kwarcu). I raczej nie jest tak, że "różnorodność" dobrze wpłynie, bo nie o to chodzi, żeby nawrzucać do doniczki wszystko to, co na rynku dostępne.
norbert76 pisze:te co mają kwitnąć, kwitną.
A to nie jest tak, że wszystkie mają kwitnąć? A jeśli niektóre nie kwitną, to może coś nie tak ze stanowiskiem, wilgotnością lub podłożem właśnie?
Awatar użytkownika
aga_zgaga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1803
Od: 18 cze 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Żwirek wydaje mi się bezpieczniejszy dla początkującego kaktusiarza. Choć z własnego doświadczenia i z tego co czytam na forum, wiem, że największa chęć kombinowania z podłożem jest na początku :D a potem raczej dominuje zasada "miałem to dosypałem" :D albo ludzie opracowują się swoje receptury pod konkretne rodzaje kaktusów.
Ja też uważam, że to nie jest ściema marketingowa lawa itp. tylko trzeba wiedzieć po co się ich używa i nie będą one remedium na wszystko.
Choć lepiej, że koleżanka chce sypać antukę niż by się upierała, że ziemia do kaktusów wystarczy, bo jest do kaktusów :D
Osobiście nie polecam perlitu. Ma więcej wad niż zalet dla mnie.
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

aga_zgaga pisze:Żwirek wydaje mi się bezpieczniejszy dla początkującego kaktusiarza.
Z tym się zgadzam.
aga_zgaga pisze:Choć z własnego doświadczenia i z tego co czytam na forum, wiem, że największa chęć kombinowania z podłożem jest na początku
A u mnie było odwrotnie, kombinacje podłożowe przyszły z czasem.
aga_zgaga pisze:nie polecam perlitu
Z tym też się zgadzam, jak chyba większość osób na tym forum.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

tom_ek pisze:
norbert76 pisze:te co mają kwitnąć, kwitną.
A to nie jest tak, że wszystkie mają kwitnąć? A jeśli niektóre nie kwitną, to może coś nie tak ze stanowiskiem, wilgotnością lub podłożem właśnie?
Nie kwitną te, których kwitnienie w warunkach domowych jest w zasadzie niemożliwe, jak np. ferokaktusy...
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

U mojego kolegi feraki kwitną, mogę w razie czego wkleić zdjęcie, ale chyba nie ma potrzeby, bo i tu na forum Ferocactusy kwitnące w warunkach domowych pokazywano.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Widocznie są dojrzałe do kwitnienia, a moje nie - ot i wyjaśnienie sprawy. Bez doszukiwania jeśli chodzi o podłoże.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Pewnie tak, tylko co znaczy "dojrzałe do kwitnienia"? Dla mnie to nie wyjaśnienie, lecz zaciemnienie sprawy. Ale ok, nie drążmy tematu, mnie to też pasuje.
Słowem - kwarc jest ok na początek. A później - to kwestia własnych doświadczeń.
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

PS. Mam wrażenie, że opinie o dobroczynności żwirku kwarcowego są tak samo prawdziwe, jak stwierdzenie, że astrofytum to wybitnie trudny rodzaj...
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Zaletą kwarcu jest jego dostępność a nie jakieś super właściwości fizyczne czyniące cuda przy uprawie kaktusów. Co do feraków to główną przyczyną ich niechęci do kwitnienia w naszych warunkach jest niedostatek słońca. U nas jest go za mało w porównaniu do potrzeb tych roślin.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

No właśnie, a ja mam do dyspozycji średnio korzystną wschodnią wystawę. I tutaj nawet kombinowanie ze składem podłoża nie pomoże.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
maryjan13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3619
Od: 27 cze 2010, o 22:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Przeczytałem kilka ostatnich stron o podłożu do kaktusów i sukulentów
i każdy z wypowiadających się w tym temacie ma trochę racji.
aga_zgaga pisze:Choć z własnego doświadczenia i z tego co czytam na forum, wiem, że największa chęć kombinowania z podłożem jest na początku
Z tym stwierdzeniem to bym się zgodził bo ja na początku tłukłem cegłę dla notokaktusów
i tłukłem wapień dla mamilarek,ale to było na początku.
Teraz wszystkie moje kaktusy rosną w tym samym podłożu - czy to Gymnocalycium czy Mammillaria,
czy Notocactus czy Thelocactus,czy to Eriosyce czy Ferocactus,itd..
Jest to mieszanka ziemi do kaktusów wymieszana ze żwirkiem z akwarystycznego i gruboziarnistym piaskiem ( takim do tynków ).
Piasek taki drobny jaki jest w piaskownicy się nie nadaje bo to jest sam pył.
Na dnie doniczki oczywiście drenaż.
Doniczki muszą być u mnie ciężkie bo gdy zawieje to mam pewność że nic mi wiatr nie zwieje z parapetu.
A jak kwitną mi kaktusy różnych rodzai w tym samym podłożu to można zobaczyć u mnie w wątku.
Nawet Ferocactus hamatacanthus kwitnie mi od 2012 roku od kiedy go kupiłem.
Dużym plusem jest u mnie to że mam wystawę południową.
Marian - pozdrawiam i zapraszam.
Kwiaty kaktusów cz.1, cz.2, cz.3
Kilka roślin
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”