Podłoże do kaktusów

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
k-arolka
1000p
1000p
Posty: 1279
Od: 1 sie 2007, o 21:54
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: stare podłoże

Post »

ja krusze najwieej jak sie da. bo torf jest najgorszym podlożem dla kaktusów..
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: stare podłoże

Post »

Pokruszyć, gdy jest wysuszone. Jeśli to torf to nie uda się uniknąć uszkodzeń korzeni. To jest tzw. mniejsze zło. Kaktusy bardzo dobrze znoszą utratę włośników. Końcówki korzeni w czasie suszy naturalnie zamierają więc ich oderwanie jest bezproblemowe o ile da się roślince kilka dni na zasuszenie i zabliźnienie powstałych w ten sposób ranek.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20122
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Ziemia do kaktusów

Post »

Jako jeden z komponentów - tak.
Proponuję użyć jej w połowie, jako drugą dodać 1/4 humusu (zimi ogrodowej) + 1/4 czegoś co tą ziemi spulchni czyli np. perlitu, kokosu, torfu czy czegoś innego.
Torf do roślin z A. południowej czy sukulentów - absolutnie nie do roślin z meksyku (astrophytum, ariocarpus etc). ;:132
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Czy to dobra ziemia?

Post »

Przecież to jest czysty żwir. To co będą jadły Twoje roślinki? Jakiś humus musi tam być. Chyba, że chcesz zrobić coś na kształt hydroponiki i do każdego odlania dodawać jakiś nawóz mineralny o właściwym składzie makro- i mikroelementów.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Czy to dobra ziemia?

Post »

Ja humusu ma fotce nie widzę. Dla mnie to czysty żwir. Może da się zrobić lepsze zdjęcie? Bo na razie dyskusja przypomina wróżenie z fusów.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Swagman
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 893
Od: 11 sty 2009, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ponidzie

Re: Czy to dobra ziemia?

Post »

nie dodawaj żadnego humusu- humus=choroby grzybowej ja bym sadził do samego tego i jeszcze bym żwiru dosypał {czy ta twoja ziemia się zbryla :?: } co będą jadły o to się nie martw- dadzą sobie radę najwyżej będziesz jakimś nawozikiem wspomagać :idea: większość kaktusów w przyrodzie nie ma żadnego kontaktu z ziemią ogrodową a nawet z jakiegokolwiek rodzaju próchnicą wszak kaktusy rosną w warunkach ekstremalnych z właściwie permanentnym brakiem wody niby jak w takich warunkach miało by dochodzić do rozkładu części organicznych {których jest bardzo mało- z racji bardzo skromnej wegetacji}przez grzyby i bakterie wszak ten proces wymaga wody :idea: okazuje się ze kaktusy to lepsze cwaniaki niż się wydawało jeszcze parę lat temu :idea: :wink:
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Czy to dobra ziemia?

Post »

Wodzu, nie do końca jest tak jak piszesz. Sporo kaktusów rośnie w warunkach bardziej sprzyjających roślinom niż się nam to na ogół wydaje. Często są to pola, na których rośnie trawa (pastwiska), często są to inne nieużytki (np. skałki) ale ze sporą ilością humusu powstałego z rozkładu mchu czy wysokogórskiej trawy. Jedno łączy te miejsca: dobry drenaż. Woda na pewno nie zatrzymuje się tam na dłużej.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Swagman
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 893
Od: 11 sty 2009, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ponidzie

Re: Czy to dobra ziemia?

Post »

Tyle ze Ty Tomasz piszesz o kaktusach górskich a ja o pustynnych- mamy tu do czynienia z zasadniczą różnicą co do zajmowanego biotopu- klimat w górach a na pustyni to dwa inne światy- mimo ze kaktusy rosną w środowiskach z niedoborem wody to gatunki górskie właściwie mają się nijak do gatunków pustynnych-pierwsza sprawa opady- w górach -choćby nie wiem jak suchych opady są jednak częstsze- przykład z Twojego podwórka - Lobivia w Andach i rodzaj Copiapoa w strefie przybrzeżnej - gdzie właściwie w ogóle nigdy nie pada :!: porównaj swoje zdjęcie z tymi : http://cactiguide.com/graphics/c_cinere ... _b_600.jpg http://cactiguide.com/graphics/c_cinere ... _d_600.jpg i sieweczka :wink: http://cactiguide.com/graphics/c_cinere ... _f_600.jpg widzisz gdzieś jakąś próchnicę :?: bo ja nie bardzo ;:224
Awatar użytkownika
darekcn42
1000p
1000p
Posty: 2606
Od: 9 lut 2009, o 18:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wilkołaz

Re: Czy to dobra ziemia?

