Podłoże do kaktusów

Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Cześć :wit
Niedługo przyjdzie do mnie zamówiona rebucja z gołymi korzonkami i muszę ją posadzić. I mam taki dylemat. Mam ją posadzić w ziemi do kaktusów zmieszanej ze żwirkiem i perlitem czy wziąć normalną ziemię z kretowiska i też dodać żwirek i perlit? Martwią mnie ziemię dedykowane do kaktusów, bo prawie każda z nich ma torf. Przegladając wątek o podłożach dowiedziałem się, że warto dodać też piasek. Jakiej on ma być granulacji?
Pozdrawiam. ;:3
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Nie wiem w czym widzisz problem. Kupuję normalną ziemię do sukulentów i mieszam ze żwirkiem o frakcji 2 - 4 mm w proporcji 1:3, możesz dać nawet 1:5. Z dodawaniem piasku lepiej zrezygnuj, bo zwykle gotowe podłoża do sukulentów już go zawierają. Wystarczy jak dodatkowo dasz sam żwirek. Podobnie z ziemi z kretowiska. Może taka ziemia jest dobra dla roślin ogrodowych, ale do sukulentów bym jej nie dał.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Arash37
200p
200p
Posty: 371
Od: 26 lut 2017, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sułkowice (koło Krakowa)

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Czy któreś rodzaje oprócz Astrophytum lubią zasadowe podłoże?
Pozdrawiam, Filip
Rośliny Filipa
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Duża część południa Ameryki Północnej to wapień. Znaczna część rodzajów północnoamerykańskich rośnie właśnie na nim.
Kaktusek1
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 18 sty 2021, o 00:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Witam.

Jakie podłoże oraz jak zadbać o Oreocereus Trolli?
Jak do dej pory mam go z kilka dni i używam podłoża Compo Compo Sana.
Z góry dziękuję!

Pozdawiam :D
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Po to podałem Ci link do tego wątku, abyś go poczytał.

Nie sadzimy roślin, a zwłaszcza sukulentów do samej ziemi.
Kaktusy sadzimy do mieszanki ziemi do sukulentów i żwirku w proporcji około 1:5. Żwirek kwarcowy o frakcji 2 -4.mm.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Kaktusek1
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 18 sty 2021, o 00:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Jestem w trakcie czytania, czyli ta mieszanka będzie odpowiednia i czy mogę ją dopiero zrobić przy przesadzaniu na wiosnę?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Teraz.

Poczytaj również wątki w kwestii zimowania i podlewania.


PS. Nie cytuj bezpośrednio poprzedzającego postu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Kaktusek1
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 18 sty 2021, o 00:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Super, dziękuję Ci za rady!
czarny_jezdziec
100p
100p
Posty: 123
Od: 21 maja 2010, o 23:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Witam,
Mam pytanie do znawców rodzaju Ferocactus (dokładnie F. latispinus). Otrzymałem takowego, a jako, że w mojej kolekcji tego rodzaju niewiele to postanowiłem poszukać informacji na temat najlepszego podłoża dla tego rodzaju. W internetach wyczytałem, dosyć absurdalnie brzmiącą informację, że młode rośliny preferują podłoże lekko zasadowe (pH 7-8), a starsze lekko kwaśne (pH 6-7). Czy ktoś jest w stanie zweryfikować te doniesienia? Szczególnie dziwna dla mnie jest ta zmiana preferencji w zależności od wieku rośliny - w naturze żyją tam gdzie wykiełkują i nikt po kilku latach ich nie przenosi.
Chyba, że tutaj autorzy mieli na myśli tempo wzrostu, które w zależności od wieku i pH podłoża jest różne? Będę wdzięczny za komentarz.
Pozdrawiam
Sławek
czarny_jezdziec
100p
100p
Posty: 123
Od: 21 maja 2010, o 23:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Nie mogę edytować, więc sam sobie odpowiem. W Wiki np. w opisie rodzaju widnieje zdanie "...siewki i młode rośliny rosną dobrze w ziemi o odczynie zasadowym, podczas gdy rośliny starsze bardzo źle znoszą taki odczyn."
Fleisher, Schutz piszą w opisie rodzaju: "Siewki rosną dobrze, natomiast starsze rośliny, nie znoszą ziemi o odczynie zasadowym."
Ktoś pisząc artykuł dokonał widocznie nadinterpretacji słów autora i dodał te dobrze rosnące w zasadowym podłożu siewki, które potem się rozmnożyły w internetach.
Mam nauczkę, żeby sięgać po sprawdzoną literaturę i walidować informacje znalezione nawet na wydawałoby się porządnych stronach.
Odpowiedź zamieszczam tutaj - może ktoś skorzysta?
Pozdrawiam
Sławek
leszek2
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3034
Od: 11 kwie 2010, o 10:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Grudziądz

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Sławku,jest w tym wątku tyle napisane o substracie do kaktusów,osobiście nie zwracam uwagi na odczyn,mieszanka ma być taka,aby po podlaniu szybko wysychała,osobiście sadzę w w lawie + antuka(potłuczona cegła) czy maluszki czy dorosłe kaktusy,wszystko rośnie pięknie. ;:108
poz.Leszek
Kaktusy Leszka2
czarny_jezdziec
100p
100p
Posty: 123
Od: 21 maja 2010, o 23:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Dzięki Leszku,
Ja osobiście też nie przykładam większej wagi do odczynu podłoża i dla większości roślin używam tego samego składu. Nie mam w kolekcji roślin trudnych i kapryśnych, więc takie podejście się po prostu sprawdza.
Post napisałem, żeby zweryfikować dość wątpliwie brzmiące dla mnie doniesienia odnośnie zmian preferencji tych roślin wraz z wiekiem.

Ps. Feraczek czeka na doniczkę i zasadzę go w to co inne chwasty - ziemia + żwir (2-8mm) w proporcjach "na oko"
Pozdrawiam
Sławek
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”