Post »

Jasne Wodzu, nie ma żadnej próchnicy. Też mam kilkanaście roślinek rodzaju Copiapoa i rosną sobie w samym mineralnym podłożu. W tym roku trochę będę siał Copiapoa. Jaki substrat proponujecie? Ja osobiście planuję sam żwir dla wysiewu tych roślinek.
Pozdrawiam!
Pozdrawiam, Darek.
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Czy to dobra ziemia?

Post »

Swagman pisze:Tyle ze Ty Tomasz piszesz o kaktusach górskich a ja o pustynnych- mamy tu do czynienia z zasadniczą różnicą co do zajmowanego biotopu- klimat w górach a na pustyni to dwa inne światy- mimo ze kaktusy rosną w środowiskach z niedoborem wody to gatunki górskie właściwie mają się nijak do gatunków pustynnych-pierwsza sprawa opady- w górach -choćby nie wiem jak suchych opady są jednak częstsze- przykład z Twojego podwórka - Lobivia w Andach i rodzaj Copiapoa w strefie przybrzeżnej - gdzie właściwie w ogóle nigdy nie pada :!: porównaj swoje zdjęcie z tymi : http://cactiguide.com/graphics/c_cinere ... _b_600.jpg http://cactiguide.com/graphics/c_cinere ... _d_600.jpg i sieweczka :wink: http://cactiguide.com/graphics/c_cinere ... _f_600.jpg widzisz gdzieś jakąś próchnicę :?: bo ja nie bardzo ;:224
Tylko, że tych kaktusów czysto pustynnych jest zdecydowana mniejszość. Islajki w Peru też rosną na czystym żwirze. Tylko wtedy masz 1 kaktus na 100 metrów. A rosną one wyłącznie w czasie El Ni?o - gdy pada deszcz. Jeśli są w naturze jakieś bogate w kaktusy stanowiska (typu 10 gatunków w jednym miejscu) to najczęściej również próchnicy tam nie brakuje. Nie piszmy o skrajnościach tylko o średniej. Bo przecież nie wklejam fot ze stanowisk wiginsji czy frajlejek.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Swagman
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 893
Od: 11 sty 2009, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ponidzie

Re: Czy to dobra ziemia?

Post »

Tyle że mekka kaktusiarska w Meksyku wygląda prawie że identycznie- tylko trochę więcej roślin jest bo rzadko ale jednak pada zdjęcie z Meksykańskiego stanu Coahuila: http://2.bp.blogspot.com/_PFomSlqFDbA/S ... /Desert%2B(RAK ).jpg stan Chihuahua : http://www.corbisimages.com/images/DH00 ... ce98893c4b chociaż na ogół wygląda to tak: http://monarchchaser.files.wordpress.co ... =460&h=305 tyle ze jest jedna kwestia http://newsimg.bbc.co.uk/media/images/4 ... tus226.jpg - zwróć uwagę co ten facet trzyma w rękach - to jest kilof a nie szpadel- wiec podłoże musie być kamieniste - to sypkie które się tam znajduje w ziemi to nie jest żadna próchnica tylko zerodowana skała rodzima w terminologi polskiej taka gleba nazywana jest glebą szkieletową i podobnie jak gleby pustynne i półpustynne zawiera bardzo niewiele części mineralnych-zresztą w Chile znajdują cały czas inkaskie mumie- przecież jakby faktycznie zachodziły tam jakieś procesy rozkładu materii organicznej to po kilkunastu -kilkudziesięciu latach nie było by śladu po takich znaleziskach a tu popatrz przetrwały kilkaset lat :idea:
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Czy to dobra ziemia?

Post »

Poniżej fotki ze stanowisk, na których rośnie co najmniej 6 różnych gatunków kaktusów (na każdym z nich). Czyli kaktusowe Eldorado z Boliwii:

Jak widać nie są to gołe skały. Są tam krzaczory, trawa, mchy. To wszystko rośnie, umiera, rozkłada się i tworzy humus. Na palcach jednej ręki policzyć mogę gatunki kaktusów, które rosną w gołych skałach. Jest to Parodia occulta, Parodia ladae, Parodia slabana, Weingertia neumanniana, Weingartia kargliana, Cintia knizei i może jeszcze Neowerdermannia vorwerkii. A w Argentynie to Yavia cryptocarpa. Reszta kolczastych chwastów rośnie zawsze w towarzystwie innych roślin i nie wierzę, że w podłożu nie ma niczego organicznego. Oczywiście, że w porównaniu z naszym czarnoziemem to tam prawie nic organicznego nie ma. Ale czysta skała to na pewno nie jest. Te rośliny coś jeść muszą.
Foty są z Boliwii. A czym dalej na południe tym bardziej wilgotno i więcej innej roślinności. I humusu w podłożu też. Foty z Argentyny sobie daruję bo byłyby to tylko zielone chaszcze akacji po których mam kiepskie wspomnienia i pewnie parę blizn.
W Meksyku wcale nie jest lepiej. Chłopaki nie raz opowiadali i pokazywali przez jakie krzaczory muszą się przedzierać. 90% kaktusów rośnie z innymi roślinami. Samymi skałami to żywić one się nie mogą.
A to, że niektórzy upodobali sobie chwasty, które mają wyjątkowo pustelnicze upodobania (ariaki, aztekia czy inne rzepowate kurduple) to ja na to za wiele nie poradzę. Niech się męczą z mineralnym podłożem. Zwłaszcza gdy z podlewaniem sobie nie radzą, bo ich ciągle konewka swędzi :wink:
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Swagman
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 893
Od: 11 sty 2009, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ponidzie

Re: Czy to dobra ziemia?

Post »

Tomasz a powiedz no jak się zachowuje wysuszona materia organiczna na pochyłej powierzchni pod wpływem wody :wink: Wczoraj na Innym forum ;:224 wstawiłem link do artykułu który opisuje jak kaktusy używają bakterii do pozyskiwania substancji pokarmowych-te bakterie rozkładają skałę i przyswajają azot z powietrza, można by oczywiście rzucić hasło ze w kolekcjach będzie tych bakterii brak tyle ze naukowcy są wredniaki wiec i to sprawdzili -okazuje się że te bakterie są w nasionach- niejako roślina macierzysta zaopatruje swoje dzieci żeby miały z czym w świat iść- z tego artykułu wynika ze jakakolwiek próchnica nie jest potrzebna- owszem jeśli będzie to rośliny będą pewnie szybciej rosły i będą większe- tu się kłania różnica między roślinami z natury i tymi z kolekcji - tam małe kaktusiki z porządnymi cierniami a w kolekcji wielkie ogóry z cienką szczeciną w areolach ;:209 Idziemy dalej- każda próchnica to produkt rozkładu części organicznych- te grzyby które tam są mogą zacząć rozkładać także korzenie rośliny- zwłaszcza jak jest więcej wilgoci :idea: wiec po kiego kusić licho :) kaktusy powinny mieć jałowo i sucho-mają mieć przekichane w kolekcjach :!: a nie podtykaną próchniczkę i nawozik ;:224 już dawno udowodniono że ziemia w ogóle nie jest potrzebna do uprawy roślin że możliwa jest uprawa w czymś co jest jedynie oparciem dla korzeni- substancje pokarmowe dostarcza się z wodą- wszystkie substancje jakich roślina potrzebuje są zawarte w skałach pomiędzy którymi rosną i właśnie z tych zerodowanych skal rośliny je pozyskują-potrzebna jest tylko odrobina wody :idea: Ja nie używam próchnicy do komponowania substratu i co lepsze przestałem nawozić a rośliny mi rosą od 1,5 roku lepiej niż poprzednio- zrobilem tylko 2 zmiany- doniczki są sporo większe od rośliny substrat to zmielona skala wraz z frakcją pylistą- w doniczce po kilku podlaniach zastyga to w twardą bryłę.Jedna Pelecyphora asseliformis w ciągu roku urosła mi 100%
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”